Domů Sport Cestování Sjíždění Sázavy

Sjíždění Sázavy

Vydejte se po řece Sázavě a užijte si dech beroucí přírodu v roli vodáků. Sázava nabízí jednodušší i náročnější trasy podle vaší úrovně zkušeností.

Sázavu zkrotí začátečníci i pokročilí vodáci

Sázava protéká Vysočinou a Středočeským krajem. Pramení na Moravě kousek od Šindelného vrchu. Největším přítokem je řeka Želivka. Ať už jste zkušeným vodákem, nebo teprve chcete poznat krásy sjíždění řeky, na Sázavě si každý najde to své. Střední a dolní tok Sázavy jsou prakticky obsypány vodáckými kempy a různým občerstvením. Samozřejmostí je možnost využít půjčoven vodáckého vybavení. Na Sázavě snadno najdete kratší úseky okolo deseti až patnácti kilometrů. Můžete se tak vydat na jednodenní plavbu.

Řeka Sázava v číslech

Na vodě můžete samozřejmě strávit také více dní. V délce řeky 207 kilometrů se nachází více než 30 kempů. Pokud vám nebudou stačit síly, vždy je možné k přesunu využít i velmi spohlelivé vlakové spojení. Dohromady zde můžete sjet kolem padesáti pěti jezů. Dalších přibližně dvacet z nich není sjízdných.

Sjíždění Sázavy

Stvořidla mohou být sjízdná i pro začátečníky

Obě z peřejí nacházejících se na řece jsou za velké vody velmi obtížné. A to tak moc že na Stvořidlech i v dolní části mezi obcemi Krhanice a Pikovice dosahuje úroveň WW III. Pokud se chcete vydat pouze na průjezd Stvořidel, pak je nejlepší úsek Smrčná – Vilémovice. Variantou je i 17 kilometrů dlouhá trasa Zruč nad Sázavavou a Kácov. Pokud si vyberete správné počasí, pak je úsek ze Stvořidel do Pikovic sjízdný i pro začátečníky bez jakýchkoliv zkušeností. Přesouvat se můžete také vlakem. Mezi zastávkami takvaného Posázavského Pacifiku je vždy pouze několik málo kilometrů.

Jednodenní sjezd pro začátečníky i zkušené vodáky

Mezi oblíbené trasy patří například Chocerady – Čerčany – Týnec nad Sázavou. Ćtyři z jezů, na které narazíte, jsou bez problémů sjízdné, můžete je ale i přenést. Celá cesta vhodná i pro začátečníky trvá přibližně tři hodiny. Zkušenější vodáci mohou sjet trasu s osmi jezy. Ta začíná v Týnci nad Sázavou a končí v Pikovicích. Když se poštěstí a je hodně vody, vodáci hojně vyhledávají peřeje na dolním toku právě v této oblasti. Tato část je vhodná pro již zkušenější vodáky s obtížností WW II. Cesta zabere 4 -6 hodin a během ní narazíte na krásné přírodní úkazy, scenérie vysokých skal a staré trampské osady.

Trasy dlouhé několik desítek kilometrů

Mezi varianty vícedenních tras patří například ta začínající v Českém Šternberku a končící v Pikovicích pdo Medníkem. Dohromady urazíte 72 kilometrů a většina jezů je sjízdných. Tři dny můžete strávit na vodě na trase Zliv Ledečko. Nepříliš náročná trasa je vhodná i pro rodiny s dětmi a je dlouhá přibližně 30 kilometrů.

Trasa pro trampy i milovníky foglarovek

Milovníci tradičních foglarovek si užijí zábavu na horním toku řeky, kde se rozprostírá Sluneční zátoka. Trase kolem Foglarovy Sluneční zátoky se také přezdívá Posázavský Paficik. Zátoka sloužila jako předloha k nejznámější knize každého malého dobrodruha Hoši od Bobří řeky. Na většině tras narazíte i na různé atrakce v blízkosti řeky, A sice na vodácké muzeum či jedny z nejkrásnějších českých hradů. Mezi ně patří třeba Český Šternberk.

Na začátku trasy si můžete půjčit vše potřebné

Sázava je ke sjíždění vhodná už proto, že se na ní dají vybrat trasy odpovídající možnostem jednotlivých vodáků. Ať už se vydáte na jakoukoliv trasu, nezapomínejte na bezpečnost. Potřebné vybavení v půjčovnách vždy obsahuje i vestu s helmou, které by se měly používat již od úrovně WW I. Všechny z uvedených tras pro začátečníky i pokročilé jsou vodáky hojně navštěvovány. Zpravidla tak v místě začátku i konce trasy naleznete půjčovny, které se o vybavení postarají za vás.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno