Domů Výživa Zdravé recepty Slzovka obecná: příprava, recepty

Slzovka obecná: příprava, recepty

Jde o starověkou obilovinu, která je však v Evropě prozatím známá jen málo. Přitom může posloužit při bezlepkovém pečení, jako antioxidant v čínské medicíně nebo jednoduše jako chutný doplněk stravy, plný vitamínů, minerálních látek a dalších důležitých prvků. Jak se slzovka obecná připravuje a pro jaké recepty ji lze použít? Nechte si poradit!

Pohled čínské medicíny na vitalitu člověka se od toho tradičního „západního“ značně liší. Vnímá totiž organismus jako celek a klade silný důraz na prevenci onemocnění. Své účinné postupy sbírala TČM po tisíce let v pečlivě spravovaných a uchovávaných archivech na císařských dvorech. Dnes k nim přidává i vědecké poznatky a zkušenosti, a dokáže tak na naše zdraví působit mnohem komplexněji, než kdy dřív. A právě proto do svého repertoáru zařazuje také slzovku, kterou používá jako účinný prostředek pro detoxikaci a nedá na ni dopustit ani při dalších obtížích. A jak může slzovka prospět nám?

Slzovka obecná, Jobovy slzy nebo také latinsky Coix lachryma – jobi L. je jednoletá rostlina pěstovaná na Dálném východě. Jedná se o obilninu, ovšem používanou jako potravina s léčivými vlastnostmi. Je známá také jako “čínský perlový ječmen”.

Slzovka se vaří a připravuje podobně jako rýže. Díky vysokému obsahu bílkovin a cenných aminokyselin je slzovka obilovinou s vysokou nutriční hodnotou. A díky svému nevšednímu tvaru se její semena používají i pro dekorativní účely – jako korálky nebo růžence.

Podle tradiční čínské medicína, slzovka zlepšuje imunitu, reguluje endokrinní systém a má velmi pozitivní vliv na zažívací systém (zejména na slinivku břišní.) Nicméně ve větším množství není doporučena pro těhotné ženy.

A proč si oblíbit právě slzovku? Podobně jako ostatní obiloviny obsahuje i slzovka škrob, tuky, bílkoviny, polyfenolické sloučeniny, vitamíny (ze skupiny B) a minerály.

Slzovka – recepty

Semena slzovky mohou zahustit polévku, doplnit salát (podobně jako třeba čirok), ozvláštnit jiné přílohy z obilnin (třeba rýži) nebo se jednoduše stát základem pro přípravu výživné a chutné kaše. Základní recept je velmi jednoduchý, ale připravte se až na padesát minut vaření, aby byla slzovka dokonale měkká!

Slzovku opražíme na pánvi zcela bez tuku, podlijeme vodu, ochutíme kořením a přidáme oblíbenou kořenovou zeleninu. Na jeden díl slzovky by měly připadnou tři díly zeleniny. Můžete použít také mořskou řasu, cibuli apod. přidejte lžičku libovolného oleje a nechte vařit. V tlakovém hrnci půjde vše rychleji, ale zvládnete to i bez něj. Jakmile je slzovka měkká, dosolte a dopepřete a podávejte jako výživnou večeři nebo třeba jako přílohu k masu. Určitě vám v této úpravě zachutná, a navíc je doopravdy zdravá.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno