Sjíždění Dyje

Vltava nebo Sázava jsou vodácky velmi oblíbené řeky, a právě proto se především v obdobích letních prázdnin budete při jejich sjíždění proplétat davy více či méně zdatných vodáků, fronty na pivo u stánků budou nekonečné a v kempech podél řeky budete horko těžko hledat kousek místa pro stan. Že Vás to takto neláká? Zkuste méně navštěvované řeky. Co třeba Dyje?

Dyje

Pramen řeky Dyje byste hledali marně. Rodí se na území Rakouska, pod hradem Raabs, a to soutokem Moravské Dyje a Rakouské Dyje. Z celkových 235 km jejího toku si na lodi můžete užít asi 200 km různě obtížné vody. Řeka v části svého toku tvoří hranici mezi Českou republikou a Rakouskem a kolem ní se můžete kochat krásnými přírodními scenériemi. Projíždět budete Národním parkem Podyjí, přes Novomlýnské nádrže, kolem vrchu Pálavy a také v blízkosti nekonečných vinic a vinných sklípků. Komu by snad na řece chyběly tobogány a vířivky, může si jich na konci plavby do sytosti užít v Aqualandu Moravia.

Dyje

Sjíždění Dyje

První den na rozcvičení, druhý den meandry

Jako u mnohých jiných řek, můžete i na Dyji vyrazit na jednodenní i vícedenní výpravy. V plné sjízdné délce řeku pojedete celý týden. Oproti jiným řekám má ale Dyje jednu velkou výhodu. Vyberete-li si tradiční sjízdnou trasu, která začíná pod Znojemskou přehradou, nejenže se budete moct kochat překrásnými výhledy na historické město, ale budete mít také celý první den na seznámení s řekou i lodí. Až na tábořiště do Krhovic totiž dojedete bez setkání s jezem, po široké řece a klidně tekoucí vodě. Využijte tuto možnost, hned druhý den Vás totiž bude čekat náročnější etapa skrze přírodní rezervaci Meandry Dyje. Jak už název napovídá, využijete tu Vaše kormidelnické schopnosti. Za plavbu nádhernou přírodou v okolí řeky ale trocha toho fyzického úsilí nepochybně stojí. Po dvou náročnějších dnech Vám bude odměnou opět poklidná plavba přes Hevlín a Jevišovku. Svou cestu většina vodáků zakončí přibližně po pěti dnech v kempu Pasohlávky, komu by to ale nestačilo, může směle pokračovat pod soustavou Novomlýnských nádrží směrem na Břeclav a dále až na soutok s Moravou.

Kempy, občerstvení a další zázemí

Ačkoliv je řeka Dyje sjízdná poměrně krátce, zázemí v jejím okolí je dobré. Nemusíte se obávat hladu ani nedostatku místa k přespání. Největším kempem je samozřejmě autokemp Pasohlávky, který disponuju nejen vybavením pro přespání, ale také zábavním i kulturním programem. Před ním ale na řece Dyji potkáte několik příjemným a klidných veřejných tábořišť – ve Znojmě, Krhovicích nebo Hrádku. Podél toku se také nachází několik míst určených k táboření, obvykle vybavených vyrovnanou plochou a toaletou.

Při průjezdech městy a obcemi se můžete občerstvit ve vzdálenějších restauracích, ale i ve stáncích přímo u vody. Pokud budete mít štěstí, potkáte možná i plovoucí bar! Stánkem s občerstvením jsou vybavena také zmíněná oficiální tábořiště.

Logisticky náročnější může být na Dyji doprava zpět na začátek plavby. V Jevišovce a Hevlíně dojdete od řeky snadno na železniční stanici, v ostatních místech můžete využít běžnou autobusovou dopravu nebo speciální dopravu, kterou nabízejí jako součást svých služeb půjčovny lodí, kterých působí na Dyji hned několik, stačí si vybrat dle aktuální kapacity, místa Vašeho vyplutí či dalších služeb.

Okružní plavba, kterou jinde nezažijete

Řeka Dyje, konkrétně jedno z jejích starých ramen, nabízí unikátní zážitek. V oblasti Lednicko-Valtického areálu totiž můžete absolvovat okružní plavbu, která zabere půl dne a opravdu stojí za to. Na hlavní tok Dyje nastoupíte (nebo doplujete) u mostu mezi Lednicí a Podivínem. Poplujete až ke stavidlu u Janova hradu, kde loď přenesete několik metrů na starý tok Dyje a po něm doplujete zpět na místo vyplutí.

Zámek Lednice

Během plavby zahlédnete hned několik výjimečných staveb Lednicko-Valtického areálu včetně známého Minaretu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno