Špendlíková marmeláda

Slivoň špendlík žlutý: tak se jmenuje strom, na kterém můžete najít malé žluté plody, kterým říkáme jednoduše špendlíky. Tyto plody jsou velice podobné klasickým švestkám. Také jsou zvenku ojíněné a uvnitř mají pecku. Na rozdíl od švestek jsou ale kulaté a o něco menší. Dozrávají v polovině srpna. Jeden plod váží obvykle 15 až 20 g, přičemž jeho průměr je 28 až 35 mm. Špendlíky jsou skvělé na přípravu mnohých produktů – na jižní Moravě to je zejména špendlíkovice. Už jste ale ochutnali špendlíkovou marmeládu?

Špendlíková marmeláda

Výhodou špendlíků oproti švestkám je to, že jsou sladší. A tak ani džemy a marmelády z nich připravené nemusíme nijak moc přislazovat. Navíc můžete dosáhnout nádherně zlatavé barvy marmelády, kterou pak oceníte například u vánočního cukroví. Vyrobit špendlíkovou marmeládu není nijak složité. Níže přinášíme několik velice oblíbených receptů, jak na to. Oblíbíte si je!

Špendlíky

Jak sterilizovat sklenice?

Před každým zavařováním je důležité připravit si sklenice. Základním úkonem je jejich důkladné umytí a následná sterilizace. Sterilizaci sklenic můžete provádět několika způsoby. Tím prvním je použití trouby. Rozehřejte troubu na 100 °C a vložte do ní sklenice na plechu s vodou (jako byste zavařovali). Počkejte 10 minut a poté vyjměte z trouby. Dalším způsobem je použít myčku, kterou nastavíte na co nejvyšší teplotu. Poté už stačí sklenice jen prolít horkou vodou. Nebo sklenice můžete rovnou 10 minut „povařit“ ve vroucí vodě.

Zavařujeme do suchých sklenic

Předtím, než začneme sklenice plnit džemem, je důležité je pořádně vysušit. Utřete sklenice papírovým ručníkem nebo dobře savou čistou utěrkou. Pokud plníme sklenice, pak je důležité džem či marmeládu nabírat z prostřední části hrnce, protože tam je džem nejvíc horký. Po naplnění každé sklenice ihned zavíčkujte a otočte dnem vzhůru.

Jak poznat hustotu marmelády

Při vaření marmelády je nejdůležitější určit správně čas, kdy je marmeláda dostatečně hustá. I na toto existuje několik různých způsobů. Můžete si například vložit několik lžic do lednice či mrazáku. Jakmile jimi naberete horký džem či marmeládu, rychleji se ochladí. Nebo si do lednice můžete dát rovnou celý talíř, na který pak horkou marmeládu kápnete. Poteče-li při naklonění talíře, ještě není dost hustá. Anebo marmeládu kápněte na talíř pokojové teploty a na pár minut umístěte do lednice. Metod je spousta, stačí si vybrat.

Teplotní test

Pokud si nejste jisti hustotou podle výše uvedené metody, můžete použít exaktnější metodu. A to metodu měření teploty marmelády. Jedná se o spolehlivější metodu, avšak tato vyžaduje, abyste měli speciální teploměr určený na zavařování. Pokud marmeláda dosáhne teploty 104,4 °C, je dostatečně hustá. Jinými slovy, je to teplota, při které se ze směsi odpaří dostatek vody, aby mohl pektin dělat své věci, vytváří lesklý, roztíratelný džem.

Obyčejná špendlíková marmeláda

Tu připravíte velice jednoduše. Nejprve si vypeckujte 1 kg omytých špendlíků. Taktéž odstraňte veškeré stopky. Nakrájejte špendlíky na menší kousky. Společně s 1 kg cukru a 1 lžící citronové šťávy přivedeme k varu a povaříme 20 minut. Proveďte zkoušku hustoty. Pokud je marmeláda hustá podle vašich představ, odstavíme ji a naplníme s ní sklenice.

Zlatavá špendlíková marmeláda

Nejprve je potřeba omýt špendlíky. Budete potřebovat 2 kg špendlíků a je vhodné je při vypeckování zbavit také všech stopek. Vypeckované špendlíky dejte do velkého hrnce společně s 400 g krystalového cukru. Za stálého míchání přiveďte k varu a vařte 5 minut. Poté je odstavte a rozmixujte na kaši. Tu pak vraťte do hrnce a přidejte asi 1 cm zázvoru, jemně nastrouhaného, 6 zelených kardamomů (které jste předem rozdrtili a namleli – pokud máte, můžete použít i mletý kardamom v množství 0,5 lžičky) a 2 celé skořice. Za občasného míchání vařte asi 25 minut. Poté přidejte 3 lžíce čerstvé limetkové šťávy a po několika minutách proveďte zkoušku hustoty marmelády. Jste-li spokojeni, vyjměte veškeré koření a marmeládou naplňte připravené sklenice.

Špendlíky strom

Špendlíková marmeláda s vanilkou a pomerančovým džusem

Velice chutnou marmeládu si můžete připravit také tímto způsobem. Nejprve si odvažte 1,3 kg špendlíků. Omyjte je, vypeckujte a zbavte stopek. Poté je dejte do hrnce společně s  1 celou skořicí, 5 kusy hřebíčku, 1 lžičkou kyseliny citronové. Toto zalijeme pomerančovým džusem tak, aby bylo všechno ovoce potopené (bude potřeba cca 250 ml pomerančového džusu). Přivedeme k varu a za občasného promíchání vaříme 30 minut. Poté přidáme 1 kg cukru a 2 sáčky vanilkového cukru. Chvíli povařte a poté přidejte 1 sáček želírujícího přípravku (jako je Gelfix, Pektogel, apod.). Povaříme 3 minuty. Proveďte test hustoty a jste-li spokojeni, přidejte 50 ml rumu. Krátce povařte a marmeládou naplňte sklenice. Ty pak zavíčkujte a sterilujte na 80 °C asi 20 minut.

Vanilková špendlíková marmeláda

Budeme potřebovat 1,5 kg špendlíků, které omyjeme, přepůlíme a následně vypeckujeme a zbavíme stopek. Ovoce dáme do hrnce  se 120 ml vody a pomalu přivedeme k varu. Vaříme 40 minut. Poté přidejte 1 lžíci citronové šťávy a 1,5 kg cukru. Pořádně míchejte, dokud se cukr nerozpustí. Poté si vezměte 1 vanilkový lusk. Přepulte jej a vyškrábněte z něj semínka, která přidejte k ovoci. Také prázdný lusk přidejte k ovoci. Nakonec přidejte ještě cca 30 g másla a povařte 5 minut. Proveďte zkoušku hustoty. Je-li marmeláda dostatečně hustá, můžete jí naplnit sklenice. V opačném případě ještě povařte.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno