Tymián – pěstování

Pokrmy středomořské kuchyně si bez něj takřka nedovedeme představit, ten kupovaný však v sobě skrývá takového kouzla jen minimum. Naštěstí co do pěstování je tymián velmi nenáročný, takže si s ním poradí i absolutní zahrádkářští začátečníci.

Kuchyně však není jediným místem, kde lze jedinečné aroma tymiánu využít. Skvěle se uplatní i jako lék proti kašli, nadýmání, zácpě nebo jako účinný prostředek proti plísním, bakteriím a parazitům žijícím ve střevech. Myslete na to, až si příště dáte chutný bramborák s tymiánem nebo tymiánový dip ke grilovanému masu!

Tymián – pěstování

Tymián – pěstování vyžaduje jen málo

Tymiánu se jakožto středomořské teplomilné rostlině nejlépe daří na teplých místech chráněných proti prudkému větru. Vypěstujete ho jednoduše ze semen nebo sazenic. Semena vyséváme v březnu a dubnu přímo do volné půdy. Tu si předem rozdělíme do řádků vzdálených od sebe asi 40 centimetrů. Není nutné míchat drobná semena s pískem jako např. u mrkve, menší rozestupy jim nevadí. Semena nepřekrýváme zeminou, pouze je lehce přitlačíme k povrchu půdy. K procesu klíčení totiž potřebují světlo.

Rostlinkám se bude dařit kdekoli. Poradí si i v polosuché půdě chudé na živiny. Podle našich zkušeností vystačí celé rodině bohatě záhonek o rozměrech 50×50 centimetrů, a to po dobu celé sezóny! Čím víc totiž tymián zaštipujete, tím více se rozrůstá.

Měli byste vědět: Tymián zalévejte jen opravdu minimálně, jinak přichází o svou přirozenou aromatičnost. A to stejné platí i pro hnojení. Přílišné množství živin tymián o jeho unikátní vlastnosti připravuje. Hnojit tedy nemusíte vůbec.

Tymián – pěstování

Kdy tymián sklízet?

Kdykoliv od chvíle, kdy jsou výhony dostatečně vyzrálé. Vždy však před rozkvětem! Tehdy ztrácí natě velké množství chuti i vůně, a to by byla škoda. Tymián konzumujeme čerstvý i sušený.

Při sušení je třeba použít speciální síta, na nichž není nutné tymián během sušení obracet. Skvěle také uschne i ve svazečku zavěšený pod stropem. Poté ho však uložíme do nádoby bez přístupu vzduchu, aby vydržel ve skvělé kondici co nejdéle.

Na škůdce ani choroby tymián netrpí. Nejrůznější postřiky mu spíše škodí. Naopak svojí aromatičností dokáže odradit například škůdce rajčat nebo mrkve. Získáte tak krásnou, užitečnou a především chutnou obrubu zeleninových záhonků, která toho ke svému životu příliš nepotřebuje.

Tymián – pěstování

Kde tymián použít?

Ryby, luštěniny a rýže – to je hlavní bod zájmu tymiánu. Skvěle se hodí i do zeleninových pokrmů nebo výrazných salátů. Líbit se mu bude i v marinádách na grilování nebo těstovinách. A samozřejmě ho lze použít ve formě čaje nebo sirupu proti dýchacím potížím.

Recept na sirup proti kašli

1 hrst sušeného tymiánu

1hrnek vody

1 hrnek cukru

Vše dohromady svaříme, necháme 15 minut odstát a přecedíme přes jemné plátýnko. Sirup podáváme po lžičkách 3-4x denně.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno