Surinam

Surinamská republika je státeček, který můžeme hledat v severní části Jižní Ameriky. Její břehy omývá Atlantský oceán. Surinam sousedí s Brazílií a s Francouzskou Guyanou.

Paramaribu

Paramaribu je hlavním městem Surinamu. Městem protéká řeka Surinam a k Atlantiku je to daleko, jako byste kamenem dohodili. V hlavním městě žije čtvrt milionu obyvatel, což je polovina obyvatel celé země.

Centrum města, které je historického rázu, je zapsáno v seznamu světového dědictví UNESCO. V uzoučkých uličkách můžete navštívit místní historické dřevěné domky holandského rázu. Vlivem velkého množství národností, které se ve městě vystřídaly, najdeme v Paramaribu kostel, synagogu i mešitu.

Město se rychle rozvíjí díky vývozu různých produktů. Je to například cukrová třtina, zlato, rýže, či rum.

V Paramaribu můžete navštívit například pevnost Zeelandia, Katedrálu sv. Petra a Pavla, Prezidentský palác, či Královskou palmovou zahradu.

Surinam

Pevnost Zeelandia

Pevnost Zeelandia byla vystavěna v roce 1640 Francouzi a sloužila k obraně města. Najdete zde také surinamské muzeum, které obsahuje sbírku etnografie, archeologické kousky a skvosty výtvarného umění. Můžeme tady také obdivovat zajímavé kousky koloniálního nábytku a historických fotografií.

Pevnost Zeelandia

Prezidentský palác a Palmová zahrada

Prezidentský palác z roku 1730 najdeme v hlavním městě, naproti Náměstí nezávislosti. Je vystavěn ve stylu holandské koloniální architektury a je zapsán v seznamu světového dědictví UNESCO. Za Prezidentským palácem se nachází Palmová zahrada, kde se nachází vysoké královské palmy, objevíme tady různé druhy exotického ptactva a opic.

Džungle

Velké procento Surinamu zabírá džungle, do které místní cestovní agentury pořádají oblíbené výlety. Kousek od přehrady Brokopondo můžete navštívit přírodní park Brownsberg. Vede k němu pohodová cesta po silnici a je jednoduše přístupná. Přes místní cestovní agentury si můžete rezervovat také výlety do nitra džungle.

Pozorování ptáků

V této tropické oblasti se nachází spousta mokřadů a vodních ploch, kde se nachází spousta exotických opeřenců. Velmi oblíbeným místem s mokřady je vyhlášená oblast Bigi Pan.

Pozorování želv a delfínů

Odpoledne, nebo večer si můžete udělat procházku k oceánu, nebo k ústí řeky Commewijne. Naskytuje se tady velká možnost, že spatříte delfíny a želvy, které pomalu vystupují na pláž pro kousek potravy. Užijete si tak exkluzivní a nezapomenutelnou podívanou na kouzlo místní krajiny.

Francouzská Guyana

Místní cestovní agentury pořádají zájezdy do vedlejší Francouzské Guyany. Ta je francouzskou kolonií již od 17. století. Ve městě Saint-Laurent-du-Maroni můžete navštívit bývalou věznici, která fungovala v koloniálních dobách.

Převážná část území Francouzské Guyany je pokryta deštným pralesem. Poblíž města Kourou se nachází Guyanské kosmické centrum.

Galibi

Galibi je městečko, kde najdete krásnou pláž. Pláž má pozvolný vstup do moře a je velmi příjemná a útulná. V Surinamu bohužel mnoho takových pláží nenajdete. Ústí zde řeka Marowijne do oceánu.

Tato oblast je obývaná původním indiánským obyvatelstvem, kmenem Kalina. Je zároveň také přírodní rezervací. Vedle vyhlášené pláže se zde nachází zoologická zahrada a také obchod pro turisty.

Na tomto místě je možné vidět mořskou želvu Leatherback, nazývanou také loutnovou nebo koženou želvou.

ZOO Paramaribo

V Surinamu můžete navštívit také místní ZOO, která vznikla v roce 1972. Zoologická zahrada byla založena tak, že premiér země choval exotická zvířata a když si do své sbírky pořídil lvy, rozhodnul se pro založení zoologické zahrady. Zvířata pocházejí přímo ze Surinamu. Až na tygry, kteří byli do zoo přivezeni.

Od roku 2020 prochází zoologická zahrada rekonstrukcí, která bude zajišťovat přirozené podmínky pro život zvířat.

Wia Wia

Přírodní rezervace Wia Wia se nachází směrem na západ od přírodní rezervace Galibi. Tato rezervace byla původně určena pro mořské želvy, ale postupem času se zde přesunulo také chráněné exotické ptactvo.

Brownsberg

Přírodní park Brownsberg se nachází v blízkosti přehrady Brokopondo. V 19. století se v této oblasti těžilo zlato a také zde probíhaly neúspěšné pokusy o těžbu bauxitu. V roce 1969 se toto místo stalo přírodní rezervací.

Brownsberg leží na náhorní plošině, která se nazývá Mazaroni. Vyskytují se tady chráněné rostliny a exotické ptactvo. Narazit zde můžete například na vřešťany, tukany a aguty. V parku můžete vidět vodopády a můžete se vydat po různých turistických stezkách.

V okolí Brownsbergu se nacházejí noclehárny, restaurace a také informační centrum, kde vám poradí, kam na výlet. Pro turisty jsou tady veškeré potřebné služby a vybavenost.

Albina

Na západě Surinamu, na hranicích s Francouzskou Guyanou, se nachází město Albina. Leží na břehu řeky Marowijne. Z Albiny se můžete dostat lodní dopravou do Galibi. Plavba trvá asi hodinu a půl a můžete si takto užít další zajímavý výlet.

Brokopondo

Brokopondo je přehrada, ke které se jezdí za rybařením. Přehrada vyrostla na řece Surinam a vytváří se tady elektrická energie pro hlavní město Paramaribu. Přehrada byla vytvořena v letech 1961 – 1965.

Zajímavý úkaz na této přehradě jsou tyčící se stromy nad vodní hladinou. Je to proto, že před napuštěním přehrady byla veškerá vegetace ponechána na místě a nebyla posekána.   

Festival Holi Phagwa

V Surinamu můžete také zažít oblíbený hinduistický svátek, festival barev Holi Phagwa. Při oslavách na sebe lidé v ulicích pohazují barevný prášek, polévají se vodou a při tom zpívají a tancují. Předvečer svátku je určen zapalování vysoké hranice.

Holi Phagwa se pořádá vždy při úplňku během jarní rovnodennosti. Svátek pochází z Indie a má několik různých podob.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno