Vaření krup

Existují jídla, která jsou díky své povaze vhodná zejména pro chladnější měsíce roku: nasytí, zahřejí a při jejich přípravě nemusíte v kuchyni trávit příliš mnoho času. A přesně takové je i vaření krup. Ukážeme vám, jak na to, aby se vám každý recept opravdu povedl.

V regálu obchodů je často spíše přehlížíme. Jsou totiž až podezřele levné, nevypadají zrovna vábně… a navíc určitě máte v puse stále chuť odporně tvrdých krup ze školní jídelny, které bylo třeba pod dozorem přísné učitelky sníst až do posledního zrníčka. Ale dejte na nás a zkuste to s nim ještě jednou. Určitě budete příjemně překvapeni.

Vaření krup

Co jsou to vlastně kroupy?

Jakmile vysypete trochu krup na talíř, měli byste vědět, že jde vlastně o obilné zrno zbavené broušením své obalové vrstvy. Může jít o produkt ovesný, pšeničný nebo žitný. Jde o velmi zdravou potravinu, která si ve své struktuře zachovává většinu ceněných výživových látek obilnin.

I když to tak na první pohled nevypadá, kroupy jsou velmi lehce stravitelné. Dobře se jedí (ani ty největší nebývají o moc větší než běžné zrnko rýže), zachutnají vám lehce po oříšku a jako bonus zaplní žaludek na opravdu dlouhou dobu, může se totiž chlubit i velmi vysokým obsahem vlákniny. Získáte tak vydatnou, a přitom lehce stravitelnou večeři nebo oběd.

Seznamte se s kroupy

Možná vás to překvapí, ale v obchodech jsou k dostání hned v pěti velikostech (řazeno od největší) velké, střední a malé, perličky a lámanka. Jejich příprava je stejná, pouze ty největší kroupy si vyžádají o něco více času než jejich menší sourozenci. Takže zatímco perličky nebo lámanku budete mít hotové za pár minut, velké kroupy potřebují nezřídka ke svému změknutí i hodinu.

Vaření krup

Na vaření krup i musíte udělat čas. Nasávají do sebe totiž vodu a nabírají na objemu. Tento krok nelze nijak urychlit. Pro začátek kroupy několikrát propláchněte studenou vodou. V čisté vodě o 5x větším objemu, než je hmota syrových krup, je pak nechte půl hodiny odpočívat.

Pro začátek si pomozte třeba odměrkou: na 100 gramů krup si připravte 500 ml vody, později už lehce odhadnete správné množství obou surovin. Větší množství vody je důležité, kroupy totiž mohou nabýt na objemu právě až 5x.

Po odstátí kroupy lehce osolte, postavte na sporák a přiveďte k varu. Průběžně ochutnáváme (časy vaření uvedené na sáčcích bývají spíše orientační). Jakmile kroupy dostatečně nabyly na objemu a jsou na skus měkké, přecedíme je a použijeme podle libosti.

Hodí se všude tam, kde běžně používáte třeba kuskus, rýži nebo jinou přílohu. Skvěle chutnají zavařené v polévce i jako kroupové „rizoto.“ Nechají se zapéct, přidat do zeleninového salátu nebo dokonce rozmixovat do pomazánky. A za porci pro dvě osoby zpravidla nezaplatíte víc, než pár desetikorun (u krup v biokvalitě tato cena samozřejmě úměrně narůstá).

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno