Svědění kůže na těle: Je příčinou nemoc?

Svědí vás kůže na různých částech těla? Máte pocit, že se „udrbete“? Jaké jsou příčiny svědění kůže? Které nemoci tento příznak předznamenává? Jak se svědění kůže zbavit?

Svědění kůže na těle se odborně říká pruritus a kromě toho, že jde o nepříjemnou záležitost, může předznamenávat také řadu onemocnění, které nemusí vůbec souvise s kůží. Ne vždy je proto vyhledání kožního lékaře tou pravou volbou.

Když kůže svědí kvůli kožním nemocem

Příčin svědění kůže na těle je celá řada. K těm, které souvisí s onemocněním kůže, patří především mykózy neboli kožní plísně. Kožní plísně je možné chytit ve veřejných prostorách, jako jsou například bazény a bakterie snadněji napadají jedince s oslabenou imunitou. I proto je důležité v případě prevence kožní mykózy dbát na posílení obranyschopnosti organismu.

Důvodem svědění kůže mohou být také alergické reakce na konkrétní podněty, které se mohou projevit atypickým ekzémem nebo kopřivkou. Takovou příčinu svědění kůže na těle snadno odhalíte, protože je zpravidla doprovázena vyrážkou nebo červenou a podrážděnou pokožkou.

Svědění kůže jako projev vážnější nemoci

Svědění kůže na těle může být i signálem vážnějšího onemocnění vnitřních orgánů. Se svěděním kůže na chodidlech se můžeme setkat například u diabetiků. Jednat se může také o symptom, který ukazuje na poruchu funkce ledvin nebo na poruchu odtoku žluči (to může být způsobeno ucpáním žlučovodu žlučovými kameny.

V takových případech je třeba věnovat pozornost dalším příznakům a v případě slabosti, bolesti v oblasti ledvin či žlučníku, potížích při močení, zvýšené teplotě apod. vyhledat lékaře, který určí přesnou diagnózu.

Jak se zbavit svědění?

Svědění kůže je zpravidla projevem určité nemoci, pokud je odstraněna její příčina, zmizí i příznaky. Někdy je možné se ale setkat se skutečně intenzivním svěděním kůže, které je pacienty popisováno až jako bolestivé. Aby se pacientovi ulevilo (a v extrémních případech bylo zabráněno rozškrábání kůže), může lékař předepsat tzv. antihistamika.

3 KOMENTÁŘE

  1. Dobry den.Svedi mě celé tělo,nevím si už rady,zkoušel jsem se potírat olivovím olejem,beru analergin neo a nic.Mužete mi nějak pomct,moc vám děkuji.

    • Mám také svědění pokožky a důvodem jsou vysoké jaterní cesty a následná virová hepatidida.
      Beru léky a mám jaterní dietu. Léčba 3 – 6 měsíců

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno