Domů Sport Cestování Světadíly podle velikosti

Světadíly podle velikosti

Součástí planety Země je celkem šest kontinentů. A to Amerika, Antarktida, Afrika, Evropa, Asie a Austrálie spolu s Oceánií. Největším světadílem je Asie, nejmenším pak Austrálie s Oceánií.

Asie: Největší světadíl

Největším světadílem je Asie, která má rozlohu zhruba 44 603 853 kilometrů čtverečních. Asie je rovněž nejlidnatější a nejhustěji osídlený světadíl. Žije na něm mimo jiné až šedesát procent světové populace. Právě v Asii najdete i dva nejlidnatější státy světa – Čínu, která má 1,355 miliardy obyvatel, a Indii, ve které žije více než 1,236 miliardy lidí.

Oddělení Asie od Evropy

Asie pevninou sousedí s dalšími dvěma světadíly, a to Afrikou a Evropou. Hranice mezi Evropou a Asií vede z Bajdarackého zálivu po východním úpatí Uralu, po řece Embě, po pobřeží Kaspického moře a dále Kumomanyčskou sníženinou na sever od Kavkazu do Azovského moře. Evropu a Asii následně dělí Černé moře, průliv Bospor, Marmarské moře a průliv Dardanely.

Oddělení Asie od Afriky

Hranice Asie a Afriky není tak rozsáhlá. Oba světadíly odděluje 163kilometrů dlouhý Suezský průplav a dále Rudé moře, jež je vnitřním mořem Indického oceánu.

Amerika: Druhý největší světadíl

Amerika s rozlohou 42 549 000 kilometrů čtverečních je druhým největším kontinentem. Tento světadíl se dělí na tři části – Severní Ameriku, Střední Ameriku a Jižní Ameriku. Označení Ameriky jako kontinentu ovšem často bývá sporné. Jako samostatný světadíl totiž bývají často považovány Severní Amerika i Jižní Amerika.

Co říkají čísla

Na americkém světadílu se nachází celkem 35 států, v nichž žije více než 900 milionů obyvatel. Toto číslo představuje zhruba 14 procent lidské populace. Co se týče rozlohy, Amerika se 42,5 miliony kilometrů čtverečních zahrnuje kolem 8,3 procent povrchu Země.

Afrika: 31,4 milionů kilometrů čtverečních

Rozlohou třetím největším kontinentem je Afrika, která se rozkládá na 31,4 milionech kilometrech čtverečních. Na tomto kontinentu najdete celkem 55 států. V těchto státech žije více než jedna miliarda obyvatel, což čítá zhruba 15 procent celkové populace na Zemi.

Afrika

Zaledněná Antarktida

Kterých kontinent se umístil na čtvrtém místě žebříčku? V pořadí čtvrtým největším světadílem je permanentně zaledněná Antarktida, která se rozprostírá zhruba na čtrnácti milionech kilometrů čtverečních.

Zákazy na území Antarktidy

Na tomto kontinentu, který se nachází na jižním pólu nenajdete ani jeden stát. Antarktický smluvní systém totiž zakazuje zamezuje nároky států na území Antarktidy, ovšem zakazuje i vojenské aktivity, nebo dokonce těžbu nerostných surovin.

Nejmenší světadíly

Druhým nejmenším světadílem je Evropa, která se rozkládá na 10 milionech kilometrech čtverečních. V Evropě, která má 46 států, žije více než 730 milionů obyvatel. Za nejmenší kontinent je považována Austrálie s Oceánií, které zabírají 8,5 milionů kilometrů čtverečních. V této oblasti žije kolem 30 milionů obyvatel.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno