Anxieta: Jak se zbavit úzkosti

Lidské tělo je komplikovaný přístroj. Po stovky a tisíce let zdokonalujeme techniky léčby zlomených kostí, nemocí, úrazů, ale není nic složitějšího, než náprava lidské duše. Anxieta je přirozenou lidskou emocí, konkrétně úzkostí. Zapadá do širokého portfolia emocí, kterými disponujeme. Radost, strach i smutek z nás dělají lidské bytosti. Úzkost, strach či kombinaci těchto emocí, pocítí každý člověk za svůj život tisíckrát a nelze o nic špatného. Naše tělo pouze reaguje na podměty okolí ve snaze bránit nás či varovat. Kdy se úzkost stává problémem, který je nutné řešit či konzultovat se specialistou? Na to se nyní podíváme.

Úzkostlivé stavy a následné obtíže

Každý člověk je originálem a to platí u psychických problémů dvojnásob. Úzkost se může projevovat jako dlouhodobý problém bez jasnější příčiny nebo jako neadekvátní redakce na situace, které ostatní lidé zvládají bez problémů. Na úzkostlivé stavy se postupně nabalují další problémy a ty jsou zpravidla důvodem k tomu, aby pacient vyhledal lékařskou pomoc. Na základní seznam se můžete podívat níže:

·         Problémy se spánkem

·         Poruchy příjmu potravy

·         Zvýšený krevní tlak a obecně kardiovaskulární potíže

·         Problémy s dýcháním

·         Pocity únavy

·        Bolesti hlavy

·         Problémy s trávením

Co vyvolává úzkostlivé stavy?

Vyjmenovat všechny důvody vzniku úzkosti je téměř nemožné. Je jich přibližně tolik, kolik lidí chodí po světě. Nicméně existují oblasti, které jsou pro moderní svět typické. Níže jsme přiMuž s bílou maskou na černém pozadípravili seznam faktorů, které mohou úzkost vyvolat nebo ji výrazně prohloubit.

·         Stres způsobený prací či syndromem vyhoření

·         Škola a vzdělávání

·         Osobní a rodinný život

·         Oblast vztahů (pracovních i partnerských)

·         Finance či dluhy

·         Nemoci

·         Závislost (drogová či hazardní)

Jak se s úzkostí vypořádat?

Lidé trpící úzkostí svůj problém často dlouho neberou vůbec v potaz nebo mu nepřikládají žádnou váhu. Sledují fyzické symptomy a úzkosti, jako jejich původce úplně ignorují. Následně se začínají vyhýbat situacím, které v nich úzkost vyvolávají nebo ji prohlubují.

Dochází k omezování lidského kontaktu či vyhýbání se místům a konkrétním situacím. Jedná se o přirozenou lidskou reakci. Nicméně nejlepším bojem proti úzkosti je připuštění si problému a postavení se mu čelem. Úzkostlivé stavy jsou problémem, za který se není nutné stydět a pokud přetrvávají delší dobu, tak je nejlepší cestou návštěva specialisty.

Lze tomu předejít?

Částečně určitě ano. Naučte se o sebe více pečovat a pravidelně relaxovat. Začněte se věnovat nějakému sportu, choďte na procházky nebo věnujte svůj čas pobytu v přírodě. Objednejte se na masáž a uvařte si něco dobrého. Zkrátka na sebe buďte hodní. Pokud máte k podobným stavům sklony, vyhýbejte se v kritických obdobích alkoholu. Ten by váš stav pouze zhoršil.

Jestliže máte pocit, že byste snad mohli propadnout úzkosti, začněte jednat. Vypovídejte se se svým problémem příteli, to vždy pomůže.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno