Bolest na hrudi

Bolest na hrudi vždy naznačuje nemoc. Podle její intenzity a rychlého nástupu musíme určit, zda se jedná o akutní a život ohrožující příhodu nebo spíše chronické onemocnění. Toto rozhodnutí může ovlivnit to, zda postižený bude dál žít!

Přestože je v obecném povědomí informace, že bolest na hrudi automaticky znamená infarkt, nemusí tomu tak být vždy. S bolestí na hrudi souvisí i další onemocnění, z nichž některé jsou více a jiné méně akutní. Přesto to neznamená, že byste nad bolestí na hrudi měli mávnout rukou a neřešit ji! Nikdy totiž jako laik nevíte, zda se nejedná o akutní a život ohrožující onemocnění!

Nejčastější nemoci způsobující bolest na hrudi

Infarkt myokardu

Toto onemocnění většinou přichází náhle a každá vteřina je drahá. Vždy je nutné zavolat rychlou záchrannou pomoc. Typická je silná bolest za hrudní kostí. Dalším průvodním znakem je vystřelování bolesti do krku, dolní čelisti a levé ruky. Neměli byste se zmýlit tím, že infarkt může přijít nejenom po fyzické námaze, ale i jindy.

Angina pectoris

Angina pectoris se projevuje svíravou bolestí za hrudní kostí, která za několik minut zmizí. Tato bolest je často o rozsahu plochy jako pěst člověka. Vyskytuje se hlavně po fyzické námaze nebo rozčilení.

Perikarditita

Perikarditida je česky řečeno zánět osrdečnice. Může vzniknout neinfekčním způsobem, ale také jako důsledek infekce. Příznakem je bolest na hrudi a teplota. Lékař při vyšetření fenondoskopem slyší třecí šelest.

Plicní embolie

Jedná se o krevní sraženinu, která ucpe plicní tepenné řečiště. Projevuje se ostrou a řezavou bolestí v oblasti hrudníku. Umístění je podle toho, kde se tromb objeví. Dalším příznakem je dušnost, úzkost, pocení, zvýšená frekvence srdce nebo vykašlávání krve.

Zánět pohrudnice

Zánět vzniká nejčastěji infekční cestou. Projevuje se bolestmi na hrudi, kašlem, zvýšenou tělesnou teplotou a zrychleným dýcháním. Odborný název je pleuritida.

Pneumotorax

Pneumotorax je nahromadění vzduchu v hrudníku mezi poplicnicí a pohrudnicí. Příznakem je bolest na hrudi, kašel, dýchací problémy, snížení krevního tlaku, zvýšený tep a bledost.

Bolesti od páteře, žeber a svalů hrudníku

Zde je široké spektrum nervových a svalových příčin, které se můžou projevovat bolestí na hrudi. Určit je může pouze lékař.

Zažívací obtíže

Pokud trpíte pálením žáhy, zřejmě se vám vrací žaludeční šťávy do jícnu. Jedním z projevů tohoto onemocnění je také, obvykle pálivá, bolest na hrudi.

Myokarditida

Jedná se o zánět srdeční svaloviny, který nejčastěji způsobují viry. Proto obvykle vzniká tam, kde nebylo virové onemocnění takzvaně „vyleženo“. Hlavním signálem je bolest na hrudi, dušnost, bušení srdce a otoky hlavně v oblasti kotníků.

Zápal plic

Zápal plic může být infekční, neinfekční nebo inhalační. Mezi příznaky řadíme dušnost, kašel, teplotu, celkovou schvácenost a bolest na hrudi.

Jak vidíte, možností je opravdu mnoho. Proto bolest na hrudi nepodceňujte a vždy vyhledejte lékaře. Jen ten za pomoci různých vyšetření může určit, o co se jedná.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno