Pokud byla úroda hrušek a jablek velká a nevíte co si s množstvím počít, popřemýšlejte nad sušením. Ačkoliv jsou křížaly, tj. sušená jablka, nejznámější, sušit lze i hrušky. Vitamínovou dávku si tak doplníte v průběhu celého roku. A pokud vám sušené hrušky chutnají, můžete si je v obchodech snadno pořídit.
Sušené ovoce vyniká svou dlouhodobou trvanlivostí. Procesem sušení se ovoce konzervuje a vydrží po mnoho měsíců při pokojové teplotě. Sušené ovoce je stejně jako ovoce čerstvé plné vitamínů a zdraví prospěšných látek. Ačkoliv se procesem sušení nějaké vitamíny ztratí (především vitamín C), je ztráta minimální. Konzumace sušených hrušek a jiného ovoce je proto dobrá v průběhu celého roku, obzvláště pak během podzimních a zimních dnů, kdy je období chřipek a nachlazení. Sušené hrušky si můžete připravit sami doma. O způsobu sušení se zmíníme o pár řádků níže. Pokud nemáte vlastní úrodu hrušek, přesto vám sušené hrušky, tzv. štěpánky, chutnají, můžete si je zakoupit v obchodech se zdravou výživou a dnes již často i ve velkých obchodních řetězcích.
Sušené hrušky – vitamínová bomba
Důvodů, proč konzumovat sušené hrušky, je hned několik. Jsou chutné, šťavnaté, příjemně sladkokyselé a především jsou plné vitamínů. Obsahují vitamín C, ovšem méně než u jablek, stejně tak mají méně kyselin, proto jsou sladké. Sušené hrušky jsou bohaté na vitamín B, především B9, který je důležitý při tvorbě krve. Sušené hrušky jsou vhodné pro všechny, kteří mají problémy se zažíváním – čistí střeva a mají močopudný i žlučopudný účinek.
Odvar ze sušených hrušek
Pokud budete mít chřipku nebo budete nachlazení, nemusíte hned sahat do své lékárničky. S mírným nachlazením lze bojovat i s přírodními prostředky. Naše babičky a prababičky nedaly dopustit na odvar ze sušených hrušek, který příjemně zahřál a pomohl organismu bojovat s onemocněním. Stačí zalít horkou vodu hrst sušených hrušek a nechat louhovat.
Jak hrušky sušit
Pokud si budete chtít sušit hrušky nebo jiné ovoce doma, máte hned několik možností. Nejpohodlnějším řešením je pořízení sušičky na ovoce, která udělá spoustu práce za vás. Postačí vám i obyčejná trouba. Hrušky omyjte a nakrájejte buď na kolečka nebo na osminky. Kousky mohou být i trochu větší, hrušky jsou z většiny tvořené vodou, a tak se po vysušení výrazně scvrknou. Jablka se musí zbavovat jadřinců, u hrušek to není nutné. Hrušky vložte do trouby a sušte nejprve při teplotě kolem 70 °C, po několika hodinách stáhněte na 40 °C a nechejte v troubě do doby, dokud nebudou viditelně zcela vysušené.