Vepřová kýta na kmínu

Vepřové maso patří mezi nejoblíbenější masa vůbec. Důvodem je to, že oproti hovězímu je levnější a navíc šťavnaté. Vepřová kýta patří mezi libovější kousky vepřového masa, proto je potřeba umět s ní pracovat tak, aby nebyla vysušená. Vepřová kýta je v podstatě zadní noha vepře – tedy ta část, která vede od těla až ke kolenu. Součástí této částí bývá i mohutná kost, obvykle však kýtu kupujeme již vykostěnou.

Vepřové

Výhody vepřové kýty

Pokud nepočítáme vepřovou panenku, jedná se o nejlibovější kousek vepřového masa vůbec. V současné době už jsou pěstována speciální „netučná“ prasata, takže se opravdu nemusíte bát kalorické hodnoty tohoto masa. Kýta je ale také velice oblíbená díky tomu, že ihned po koupi je v podstatě připravená ke zpracování. Netrávíte dlouhé chvíle nad čištěním masa, nemusíte je ani krájet na plátky, pokud to recept nevyžaduje. Vepřovou kýtu můžete použít na tisíce způsobů – od klasického řízku až po dietní dušenou verzi.

Jak vařit a nevysušit?

Vepřová kýta se častokrát používá k přípravě vepřové šunky. Protože se však jedná o netučné maso, může se snadno stát, že kýtu vysušíte. Právě z tohoto důvodu se kýta používá spíše k dušení, než k pečení. Pokud byste chtěli kýtu přece jen péci, přidejte k ní i něco tučnějšího, jako je slanina, abyste neměli příliš suché maso. Velice dobré je péct nebo smažit kýtu v nějakém těstíčku – takto vám zůstane šťáva uvnitř masa. Pokud pracujete s masem, v žádném případě jej neotáčejte tak, že jej propíchnete vidličkou. Tím maso přijde o svou šťávu a bude suché.

Koření

Vepřová kýta na kmínu

Na přípravu tohoto receptu potřebujete jen několik málo základních surovin. Jedná se o recept, ve kterém v podstatě pracujete jen s masem a jeho šťávou. Přidaného tuku nemusí být příliš, takže tento recept můžeme s klidem zařadit mezi ty kaloricky méně náročné. Na čtyři porce si vystačíte s těmito ingrediencemi:

  • 500 g vepřové kýty,
  • 2 ks cibule,
  • 1 l vývaru nebo vody,
  • 1 lžička kmínu (může být celý nebo drcený, nikoli však mletý),
  • hladká mouka,
  • sádlo,
  • pepř,
  • sůl,

Jak maso začít připravovat?

Po nakrájení masa (pokud jste tedy krájeli) maso opečte na oleji ze všech stran. Pro dosažení lepší barvy můžete maso osolit. Poté maso z výpeku vyjměte a na jeho místo dejte sádlo a na kostičky nakrájené cibule. Až bude cibule vypadat tak trochu průhledná, vraťte do hrnce maso. Podlijte vývarem, přikryjte poklicí a dusíme na mírném plameni. Doba dušení – viz odstavec výše. Poté, co je maso dostatečně měkké, sundejte poklici a zahustěte (viz odstavec o zahušťování). Nechte odkryté vařit asi 10 minut – občas zamíchejte, protože mouka má tendence se připalovat ke dnu. Poté můžete omáčku dochutit solí a pepřem.

Prasata

Jak maso nakrájet?

V podstatě existuje hned několik možností, jak maso můžete vařit. Buď kýtu nakrájíte na větší kostky (o hraně cca 2,5 cm) nebo na plátky tlusté 1,5 cm nebo budete maso dusit vcelku. Každá z těchto možností má svá pro i proti. Tak například se jednotlivé způsoby zpracování masa budou lišit délkou dušení. Plátky vyžadují 60 minut a kostičky je nutné dusit minimálně 45 minut, maso vcelku klidně i 120 minut. Dost záleží na tom, zda a jak jste maso předem opékali na oleji. U kostiček je nejsnadnější určit, zda už jsou uvařené – jednoduše jednu vylovíte a ochutnáme. Plátky nakrájené z dušeného jednoho kusu zase vypadají na talíři lépe, než ty, které nakrájíme před dušením.

Vývar nebo voda?

Omáčka bude samozřejmě chutnější, připravíte-li vývar. Základní pravidlo zní, že pokud používáme vepřové maso, i vývar by měl být vepřový. Někdy je ale lepší použít zeleninový vývar než samotnou vodu. Vepřové kosti na vývar jsou velice levné, ovšem vaření se vám přípravou tohoto vývaru může dosti protáhnout. Je dobré si proto nějaký vývar vždycky uchovávat v lednici (či mrazáku). Někteří lidé používají místo vývaru kostku bujónu či masoxu – takže pokud vám to nevadí, můžete se uchýlit i k tomuto řešení.

Zahušťování omáčky

Před samotným zahušťováním je dobré vyjmout maso z hrnce ven. Pokud máte maso nakrájené na kostičky, můžete zahušťovat i s ním, protože i tak se bude dobře míchat. Zahušťujeme moukou, kterou jsme si předem smíchali s vodou. A to tak, že na půl hrnku vody vmícháme 2 lžíce hladké mouky. Pořádně promícháme vidličkou tak, aby nevznikly žádné hrudky. Poté ještě přidáme 2 až 3 lžíce horké omáčky z hrnce s masem. Tuto směs pak přelijeme přes cedník do masové omáčky a pořádně rozmícháme.

S jakou přílohou?

Volba přílohy je zcela na vás. Vepřovou kýtu na kmínu si můžete dopřát s klasickou rýží nebo knedlíkem. Připravit si ale můžete taktéž domácí noky nebo kuskus (zde jsou možnosti rozšířenější, zvolit můžete klasický nebo celozrnný kuskus, vhodný je také perlový kuskus, který se vyznačuje většími kuličkami). Velice dobře tato omáčka funguje také s bulgurem.

Vepřové

Kde vepřovou kýtu koupit?

Vzhledem k tomu, že vepřové maso je velice oblíbenou volbou českých domácností, můžete vepřovou kýtu koupit i v těch nejmenších obchodech. Rozhodně nekupujte mražené maso – nejenže už byste přebytečný kus nemohli znovu zmrazit. Toto maso může být křehčené, tj. napíchané vodou. Jakékoli maso (i kuřecí nebo hovězí) kupujte vždy čerstvé a zmrazte si ho až doma. Pokud vybíráte maso u řezníka nebo i v supermarketu, podívejte se na něj ze spodní strany. U řezníka se může stát, že maso bude od kosti odřezáno tak nešťastně, že z něj budou zespodu trčet cáry. Maso ze supermarketu může být na spodní straně někdy trochu nevábné barvy, a to i přesto, že jeho doba trvanlivosti ještě neuplynula.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno