Těsto wonton

Máte rádi asijskou kuchyni? Pak s naučte připravovat těsto wonton tak, aby bylo krásně vláčné, ale přitom po usmažení nádherně křupalo, musíte zvolit správné poměry surovin.

Těsto wonton patří k základům každého milovníka asijské kuchyně. Musí dobře držet, aby se v jeho útrobách velmi dobře udržela náplň, ale zároveň nesmí být ani příliš hutné, aby nebyl výsledkem příliš silný a neforemný plát těsta, se kterým by se jen velmi špatně pracovalo.

Jen tři suroviny k úspěchu

Receptury na wonton není nijak složitá v zásadě si vystačí jen s hladkou moukou a vodou, a nakonec musíte do těsta ještě přidat sůl, aby získalo správné chuťové vlastnosti i žádanou texturu. Pokud však nezvolíte ten správný poměr, pak jen stěží budete slavit úspěch. A jak tedy těsto na taštičky wonton připravit?

Poměr na těsto wonton

Není třeba hledat žádné speciální ingredience. Jen se snažte najít co nejkvalitnější a nejjemnější hladkou mouku. Pokud to nejde jinak, pak ji před přípravou alespoň prosejte. A kolik si jí vzít k ruce?

  • 320 gramů hladké mouky
  • 100-150 ml vody
  • Podle chuti sůl (obvykle stačí menší špetka)

Jak uhníst těsto wonton

Jakmile máte všechny suroviny odvážené, pak už stačí těsto jen nachystat a vyhotovit. Mouku si nasypte do větší mísy a zamíchej do ní sůl. Nakonec po 50 ml přilévejte vodu a těsto ručně zpracovávejte. Jakmile máte použito už 90 ml, pak už přilévejte vodu jen velmi opatrně a kontrolujte konzistenci těsta. Musí být vláčné a dobře zpracovatelné.

Těsto je třeba zpracovávat hned

Z těsta wonton se obvykle vyrábí taštičky, do kterých plní různá náplň. Nesmí však zůstat dlouho stát, protože poté by se s ním pracovalo mnohem hůře. Jakmile ho tedy uhnětete do žádoucí konzistence, ihned ho rozválejte a nakrájejte ho na čtverce nebo z něj vykrojte kolečka. Budou poté připraveny k dalšímu použití.

Proto slepení použijte Solamyl

Teď budete pravděpodobně připravoval náplň. Ovšem pokud necháte taštičky dlouho ležet, pak se k sobě začnou lepit a nebude se s ním pracovat dobře. Abyste tomu zabránili, poprašte vykrájené tvary moukou nebo ještě lépe Solamylem.

Těsto lze nechat i odležet

Pokud jste si těsta udělali více a chystáte se na jeho postupné vyvalování nebo plnění, pak se musíte postarat o to, aby nevyschlo a nezačalo se lepit. Vždy si proto část těsta wonton, se kterou aktuálně nepracujete, uložte pod folii a nechte ho tam odpočívat. I tak však platí, že by mělo být vždy zpracováno co nejrychleji.

Jak připravit taštičky wonton

Další příprava už je opravdu jednoduchá. Taštičky stačí naplnit libovolnou náplní a dobře zmáčknout okraje. To je důležité pro vaření ve vodě. Pokud ej ovšem chcete připravovat v páře, pak mohou být i lehce pootevřené. V teplé vodě vám bude stačit 5 minut vaření, v páře 10.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno