Stárkov: Katovská třicítka po Kladském pomezí

Nechat si dobrovolně setnout hlavu, tak to se může stát jedině ve Stárkově při tradičním dálkovém pochodu Katovská třicítka. Třicet kilometrů ovšem není podmínkou. Ani termín konání není pro pobyt ve Stárkově žádné dogma. Katovská třicítka se sice koná na podzim, na Kladském pomezí ale je krásně celý rok. Kraj jako stvořený k prvním mladickým „vandrům“, partnerské turistice, rodinné dovolené s dětmi, k cyklistice bez dětí, k seniorským pobytům.

Stárkov skrytý mezi lesy

Kladské pomezí je oblast na severovýchodě Královéhradeckého kraje. Kraj poměrně málo navštěvovaný, a to přes velmi dobrou turistickou infrastrukturou. Kladské pomezí povětšinou známe, i když třeba jen pasívně. Je to rodný kraj Boženy Němcové a Aloise Jiráska.I Stárkov se v Jiráskových románech objevuje.

Hlavu zde už nikdo neztratí

Stárkov je město v okrese Náchod, v Královéhradeckém kraji. Žije zde asi 650 obyvatel, samotný Stárkov má zhruba 400 obyvatel. Historické jádro města je městskou památkovou zónou. Stárkov leží v údolí říčky Dřevíče, nad jejím soutokem s potokem Jívkou, v Broumovském výběžku východních Čech, ze všech stran obklopený lesy, poli a loukami.

Jestli si někdo nedokáže představit „zapadlou obec, o které skoro nikdo neví“, tak to je Stárkov. Jezdí sem jen autobusy z Hronova,v pracovních dnech přibližně jednou za hodinu. Ve volné dny a o svátcích to je horší. Ale místní nejsou „líní na krok“, a když na to přijde,  dojdou pěšky do Hronova nebo do České Metuje. Ve Stárkově se tak dobře žije, že se nedostatky v dopravě moc nepočítají.

Doprava do Stárkova

 • Autem: Přes Náchod dojedeme do Hronova, kde odbočíme vlevo směrem Velký Dřevíč. Vpravo mineme velmi slušný autokemp (uytování ve stanech, chatkách, karavanech). Stárkov leží asi osm kilometrů od Hronov, což představuje asi 13 minut jízdy (mapy.cz).
 • Na kole: Stejnou vzdálenost urazí kolaři po cyklostezce 4032 asi za 34 minuty.
 • Pěšky: Dvě ař tři hodiny půjdou pěší turisté z Hronova po značených turistických cestách. A nebo půjdou po silnici, což vyjde na stejno.
 • Vlakem: Do Hronova turisté přijedou  vlakem od Týniště nad Orlicí, anebo od Starkoče. Do Stárkova mohou dojít také z vlakové stanice Česká Metuje. Po neznačených cestách je od vlaku do Stárkova asi pět kilometrů.

Město Stárkov vás vítá

Dne 1. září 1573 byl Stárkov povýšen na město se všemi právy k tomu náležejícími, včetně práva hrdelního. Městský znak představuje na červeném štítě zlatého medvěda doprava obráceného a za ním borovici přirozených barev.  „Ke znaku se vztahuje pověst, která vypráví o silném muži, jenž byl v lese napaden medvědem. Muž medvěda přemohl, uvázal řetězem k borovici a potom přivedl ochočeného domů,“ vysvětluje se na městských stránkách.

 • „Dodnes se dochovala kniha ortelů stárkovského soudu s názvem Knihy černé, jinak smolné. Později nařízením císaře Josefa I. z roku 1709 Stárkov hrdelní právo ztratil, “ píše se na webu města.

Místní zajímavosti

 • Kaplička svatého Jana Nepomuckého
 • Kostel svatého Josefa
 • Křížová cesta
 • Radnice (nyní z r. 1854)
 • Roubená barokní fara (17. století), údajně se jedná o nejstarší světskou stavbu ve východních Čechách.
 • Sloup se sochou Panny Marie na náměstí
 • Sousoší Kalvárie
 • Terénní pozůstatky hradu Bystrý ze třináctého století na Zámeckém kopci
 • Zámek Stárkov

Katovská třicítka

Tradiční stárkovský pochod se koná každoročně v sobotu před svatým Václavem. V roce 2001 k běžným cestám tohoto putování přibyly trasy pro jezdce na koních a také pro rodiče s malými dětmi (dlouhá asi devět kilometrů).

Stárkov měl kdysi hrdelní právo. A město Stárkov je proto hlavním pořadatelem městské akce, která se neskládá jenom z dálkového pochodu. Účastníci mohou do Stárkova přibýt už v pátek. Mohou přespat (nebo se ubytovat) v chatkovém táboře či v penzionu Pod Vysákem 50.5346756N, 16.1586589E.

V sobotu ráno se zaregistrují v budově městského úřadu. Výkonnými pořadately/pořadatelkami jsou pracovníci MÚ (včetně starosty). Účastníci se vydají na značenou trasu pochodu, na kterém jsou umístěna různá kontrolní zastavení (soutěže, občerstvení – a podobně).

Mezitím ve Stárkově…

… se odehrává nějaký doprovodný program:

 • bitevní ukázky vojenských historických klubů (někdy na určité téma),
 • defilé veteránské automobilové „spanilé jízdy“ – jak kdy (je předem uvedeno v programu).
 • V místu cíle bývají koncerty místních kapel,
 • místní ochotnický soubor sehraje příběh o zdejším katovi – a podobně. Jak kdy, ale vždy je něco k  idění.

Výlety po Kladském pomezí

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno