Krvácení do mozku: Příznaky

Krvácení do mozku může znamenat závažné akutní onemocnění, které může přes všechnu snahu lékařů přinést do života postiženého hodně změn.

Krvácení do mozku je závažný problém, který většinou, v případě neléčení, končí úmrtím postiženého. Do mozku míří hodně cév, které jsou zdrojem krvácení.
Krvácení do mozku vzniká z různých důvodů. Jedním z nich jsou úrazy hlavy. Nemusí se jednat hned o nějakou havárii, ale „pouze“ o bouchnutí se do hlavy. Mezi další rizikové faktory patří pití alkoholu a kouření. Také vysoký krevní tlak může způsobit krvácení do mozku. Ovšem existuje i mnoho dalších chorob a příčin.

Nejčastější problémy a příznaky spojené s krvácením do mozku

Akutní hematom

Nejčastější je přímá souvislost s úrazem hlavy. Mozek je zhmožděný a projevy jsou rozdílná velikost očních zorniček, poruchy vědomí a obrna končetin.

Intracerebrální krvácení

Jedná se o intenzivní krvácení do mozkové tkáně. Obvyklým důvodem je zlomenina lebeční kosti, během které došlo k natržení tkáně mozku nebo ruptura cévy v důsledku hypertenze. Přicházejí poruchy vědomí, bolesti hlavy, zvracení a otoky mozku.

Subarachnoidální krvácení

Příčinou tohoto krvácení je prasknutí výdutě tepny, ale může se jednat i o různé krevní nemoci, úrazy hlavy nebo onemocnění cév. Z počátku přicházejí bolesti hlavy se zvracením a poruchami vědomí. Dále může přijít zvýšená teplota a poruchy srdečního rytmu.

Epidurální krvácení

Může vzniknout jako důsledek prasknutí krkavice, případně úrazu hlavy. Z krvácení postupně vznikne krevní sraženina utlačující mozek. Znovu můžou přicházet poruchy vědomí, poruchy řeči nebo hybnosti končetin. V některých případech postižený dostává epileptický záchvat, který se může opakovat.

Krvácení při cévní mozkové příhodě

Nejčastěji je způsobeno protržením malých cév při vysoké krevním tlaku. Podle intenzity krvácení můžou přicházet bolesti hlavy, zvracení a ztráty vědomí.

Krevní onemocnění

Tyto nemoci obvykle můžou být spouštěčem vlásečnicového krvácení do mozku. Jedná se o různé druhy infekcí, otrav, ale také například leukémii. Nemocný může upadnout do hlubokého bezvědomí.

Krvácení do mozku se nejčastěji diagnostikuje za pomoci angiografie, CT vyšetření, vyšetření mozkomíšního moku a rentgenu.

Následky krvácení do mozku

Následky můžou být různé a vždy záleží nejen na druhu a intenzitě krvácení, ale také na jeho včasném odhalení a léčbě. Proto i zde platí čím dříve, tím lépe. Nejhorším následkem krvácení do mozku může být smrt postiženého. Dále se jedná o postižení pohyblivosti v různém rozsahu. V některých případech lze omezenou hybnost postupnou rekonvalescencí zlepšit až do normálního stavu, v jiných jsou pokroky malé nebo téměř žádné. Mezi dalšími důsledky najdeme poruchy soustředění nebo kvality spánku. Postižený může trpět poruchami řeči a artikulace. Velmi nepříjemným důsledkem též bývá postižení intelektu.

1 komentář

  1. dobrý den,prosím měla bych takový dotaz.Včera mi spadly z 2 metrové výšky dřevěná dvířka v kuchyni.Nemám žádné příznaky,akorát,když si prohmatávám hlavu ,tak v prostředku je to takové citlivé místo,ale nezvracím ani jiné potíže nemám,za jak dlouho by se mi projevilo třeba krvácení do mozku?děkuji

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno