Sport patří mezi priority ministra školství

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Josef Dobeš a náměstek odpovědný za oblast sportu Jan Kocourek přijali 9. srpna 2010 předsedu ČSTV Pavla Kořana a předsedu Českomoravského fotbalového svazu a člena Výkonného výboru ČSTV Ivana Haška. Tématem jednání byla otázka financování českého sportu v krátkodobém i dlouhodobém horizontu.

Ministr Dobeš prezentoval svůj hlavní záměr v oblasti sportu – zachovat jeho nenahraditelný společenský přínos a ujistil představitele organizace, která hájí zájmy největší části sportovního hnutí, že si je vědom kritické situace ve financování českého sportu. „Citelně vnímám ohrožení péče o talentovanou mládež stejně jako úbytek dobrovolníků působících ve sportu i ohrožený provoz řady sportovních zařízení,“ řekl během setkání ministr Dobeš. Představil proto některé postupy, kterými chce MŠMT naplnit priority ve své koncepci podpory sportu v ČR. Zástupci ČSTV seznámili ministra s dopadem dalších rozpočtových restrikcí na sport, s reakcemi sportovního prostředí a nabídli své možnosti řešení situace.

V otázce státní podpory sportu pro roky 2010 a 2011 vyjádřil ministr Dobeš potřebu udržet objem finančních prostředků ve stejné výši. „Ve sportu už není prostor pro krácení státní podpory, naopak oblast sportu musí být v příštích dvou letech podpořena minimálně ve stávajících objemech,“ uvedl Dobeš. Po diskusi se obě strany shodly na klíčových úkolech, na kterých budou společně pracovat v nadcházejících týdnech a měsících, s cílem – nedopustit rozpad systému péče o sport a posílit jeho podporu. Jde především o následující úkoly:

* V nejkratší možné době společná pracovní skupina připraví návrh novely loterijního zákona, který musí přinést nové zdroje pro financování sportu a splní i další společensky žádoucí funkce (pravomoci obcí, zdroje pro další společenské oblasti). * V součinnosti bude zahájena intenzivní příprava nového, komplexního zákona o podpoře sportu, který bude řešit oblast sportu v širším kontextu, včetně zajištění jeho financování. * Finančním zdrojem, který v krátkodobém horizontu může významně přispět k posílení financování sportu, jsou zdroje z příjmů reklam České televize. Využitím reklamy v ČT by se nejen zachovaly peníze v České republice, ale současně se snížila zátěž státního rozpočtu. Obě strany budou pro toto řešení hledat politickou podporu.

Představitelé ČSTV v závěru poděkovali ministru Dobešovi za konkrétní vyjádření podpory sportu, ocenili účinnost navrhovaných postupů v nelehkých podmínkách a přislíbili spolupráci ve všech oblastech, kde mohou být nápomocni.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno