Surfování v Maroku

Za hlavní surfařské destinace se považuje Havaj, Kalifornie, Gold Coast v Austrálii či Portugalsko. Tento poměrně náročný sport se ale dá úspěšně provozovat také v Maroku. Tato země nabízí 1 835 kilometrů pobřeží. Velkou část tvoří vody Atlantského oceánu. Díky tomu, že obrovské pohoří Atlas klesá k moři, ustupuje dlouhým písečným plážím a zahrnuje hluboké podmořské příkopy, vytváří skvělé vlny pro surfování.

Surfování v Maroku

V současné době můžete v Maroku narazit na velké množství surfařských škol, stejně jako na osvědčená místa, kde se mohou vyřádit začátečníci i profesionálové. Hlavní sezóna pro surfování nastává v zimě (od listopadu do března), protože léta jsou příliš větrná.

  • Léto v Maroku: v létě se teploty mohou vyšplhat nad 40 °C. Toto horko ovlivňuje také pobřeží. Tím, že se horké proudy valí od Sahary směrem k oceánu, rozbíjí dlouhé vlny, které jsou vhodné pro surfování. Od dubna do října proto podmínky pro surfování nejsou úplně nejvhodnější. Vlny jsou nejenom nekonzistentní a nedrží tvar, ale nemají sílu a nezřídka jsou kalné.
  • Zima pro surfování: zimní vlny jsou energické a nabízí dlouhé vodní stěny. Teplota vody klesá, takže i podmínky jsou příznivější.

Vlny

Essaouira

Jedná se o světově proslulé místo pro windsurfing a kitesurfing. Velmi oblíbené je ale také u surfařů, a to zejména pro začátečníky. Vlny jsou přístupné, ale i zábavné. V zimních měsících nabízí Essaouira slabý vítr. Podloží je měkké pískové. Když se zvětší velikost vln, začátečníci se před nimi mohou ukrýt na severním konci pláže (poblíž majáku). Pokud vás nezajímá jen surfování, ale také památky, vězte, že se jedná o jedno z nejkrásnějších měst v Maroku. Jedná se o někdejší portugalské přístavní město.

Sidi Kaouki

Sidi Kaouki je městečko, které se nachází asi 30 km od Essaouiry. Nenabízí ty nejlepší vlny na světě – ostatně to od tohoto místa ani neočekáváme – a dlouhou pláž, která má několik vrcholů. Nejkonzistentnější je oblast útesu na severním konci. Tato oblast je rok od roku populárnější mezi surfaři, takže rozhodně stojí za zmínku.

Tafedna

Tafedna je město, které je pro surfování velmi vhodné, nicméně je tak trochu utajené. Nabízí asi čtyřkilometrový záliv. Je to nádherné místo, které se pyšní vysokými útesy, divokou pouštní krajinou a pohyblivými dunami. Přímo u městečka se nachází bodový zlom a vlny všech úrovní. Velkou výhodou je to, že o tomto místě neví tolik lidí, takže nikdy není přecpané.

Imsouane

V této oblasti narazíte na Magic Bay, tedy „kouzelnou zátoku“, což je jedno z nejoblíbenějších míst pro surfování. Zde se můžete těšit na opravdu dlouhé vlny, které startují od severu a putují směrem na jih. Dosahují délky téměř jeden kilometr. I v nejprudších zimních měsících je vlna stále stabilní a jemná, vhodná pro začátečníky. Využít ji mohou také milovníci longboardingu. O zvyšující se popularitě svědčí také fakt, že každý rok zde můžete narazit na nové surfařské školy. Nedaleko se nachází další surfařské město: Essaouira.

Surfing

Taghazout

Krásné malé berberské rybářské městečko nabízí opravdu hodně. Vlny na písčitém podloží i skalní útesy. Nicméně v roce 2010 byla surfařská sezóna přerušena, protože do vod poblíž tohoto města začaly pronikat odpadní vody, které ji dost znečistily. Problém je dnes už vyřešen, takže tato oblast opět získává na oblibě. Vlny, které se zde nachází, jsou vhodné pro jakékoli surfaře – od začátečníků až po ty nejpokročilejší. Jako první si prý surfování v této oblasti užívali v šedesátých letech minulého století hippies. V současnosti zde najdete surfařské obchody, kempy, ale také mnohé restaurace, hotely a apartmány na dovolené.

Agadir

Agadir je oblíbeným místem pro trávení dovolené v Maroku obecně. Úpatí pohoří ale nabízí skvělá surfařská místa. Pokud patříte mezi milovníky rozmanitosti, pak byste sem rozhodně měli zavítat. Tato oblast se nachází jižně od mnohem známějšího Taghazoutu. Toto místo nabízí opravdu rozmanité vlny, které mohou být dlouhé, ale s náhlým zlomem. Jsou vhodné pro odvážné surfaře.

Tamraght

Tato malá berberská vesnice nabízí četné pláže. Dostanete se sem poměrně krátkou cestou, pokud přiletíte do Agadiru. Tamraght leží na úbočí hory a nabízí skvělá místa pro surfing, jako je Devils Rock či Banana Beach. Tamraght je oproti svému slavnějšímu městu Taghazout, které se nachází asi 5 km daleko, klidnější. Je skvělé, když si potřebujete odpočinout od všeobecného ruchu. V surfování není o nic horší, než Taghazout.

Surfing

Tamri

Tamri je velmi dobrá oblast pro středně pokročilé surfaře. Nachází se mezi Taghazoute a Imsouane. Nezažijete zde takový ruch, jako v některých jiných oblastech, takže se hodí pro toho, kdo se chce vyhýbat rušným a přeplněným místům. Pokud patříte mezi obdivovatele exotických ptáků, tak byste toto místo neměli minout. Můžete vidět plameňáky a obecně jsou zde dobré podmínky pro pozorování ptactva.

Safi

Městečko Safi se nachází dvě hodiny cesty na sever od Essaouiry nebo dvě a půl hodiny na jih od Casablancy. Nabízí vlny, které mohou vystoupat až do výšky 5 metrů. Toto místo je skvělé pro zkušené surfaře, protože zde jsou dostupná i místa s lámajícími se vlnami. Kromě skvělých vln dělají obyvatelé všechno proto, aby zde bylo co nejlepší prostředí pro surfaře – je zde spousta surfařských škol i obchůdků. Tato oblast není příliš vhodná pro začátečníky, protože proud je velmi silný a vlny jsou ošidné. Často zde vyčnívají kameny, což může být i nebezpečné.

Dakhla

Dakhla se nachází jižně od Agadiru v oblasti známé jako Západní Sahara. Zde jsou příznivé podmínky pro kitesurfing i surfing. Kvalitní vlny jsou doplněny nádhernou krajinou a dlouhými písečnými plážemi. Užijí si i ti, kteří se zrovna surfovat nechystají.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno