Včelí pyl: účinky, jak ho používat

Jistě znáte včelí med, ale už jste slyšeli o včelím pylu, který je lehce stravitelný a zdravější než samotný med? Obsahuje řadu zdraví prospěšných látek a pomůže nám na cestě za pevným zdravím. Stačí zkonzumovat jednu až tři lžičky včelího pylu denně.

Včely si do úlů nosí zásoby pylu, kde jej uchovávají. Současně je základní složkou potravy každé včely. Je složen ze zrníček různé barvy i velikosti. Z hlediska složení se včelí pyly liší podle toho, z jakých rostlin je včely posbíraly. Nejčastější je pyl květový, který je sbíraný z květů různých rostlin. Za nejúčinnější pyly se považují ty z ovocných stromů, řepky či vrby, středně účinné jsou pak pyly z pampelišek nebo slunečnice.

Včelí pyl

Včelí pyl a jeho složení

Jak jsme uvedli výše, konkrétní složení včelího pylu závisí na tom, z jakých rostli byl sesbírán. Vždy však obsahuje velký podíl mnoha vitamínu, například B, C či E. Je také bohatým zdrojem minerálů. Nechybí v něm draslík, železo, vápník nebo hořčík. Včelí pyl je také plný antioxidantů, esenciálních mastných kyselin či aminokyselin, které obsahuje všechny. Pro nasbírání tak zdravého produktu se musí včela opravdu snažit. Na jedné polévkové lžíci pylu pracuje i čtyři týdny.

Účinky včelího pylu

Včelí pyl patří k těm nezdravějším produktům, které nám nabízí sama příroda. Pravidelnou konzumací pylu dodáme tělu řadu látek, které potřebujeme k jeho činnost. Pyl pozitivně ovlivňuje funkčnost nervového systému, a tak se doporučuje lidem s nadměrným psychickým vypětím, problémy se spánkem, často únavou či vyčerpáním. Včelí pyl patří mezi antioxidanty a má dobré detoxikační účinky. Tělo pročistí a dodá mu energii. Dále se doporučuje při zažívacích problémech, zácpách, průjmech i nechutenství.

Jak užívat včelí pyl

Včelí pyl je k dostání ve formě malých zrníček. Denně zkonzumujte jednu až tři čajové lžičky včelího pylu. Taková dávka je pro doplnění vitamínů a minerálů naprosto dostatečná. Větší dávky rozhodně nedoporučujeme, protože byste do těla mohli dostat až moc vitamínů, což lidského organismus může i uškodit.

Včelí pyl můžete užívat i jiným způsobem. Můžete si ho například rozpustit v medu, přimíchat do jogurtu nebo nasypat do ovocných šťáv. Včelí pyl váš pokrm příjemně osladí a vytvoří z něj skutečnou vitamínovou bombu.

Pokud v obchodě se zdravou výživou na včelí pyl narazíte, neváhejte a pořiďte si ho. Pokud jej budete konzumovat alespoň měsíc v kuse, budete pozorovat jeho pozitivní vliv. S velkou pravděpodobností se budete cítit plní energie, budete mít dobrou náladu a možná se zbavíte i zdravotních problémů – od zažívacích potíží po problémy s vysokým krevním tlakem.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno