Hlídejte si tepovou frekvenci

Dávno pryč jsou ty časy, kdy jsme si pro změření tepové frekvence museli zatlačit ukazováčkem, nebo prostředníčkem na vnitřní stranu zápěstí, popřípadě na krk. Díky za to, bylo to otravné, zdlouhavé a nepřesné. Tohle už se dělá maximálně na školách při hodinách tělocviku, kdy stejně polovina žáků podvádí. My už jsme jinde.

Dnes tu jsou od měření tepové frekvence takzvané testery, jak se jim u nás začalo říkat. Sportovci může měření tepové frekvence zpřesnit, usnadnit a zefektivnit tréninkovou přípravu,ale také ho upozornit na to, že něco není v pořádku s jeho zdravím.

TEP:
Tep u člověka není nikdy konstantní. Mění se při každičké sebemenší změně námahy. Tato změna je dána organismem, který potřebuje krev rychleji dopravit do svalstva. Samozřejmě, zvýšená srdeční aktivita se také odráží o únavy, momentálního psychického stavu, používání léků. Přespřílišné konzumace kávy a hlavně kouření.
Průměrný tep je u každého člověka jiný. Záleží na mnoho faktorech. Nejvíce ho ovlivňují pohlaví a věk, samozřejmě také fyzická kondice.

Průměrný klidový tep:
U nesportujícího kuřáka : 80-110 tep/min.
U člověka s průměrnou fyzickou kondicí : 60-85 tep/min.
U člověka s dobrou fyzickou kondicí : 50-60 tep/min.
U profesionálního cyklisty : 30-60 tep/min.
-tyto údaje jsou pouze přibližné. Jak už jsem řekla, jsou ovlivněny věkem a pohlavím.

Max. srdeční frekvence:
Při velice intenzivní námaze dosahuje náš srdeční tep velice vysoké hodnoty. Dostáváme se tak k naší „maximální srdeční frekvenci“, kterou bychom neměli překračovat.
Pro její přesný výpočet procházejí jednotlivci řadou testů. Kdo však takovou možnost nemá, může si její přibližnou hodnotu vypočítat sám.
Jak na to? Slouží k tomu jednoduchý vzorec: MSF = 220 – váš věk
Tedy např. tep dvacetiletého člověka bude mít přibližnou maximální hodnotu 200 tepů za minutu.
Je jen s těží pochopitelné, že u legendárního Eddieho Merckxe maximální frekvence nepřesahovala hodnotu 160 tepů za minutu!!!

Čím více trénované naše sdrce bude, tím větší tepovou rezervou bude disponovat, bude mít větší objem, bude silnější. Lépe bude zdolávat onemocnění a vyhýbat se nákazám, dožije se delšího věku a bude se snižovat pravděpodobnost infarktu.
Je smutné, že většina lidí tento nejdůležitější sval ignoruje a nechává napospas osudu, nesnaží se jeho funkčnost zlepšit, a co víc, ničí ho něčím tak nepochopitelným, jako je kouření.
Když se kuřáka zeptáte, co dělá proto, aby se uklidnil, řekne že kouří. Zeptáte-li se však sportovce, odpoví, že ho uklidňuje právě sport. Ano, endorfin, který naše tělo při námaze vylučuje, je jediná zdravá „droga“, která má uklidňující účinky. Můžeme jen doufat, že se kuřáci jednou zamyslí nad tím, že by místo ničení svého srdce dělali něco pro něj.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno