Synchronizované plavání pravděpodobně každý zná, ale věděli jste, že vedle něj existuje i synchronizované bruslení? Ne? Není divu. Tento zajímavý sport je totiž stále vcelku mladý a nevěnuje se mu zase tak velké množství lidí, což v konečném důsledku znamená, že ani není tak známý. V tomto článku si ho proto představíme blíže, protože za to rozhodně stojí. Oproti krasobruslení, které má k němu ze všech sportů patrně nejblíže, se ale v celé řadě věcí liší. V čem? To a mnohé další se dozvíte na následujících řádcích.
Synchronizované bruslení
Synchronizované bruslení je týmový sport určený pro osm až šestnáct bruslařů, kteří vystupují společně jako tým, nicméně existují i ty dvacetičlenné a čtyřiadvacetičlenné, což se ovšem pojí spíše s dřívějšími dobami. Tyto týmy poté předvádějí různé secvičené figury a vytvářejí oku lahodící obrazce na ledové ploše. V zásadě se tedy dá říci, že se jedná o jakousi akrobacii na ledě, která má mnoho společného se synchronizovaným plaváním, ale i krasobruslením, či obzvláště pro Ameriku typickým roztleskáváním. Nechybí ani slušná dávka gymnastiky.
Zpočátku se tomuto sportu říkalo přesné bruslení, či přímo precizní bruslení, a to především kvůli naprosto důslednému předvádění jednotlivých prvků a důrazů na detail. Synchronizace a týmovost je naprosto nezbytná pro každý tým, jenž v synchronizovaném bruslení soutěží.
Trocha historie
Počátky historie synchronizovaného bruslení spadají do padesátých let minulého století, přičemž se za jeho zakladatele považuje jistý doktor Richard Porter. Ten v roce 1956 založil vůbec první tým, který se jmenoval Hockettes, a to ve státe Michigan. Za kolébku tohoto sportu je tedy považována Amerika, podobně jako je to v případě hokeje, který právě tam a samozřejmě v Kanadě získal obrovskou popularitu, která se poté rozšířila do dalších částí světa. A není to náhoda. Tento tým totiž zahájil činnost tak, že bavil diváky během přestávek tamního hokejového týmu, případně vystupoval na různých exhibicích. Rozvoj a zájem o synchronizované bruslení pak nastal ovšem až v sedmdesátých letech. V roce 1976 se pak konala vůbec první oficiální soutěž, a to kde jinde, než právě v Michiganu. V dnešní době už je akrobatické bruslení zavedené jakožto organizovaný sport i v mnoha zemích Evropy. Za velmoci v tomto ohledu platí především ty skandinávské jako Finsko a Švédsko. Mimochodem, v roce 2006 se Mistrovství Světa konalo v Praze.
Soutěže v synchronizovaném bruslení
Od roku 1994 je synchronizované bruslení uznáváno jakožto oficiální krasobruslařská disciplína, přičemž tento název nese pak od roku 1998, nicméně už o dva roky dříve se uskutečnila první mezinárodní soutěž a v roce 2000 vůbec první oficiální Mistrovství světa, a to v Minneapolisu. Dnes se soutěží takřka ve všech věkových skupinách, přičemž má synchronizované bruslení do budoucna ambici stát se olympijským sportem. Třeba na Univerziádě se objevilo jako ukázkový sport už před patnácti lety. Od té doby se zejména na sociálních sítích šíří kampaň žádající o zařazení sportu mezi ty olympijské. To navíc podpořila i Olympiáda v Turíně, kde byl sport prezentován rovněž.
Způsoby hodnocení
Co se týče hodnocení, to je obdobné jako v klasickém krasobruslení, ať už se bavíme o jednotlivcích, tak i párech. Hodnotí se především bruslařské dovednosti, obtížnost jednotlivých prvků a přechody mezi nimi, případně celková kompozice a souhra jednotlivých týmů. Prvky, jenž se hodnotí jsou především blok, větrník, prolínání, řada a kruh. U všech z nich se dbá na co nejideálnější provedení. Každému prvku je přiřazen stupeň obtížnosti technickým panelem, kde působí technický specialista, jeho asistent a technická kontrola. Každý stupeň obtížnosti pro určitý prvek pak odpovídá předem stanovené základní hodnotě. Podobně jako v případě krasobruslařských soutěží se začíná volným programem, po němž následuje volná jízda.
Synchronizované bruslení v České republice
O tom, že se mistrovství světa konalo i v Praze, již byla řeč, nicméně se hodí dodat, že u nás se tento sport začal rozvíjet o něco později, než tomu bylo kupříkladu ve Skandinávii, nicméně od konce devadesátých let probíhají i zde pravidelná Mistrovství České republiky. Soutěží se pak prakticky ve všech věkových kategoriích. Tato mistrovství jsou pod hlavičkou Českého krasobruslařského svazu.