Telč: Výlet do moravské „renesanční perly“

Město Zachariáše z Hradce, město zvané „Jezerní růže“, město zapsané na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. To je Telč, kterou by turisté na svých výletech neměli opominout. Poznat Telč pěšky je asi ten nejlepší způsob. Návštěvníkům nic neunikne, a že je toho v Telči k vidění víc než dost. Telč lze navštívit celoročně, ale jaro a podzim jsou v této renesanční perle nejkrásnější.

Město s renesanční atmosférou

Město Telč se nachází v kraji Vysočina, asi 25 kilometrů na jihozápadně od krajského města Jihlavy. „Město s překrásným historickým náměstím, lemovaným gotickými a renesančními měšťanskými domy s podloubími a bohatě zdobenými štíty, je od roku 1992 zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Ve městě s neopakovatelnou pohádkovou atmosférou se alespoň na chvíli vrátíte do dob renesance.“ Tak je charakterizována Telč na turistickém portálu kudyznudy.cz.

Jak do Telče

Do Telče se turisté dostanou autem, autobusem i vlakem.

 • Vlakem by to bylo od Jihlavy a Kostelce u Jihlavy, od jihu z Dačic.
 • Velmi dobré přímé spojení je autobusem z Brna. Autobusem se dá do Telče cestovat i z Prahy, ale dá to trochu hledání najít spoj, protože všechna spojení na portále IDOS nejsou (stav 9/20). Autobusové nádraží leží v bezprostřední blízkosti vlakového nádraží.
 • Souřadnice pro motoristy 49.1841750N, 15.4527531E. Vzdálenost všech vyznačených parkovišť od centra města je nanejvýš 10 minut chůze. V období od 1. 6. do 30. 9. platí úplný zákaz vjezdu všech vozidel na náměstí po celý den. V tomto období je zrušeno placené parkování na náměstí. Pro parkování ostatních vozidel je třeba využít centrální parkoviště, parkoviště v ulici Svatoanenská a plochu na bývalém zimním stadionu v Hradecké ulici.

Orientace ve městě Telči

Telč se nachází na půl cesty mezi Vídní a Prahou. Železnice sem vede už od konce 19. století. Náměstí uzavírají dvě brány a obklopují tři rybníky.

Celé město je přizpůsobeno pohybu turistů – pěších i cyklistů. Funguje zde dobrý orientační systém. (Veřejné toalety turisté najdou v ulici U Masných Krámů, která bočně ústí do hlavního náměstí.)

Náměstí Zachariáše z Hradce

První lokalitou, kterou chtějí návštěvníci zhlédnout, se světoznámé náměstí Zachariáše z Hradce. Na náměstí je Turistická informační kancelář (náměstí Zachariáše z Hradce 10 588 56 Telč, telefon: (+420) 567 112 407, 567 112 408).

„Město Telč bylo podle pověstí založeno už v roce 1099, ve čtrnáctém století sem přišel rok Vítkovců s pětilistou růží v erbu. Vybudovali tu hrad, kostel a gotické domy kolem tržiště, které ovšem zničil požár. Nejvýznamnějším byl v 16. století Zachariáš z Hradce. Inspiroval se v Itálii a přivezl mistra Baltazara Maggiho z Arogna. Postupně vyrostla 72 domů na náměstí a zámek dostal dnešní podobu. Nachází se v něm honosné sály se zdobenými kazetovými stropy. Majitelé domů sgrafita na fasádách opečovávají, protože této technice české podmínky nepřejí.“ (Zdroj: vysocina.eu)

Telčský zámek

Z náměstí turisté volně přejdou přímo k telčskému zámku, který je dominantou a také nejvýznamnější architektonickou památkou města. Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury. Díky citlivému přístupu majitelů k dědictví se ve velmi dobrém stavu zachovaly původní interiéry.

Informace pro návštěvníky zámku Telč

Zámek Telč má své oficiální webové stránky www.zamek-telc.cz. Protože některé části zámku procházejí stavebními úpravami a vzhledem k nejisté situaci v celé společnosti (covid 19), je vhodné stránky nejprve navštívit a seznámit se s aktuálními informacemi o provozní době, prohlídkových okruzích a podobně.

Telč ve filmu

Malebná a fotogenická Telč zajímá také také filmaře. Bylo zde natočeno přes sedmdesát filmů, seriálů a pohádek. Mimo jiné Z pekla štěstí, Jak se budí princezny, Až přijde kocour, Pyšná princezna Kouzelný měšec nebo Bathory.

Další památky Telče

Telči mohou si návštěvníci dále prohlédnout:

 • renesanční zámeckou zahradu s parkem a skleníkem,
 • Muzeum Vysočiny,
 • kostel sv. Jakuba,
 • kostel Jména Ježíš a sv. Ducha,
 • Konvikt sv. Andělů,
 • Jezuitskou kolej a gymnázium,
 • galerie,
 • Mariánský sloup,
 • kašny,
 • vyhlídkové věže sv. Jakuba a sv. Ducha,
 • městské opevnění,
 • Horní a Dolní bránu
 • Staré Město s kostelem Matky Boží a barokními sochami,
 • a to vše obklopené třemi rybníky Staroměstským, Ulickým, Štěpnickým

Muzeum techniky Telč

Tak trochu z „jiného soudku“ je telčské Muzeum techniky. Je to tak zvaně „muzeum pro celou rodinu“. V historickém objektu bývalé parní pily nedaleko centrálního parkoviště najdeme sbírku historických automobilů, motocyklů, velocipedů, kočárků, hraček.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno