Švestky v peřinách

Dnes se stále častěji vracíme k moudrosti našich babiček a čas od času lze v jejich receptářích narazit i na zajímavé kuriozity. Jednou takovou jsou i švestky v peřinách. Nejde o nějaký pečený zákusek, jak by vám název mohl evokovat, ale konzervační postup, díky němuž se ovoce nekazí. A to to ani ve chvíli, je-li sklenice delší dobu otevřena.

Nebude vlastně potřebovat skoro nic. Jenom čerstvé švestky, cukr a Petol. Pokud byste nevěděli, co to je, pak se v obchodech poohlédněte po přípravku určeném proti plísním a kvašení. V zásadě jde o běžný zavařovací prostředek, kterých v našich obchodech najdete spoustu. Ale pokud byste chtěli mít recept opravdu přesný, pak je dobré vědět, že Petol byla vlastně kyselina benzoová. A tu dodnes běžně koupíte v prodejnách se sortimentem potravinářské chemie.

Švestky v peřinách

Jde o postup, používaný ještě před objevením pasterizace. Lidé byli dříve zkrátka vynalézaví. A jak si švestky v peřinách připravit i dnes? Kromě tří základních ingrediencí k tomu budete potřebovat už jen trochu svého času.

Budete potřebovat velkou sklenici od okurek s obsahem 4-5 litrů. A švestky. Ty důkladně proberte. Potřebujete jen ty zdravé bez známek onemocnění nebo chorob. Dobře je omyjte a osušte. Nevypeckovávejte! Připravte si cukrový nálev. Po naplnění láhve švestkami zbude prostor pro tekutinu v asi polovičním objemu lahve. A jaký zvolit poměr? Na 20 dkg cukru budete potřebovat jeden litr vody.

Svařený cukrový roztok ihned nalijte do sklenice a nechte v ní asi pět minut, aby se švestky prohřály. Znovu slijte do hrnce a tentokrát k němu přidejte balíček Petolu případně jiné alternativy. Znovu přiveďte k varu. Jakmile roztok vzkypí, stáhněte ho z plamene a nalijte na švestky.

Hrdlo láhve zakryjte víčkem (anebo celofánem, pokud víčko nemáte) a postavte ji na dobrou izolační podložku. Perfektní je polystyren, ale postačí i dřevěné prkno. Sklenici pak obalte peřinami nebo péřovými dekami a nechte odpočívat alespoň 24 hod.

Sklenice totiž musí chladnout opravdu pomalu. Díky tomu zahynou všechny choroboplodné zárodky a švestky si přitom zachovají maximum své chuti a šťavnatosti. Nepopraskají jako při klasickém zavařování a hodí se do celé řady jídel.

Naši předci je servírovali zejména jako dezert po nedělním obědě, ovšem svou roli zastanou i v koláčích, sladkých nákypech nebo při přípravě ovocných knedlíků či třeba pečeného čaje. Zajímavé na tomto postupu je to, že sklenici není poté třeba uzavírat ani ukládat do chladu. Švestky se nezkazí ani při postupném odebírání. Jen k tomu musíte použít dokonale čisté nástroje a v žádném případě do sklenice nesahat prsty.

Sklenici tak jednoduše uložíte třeba do spíže a odebíráte švestky podle potřeby. Podle některých údajů takto vydrží i rok, většinou je však její obsah spotřebován mnohem dříve. Chuť švestek je lahodná a na kvalitě nijak neztrácejí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno