Účinné hubnutí: jak zdravě zhubnout

Letní měsíce se kvapem blíží. A tím také přichází období, kdy své tukem napěchované polštářky neukryjete pod vrstvami oblečení. A pokud vaše postava vykazuje přímo michelinovské tvary, je nejvyšší čas pustit se do práce. Zbývá osm týdnů…

První, co většina lidí, kteří touží několik nadbytečných kilogramů shodit, udělá, je to, že téměř přestanou jíst. Megachyba č. 1! Když nepřijmete žádnou energii z výživy, budete unavení, ospalí a rozhodně o své tuky nepřijdete, protože tím, že přerušíte příjem živin, se lipidy neseřadí do šiku a vaše tělo s hurónským křikem neopustí. Kdepak. Tuky z vás vymlátí jenom fyzické aktivity. Hlavně musíte… „Tak to já radši nebudu žádné tuky jíst, než abych se musel pořád trápit na běhacím páse!“ vpálíte mi ihned, sotvaže jsem zmínil sousloví fyzická aktivita. Nepřerušujte mě, hergot! Ostatně, pokud nebudete ve stravě žádné tuky přijímat, dopouštíte se megachyby č. 2! Tuky totiž znamenají vydatnou rezervu energie, mechanicky chrání vnitřní orgány, fungují jako tepelné izolátory a slouží k přemisťování a k rozpouštění vitamínů a hormonů. Sami vidíte, že jejich přítomnost v organismu je více než nutná. Jde tedy o to naučit se jíst tuky „zdravé“. Následující věty budou trochu složitější, nicméně musí být vyřčeny. Tuky jsou z chemického hlediska estery mastných kyselin a trojsytného alkoholu glycerolu. Mastné kyseliny se dělí na nasycené a nenasycené. Konzumovat byste měli především mastné kyseliny nenasycené, které jsou obsaženy v olivovém oleji, kešu, avokádu nebo v arašídovém másle. Z nenasycených mastných kyselin jsou nejdůležitější kyseliny polynenasycené (neboli esenciální), které jsou evidovány v mandlích, slunečnicovém nebo sójovém oleji, ořechách či v rybách. Dávejte také přednost rostlinným tukům před živočišnými; rostlinné obsahují více nenasycených mastných kyselin.

Samozřejmě příjem tuků si je třeba hlídat, stěžejní by však měla být tato jednoduchá rovnice: denní kalorický výdej by měl být vyšší než denní kalorický příjem! Tím se dostáváme k již zmíněným fyzickým aktivitám. Začněte zvolna, 2 – 3 krát týdně po deseti minutách a postupně frekvenci jednotek zvyšujte, stejně jako přidávejte tréninkové minuty. Cílem by mělo být 4 – 5 aerobních tréninků týdně po 25 – 35 minutách. Možností je nepřeberně: kolo, stacionární kolo, spinning, aerobik, běh v přírodě, běhací pás, dynamická chůze, nordic walking, kolečkové brusle, plavání anebo můžete využít mnoho speciálních trenažerů, které jsou k dispozici v každé moderní posilovně. Pokud k takové aerobní zátěži přidáte dvakrát týdně několik zpevňovacích posilovacích cviků, bude tuk z vaší postavy tryskat všemi póry…

Velmi výhodné je zařadit fyzickou aktivitu ráno nalačno, protože tělo disponuje nízkou hladinou glykogenu (živočišný polysacharid) v krvi, a tak raději sáhne po zdroji energie do tukových zásob. Zároveň se pro několik následujících hodin zvýší obrat metabolismu tuků. Ranní aktivita by měla být prováděná s nízkou intenzitou a v rozsahu 20 – 40 minut.

Důležité tedy je: hlídat si příjem energie a tuků, zaměřit se primárně na aerobní program a koupit si nové plavky. Ty z loňska vám totiž budou moc velké…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno