Domů Sport Cestování Val di Fassa

Val di Fassa

Severovýchodní italské Alpy znají milovníci lyží také jako kouzelné místo Val di Fassa. Nádherná panenská příroda je zde doplněna o moderní lanovky a vleky. Oblíbené místo zimních sportů láká více než 210 kilometry sjezdovek.

Val di Fassa

Sportovní místo zapsané na seznamu UNESCO

Toto asi nejznámější italské údolí má přibližně 10 000 obyvatel. Ti jsou rozděleni do sedmi samostatných správních jednotek. Poměrně malé údolí svou velikost dohání kouzelnou atmosférou. Ta se z obyčejného místa do pohádky promění vždy, když napadne sníh. Své kouzlo má ale toto místo i v létě. A to především díky nádherným výhledům nejen z vrcholků hor.

Dolomity v oblasti Val di Fassa byly v roce 2009 zapsány do světového dědictví UNESCO. Nejvyšším vrcholem Monti Pallidi a asi i horou s nejkrásnějším rozhledem je hora Dolomit Marmolada s výškou 3 343 metrů nad mořem. Mezi další hory tohoto regionu patří i Sella group, Catinaccio a Sassolungo.

Val di Fassa je opravdu populárním místem. A tak není žádným překvapením, že při zimních radovánkách lze na svahu velmi často zaslechnout i češtinu. Tu lze slyšet i v létě, kdy se dají lyže vyměnit za kolo či chůzi.

Lyžování s nádhernými panoramaty v zádech

Většina lyžařských středisek se nachází v nadmořské výšce od 2 tisíc do 5 tisíc metrů nad mořem. Ve většině případů se tak dá lyžovat na přírodním sněhu, který je pouze občasně doplňován technickým sněhem ze sněžných děl. To už je v dnešní době v nižších nadmořských výškách spíše rarita.

Snadný přesun z jedné sjezdovky na druhou

Při pobytu ve Val di Fassa je sice nutné sáhnout si hlouběji do kapsy, rozhodně to ale stojí za to. Jedno z nejvíce navštěvovaných míst Dolomit je propojeno s několika středně velkými areály lanovkami a ski busem. Snadno se lze dostat také na okruh Sella Ronda.

Lyžování pro zkušené i začátečníky

Velkou výhodou je propojenost hned několika lyžařských areálů. Mezi ty, které využijí spíše zkušenější lyžaři, patří propojení areálů Buffaure – Belvedere – Col Rodella a Ciampac. Tato skupina areálů neláká pouze na skvělé lyžování, ale také na nádherný výhled na ostatní vrcholky Dolomit. Nejvyšší bod střediska, 2 423 metrů nad mořem nacházející se Belvedere, je příslibem nádherných panoramat.

Pro děti a lyžaře s menšími zkušenostmi je přizpůsobeno středisko Passo San Pellegrino. Zde se nacházejí spíše modré a červené sjezdovky. Méně náročný terén ale rozhodně neubírá na kráse výhledů. Rozhled je tu snad ještě krásnější než z výše položených míst.

Passo San Pellegrino

Noční jízda i romantické západy slunce

Ničím nerušené lyžování si můžete užít na některých sjezdovkách také večer. Noční romantickou jízdu je možné doplnit o drobné občerstvení. Večerní lyžování je něčím, na co budete kvůli příjemné atmosféře a romantickému sjíždění kopce za svitu měsíce a hvězd ještě dlouho vzpomínat.

Nejen na lyžích je velmi populární sledování západu slunce. Kouzlení sluníčka dostalo dokonce název. Tamní obyvatelstvo mu říká Enrosadira.  Paprsky slunce se odrážejí na skalních stěnách, které se zbarvují do růžova.

Odpočinek i uspokojení chuťových buněk

Lidé do Val di Fassa rozhodně nejezdí pouze za sportovními aktivitami. Luxusnější hotely nabízejí také lahodné pokrmy od těch nejlepších kuchařů. Součástí služeb resortů jsou velmi často také relaxační služby v podobě wellness.

Aktivity v letním i zimním období

V údolí Val di Fassa si nejenom fanoušci sportu užijí jak zimní, tak také letní období. Zimní lyžování lze v létě vyměnit za poměrně náročnou turistiku s nádhernými výhledy. Protože se jedná o hojně navštěvované místo, není prakticky žádný problém najít zde ubytování jakékoliv kategorie.

Val di Fassa

Val di Fassa není místem pouze na zimní radovánky. Kromě letní turistiky si lze užít také horská kola a horolezectví. Údolí nabízí hned několik cest přímo šitých na míru horské cyklistice.

Letní koupání v jezeře i cesta naučných stezek

V letním období je turistika velmi oblíbenou aktivitou. Ozvláštnit túry lze vykoupáním se v horských jezerech. V těch se v letních dnech pohybuje teplota od 15 °C až do 25 °C. Pokud si vyberete správné období, je možné se účastnit i hudebních festivalů, které pořádají vesnice Trentiono a Canazei. Ty si lze užít za doprovodu ochutnávky místních specialit a rodinných piv.

Turistiku zde lze pojmout také jako naučnou stezku. Při vcelku náročných procházkách se lze seznámit s místní historií a tradicemi. Vyznačené stezky a cesty vás provedou místy, kde došlo k největším bitvám 1. světové války. V městečku Moena na turistiku můžete navázat návštěvou muzea. Muzeum Pozza di Fassa stráží zdejší historii a umění komunity Ladinů. Ladinové jsou původními obyvateli, které lze v této oblasti stále ještě potkat.

Pobyt pro páry i celé rodiny

Pobyt ve Val di Fassa je vřele doporučován také rodinám s dětmi. Těm jsou přizpůsobeny nejenom rodinné hotely, ale tak outdoorové aktivity.  Sjezdovky jsou plné baby parků, na kterých se prohání lyžařští instruktoři se skupinkami dětí i jednotlivci.  Místo se zde najde také pro sáňkování či výlety na sněžnicích.

Páry či skupiny přátel si na horách můžou užít jak sportovní vyžití, tak také odpočinek. Při túrách ve vysokých nadmořských výškách je možné zastavit se na některé z horských chat na oběd, večer si zase lze užít relax v lázních.

Pohodlná cesta z Česka za 7 hodin

Přesun z České republiky, konkrétně z Prahy, do této části Dolomit zabere přibližně 8 hodin jízdy autem. Cesta je ale vcelku příjemná. Až posledních 50 kilometrů může být, vzhledem ke klikatícím se horským silnicím, trošku náročnější.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno