Co je to Bulgur

Bulgur je oblíbeným pokrmem nejenom vegetariánů a veganů, jenom v České republice se jej ročně sklidí okolo pěti tisíc tun. Tento překvapivě chutný a zdravý pokrm můžeme připravit různými způsoby, a to bez práce, námahy a velkých kuchařských schopností. V základě se jedná o předvařenou nalámanou celozrnnou pšenici, kterou lze bohatě doplňovat kořením, zeleninou a dalšími přísadami.

Bulgur se mimo jiné může pochlubit příjemně vysokou nutriční hodnotou, bohatým obsahem vitamínů, železa, fosforu a hořčíku. Díky vysokému obsahu vlákniny je dobře stravitelný, podporuje správnou činnost trávicí a nervové soustavy. Velké plus je i to, že nenadýmá a obsahuje jen minimum tuku.

A jak se vlastní takový bulgur vyrábí? I to je velice jednoduché. Sklizená pšenice se zkrátka vypere, usuší a podrtí na menší kousky, které se dále třídí v sítech a následně se balí jako různě hrubé směsi. Abychom bulgur odlišili od šrotu, je třeba jej předvařit, díky čemuž se může posléze dobře a jednoduše využít i v kuchyni. Znát jej můžeme nejčastěji třeba jako součást libanonského salátu nebo falafelu. V rámci ryze české kuchyně je bulgur využíván také jako součást nádivek, polévek či třeba karbanátků.

Příprava bulguru

Pakliže se pustíte do přípravy bulguru, pamatujte zejména na to, že vstřebá dvojnásobek až trojnásobek vody, což není zrovna málo. Upravovat jej můžeme několika způsoby:

  • Vaření: Bulgur je možné vařit na mírném ohni, trvá to zhruba 10 až 15 minut. Pokud jej odstavíme ještě dříve, kupříkladu po pěti minutách, dojde pod pokličkou.
  • Horká voda: Bulgur také zaléváme horkou vodou. Poté je třeba jej přikrýt poklicí a důkladně zabalit do utěrky. Takto připravovaný bulgur je vhodný ke konzumaci zhruba po půl hodince.
  • Bobtnání: Zalít bulgur studenou vodou a nechat jej celou hodinu nabobtnávat je asi to nejlepší a nejšetrnější řešení, které můžeme zvolit. Ačkoli trvá ze všech uvedených nejdéle, uchovává rovněž všechny minerály a vitamíny této potraviny – a o to nám přeci jenom hlavně jde.

Na závěr článku si dovolujeme pro vás, naše čtenáře, přichystat jednoduchý recept, díky kterému si můžete svůj první bulgur parádně vychutnat. Díky kombinaci s uzeným tofu si na jídle pochutnají vegetariáni, vegani a všichni milovníci zdravé a chytré stravy.

Bulgur s uzeným tofu

Budeme potřebovat:

  • Bulgur (100 gramů)
  • Uzené tofu
  • Červená a žlutá paprika
  • Cuketa
  • Rajčata
  • Kukuřice
Postup

Bulgur vsypeme do středně velkého hrnce a zalijeme dostatečným množstvím vody, zhruba dvojnásobným. Osolíme špetkou soli, chvíli povaříme na mírnějším plamenu a necháme dojít pod poklicí. Uzené tofu je třeba nakrájet na malé kostičky a orestovat na pánvi, do které později přidáme rovněž nakrájenou cuketu a papriku. Vše nakonec smícháme dohromady, a to klidně i se zbytkem vody z vaření. Za občasného promíchání necháme směs vydusit. Ve finální fázi přidáme kukuřici společně s rajčaty a okořeníme dle chuti.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno