Vanuatu

Vanuatu, neboli Republika Vanuatu leží v Oceánii. Ostrovní stát je vzdálen asi 2000 km od Austrálie.

Vanuatu

Vanuatu je ostrovní stát, který se skládá z řetězce 13 hlavních a mnoha menších ostrovů. Ostrovy charakterizuje rozmanitý reliéf. Od drsných hor a vysokých náhorních plošin, až po zvlněné kopce, nízké plošiny s pobřežními terasami a pobřežními korálovými útesy. Převládají zde korálové vápence a vulkanické horniny. Častá zemětřesení svědčí o místní strukturální nestabilitě. Velká část ostrovů je pokryta hustým deštným pralesem a v sušších oblastech se nachází savana. Bohatý život ptáků a hmyzu je zde v kontrastu s nízkou populací fauny.

Vanuatu

Mount Yasur

Mount Yasur je sopka na ostrově Tanna, která měří 361 m. Nachází se na pobřeží poblíž Sulphur Bay, severovýchodně od hory Mount Tukosmera. Sopka je z velké části holý kužel s téměř kruhovým vrcholovým kráterem, o průměru 400 m. Jedná se o stratovulkán, který vznikl pohybující se indo-australskou deskou. K explozím dochází téměř nepřetržitě již několik set let. K sopce je možné se bezpečně přiblížit. Její erupce, které se často vyskytují několikrát za hodinu, jsou klasifikovány jako strombolské nebo vulkanské. Údolím na úpatí se plíží velká lávová pláň.

Byla to záře sopky, která přilákala kapitána Jamese Cooka na ostrov v roce 1774. Vesnice Sulphur Bay si nárokuje sopku jako součást svého území.

Champagne beach

Champagne Beach je oblíbená pláž, nacházející se na největším ostrově Espiritu Santo. Pláž je známá svou křišťálově čistou vodou a prachovým bílým pískem a je jednou z nejlepších v oblasti jižního Pacifiku. Pravidelně ji navštěvují turisté ve výletních lodích z Austrálie. Navzdory své popularitě nepůsobí Champagne Beach vzhledem ani dojmem přehnaného luxusu. Své jméno získala pláž díky vulkanické činnosti pod vodou, kdy uniká plyn z vulkanických hornin a při odlivu se z tohoto plynu stávají bubliny, jako v šumivém šampaňském. Pláž má také jedny nejčistších bílých písků a mořských vod. Bezpochyby je to jedna z nejkrásnějších pláží na naší planetě.

Tajemný ostrov

Tajemný ostrov, neboli Mystery Island, je neobydlený a nedotčený ostrov moderní společností. Nenajdete zde elektřinu, silnice ani telefony. Pohodlná 30 minutová procházka s průvodcem vás provede prohlídkou celého ostrova. Na ostrov se dostanete pouze výletní lodí a opravdu tak zažijete na chvíli život na opuštěném ostrově. Prozkoumejte pobřeží s bílým pískem a jeho teplé vody. Ponořte se do vody, kousek od pláže. Uvidíte neuvěřitelný podmořský svět, nedotčený lidskou rukou.

Ostrov Iririki

Ostrov Iririki je soukromě pronajatý ostrov, který se nachází v Mele Bay, poblíž Port Vila, hlavního města Vanuatu. Ostrov vlastní a provozují australští podnikatelé Shane Pettiona, Darren Pettiona a Peter Stockley. Iririki Island Resort nadále funguje jako letovisko.

Jeskyně tisíciletí

Prohlídka Jeskyně tisíciletí, Millennium Cave, je akční a dobrodružný zážitek, který není pro slabé povahy. Pokud máte rádi výzvy, připojte se na trek tropickým pralesem, prozkoumejte největší jeskyni Vanuatu, lezte po skalách a balvanech a pak se zchlaďte plaváním v řece.

Výlet k Millennium Cave je fyzicky náročná, dobrodružná a někdy i nebezpečná aktivita. Při výletě je nutné řídit se pokyny průvodců, abyste se nevystavovali zbytečnému riziku.

Modrá díra Matevulu

Modrá díra Matevulu je idylická laguna s křišťálově čistou vodou, která leží uprostřed džungle a tropické vegetace. Patří mezi největší modré díry, které na Vanuatu najdeme. Děti si tady mohou užít různé lanové houpačky nad safírově zbarvenou vodou. Je zde také několik plošin na stromech, ze kterých je na lagunu nádherný výhled.

Matevulu

Ostrov Ratua

Ostrov Ratua je bohatým útočištěm flóry a fauny. Najdeme zde aktivní sopky, vodopády, jeskyně, útesy obývané mořskými želvami a také korálové útesy. Ostrov je stále pokrytý množstvím okázalých kokosových palem a ovocných stromů. V roce 2005 se ostrov Ratua stal majetkem jednoho francouzského milovníka přírody, který zde založil soukromé letovisko, které zaštiťuje sdružení ochrany přírody. Resort přijal filozofii „eco-friendly“ a nabízí dynamické přírodní zdroje a také zaměstnává místní obyvatele ostrova za účelem růstu a udržení místní ekonomiky.

Port Vila

Port Vila je hlavním a zároveň největším městem Vanuatu. Port Vila je nejdůležitějším přístavem Vanuatu a také centrem obchodu země. Ve městě se nachází mezinárodní letiště Bauerfield International. Hlavními průmyslovými odvětvími jsou zde zemědělství a rybolov. Významným se stává také cestovní ruch, zejména pro turisty z Austrálie a Nového Zélandu.

Hlavní město Vanuatu nabízí různé památky. Je zde několik památníků, např. naproti parlamentu, kde jsou k vidění dva tradiční totemy a pomník představující prasečí kel. Presbyteriánský kostel je působivá a pohledná budova naproti parku Independence. Na administrativní budově, naproti tržnici, je k vidění barevná nástěnná malba. Další pozoruhodná nástěnná malba je na fasádě pošty.

Vodopád Siri

Nejvyšší vodopád Vanuatu, vodopád Siri je vysoký 120 m a jeho návštěva na vás velmi zapůsobí. Cesta k vodopádu vás provede hustým lesem a kokosovými plantážemi a povede vás přes složitý terén, včetně vratkých mostů a žebříků vyrobených z kmenů stromů. Pokud nejsou výšky vaší silnou stránkou, může se vám zdát cesta trochu náročná, ale pokud najdete odvahu, budete odměněni velkolepými výhledy. Ochladíte se na úpatí vodopádu Siri a budete mít prostor na oběd za hukotu vodopádů. Výlet k vodopádu Siri můžete spojit s túrou na horu Mt. Garet a s noclehem ve Victorově táboře, s některými z místních ostrovních průvodců.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno