Pokud patříte mezi vegetariány či vegany, je pro vás slovo „tempeh“ určitě známé. Mnozí další ale vůbec netuší, kam tuto potravinu zařadit a že vlastně patří k jídlu. Jak tempeh vypadá a co se z něj dá uvařit?
Podobně jako tofu, je tempeh zbytkový produkt vznikající při zpracování sóji. Je známý v Indonésii, především na Jávě, kde se mu ne nadarmo říká „jávanské maso“. Obsahuje totiž vysoké množství proteinů i vitaminů. Je nízkotučný a neobsahuje téměř žádný cholesterol, proto je ideální náhražkou masa, a to i v případě nejrůznějších zdravotních a redukčních diet.
Výroba
Tempeh se vyrábí ze sojových bobů při fermentačním procesu a vypadá podobně jako sýr. Stejně tak se nechává zrát, aby měl tu správnou chuť a výživovou hodnotu. Odborníci ho dokonce hodnotí jako nejzdravější produkt ze sóji. Tempeh je velmi lehce stravitelný a dá se koupit ve specializovaných prodejnách se zdravou výživou.
Produkty a zpracování
Na trhu můžeme najít několik druhů tohoto produktu. Prodává se jak přírodní, tak marinovaný a uzený. Dobře doplní studenou i teplou kuchyni, i když přírodní tempeh sám o sobě je mírně bez chuti. Dá se ale okořenit jakýkoliv způsobem a často pak není k rozeznání od sýru či některých druhů masa. Jak se dá tempeh upravit?
Existuje několik možností zpracování: kromě studené kuchyně, kdy stačí potravinu pouze nakrájet a přidat například do salátu, je možné tempeh upravit také tepelně v různých variacích.
Tempeh si můžete obalit i v oříšcích – získáte tím dvě výživné potraviny najednou.
Potravinu můžeme vařit v osolené vodě dokud nezměkne. Takto zpracovaný produkt se hodí například do polévky nebo omáček. Další možností je tempeh okořenit a pokrájené kousky na pánvi osmažit. Pokud ho rozdělíme na opravdu tenké plátky, fritovaný bude pěkně křupavý a velice chutný. Nebo se dá obalit, ať už v klasickém trojobalu, nebo jen mouce. Zajímavý je nápad tempeh vyválet v nadrcených oříšcích. Ať už si tempeh připravíme jakkoliv, jeho výživová hodnota a zajímavá chuť je rozhodně dobrým způsobem, jak obohatit jídelníček.