Léčivé byliny a jejich užití

Příroda nás vybavila pěknou řádkou léčivých bylin. Říká se, že na každou nemoc je alespoň jedna bylina. Je škoda, že na mnoho z nich zapomínáme. Jaké léčivé byliny bychom měli mít ve své domácí apatyce? Jaké je jejich správné užití?

V dobách, kdy nebyly lékárny na každém rohu, měla každá domácnost zásobu základních léčivých bylin. Zpravidla zde nechyběl heřmánek, měsíček, lipový květ, bezový květ, kopřiva, šalvěj nebo řepík. Pojďme se podívat na léčivé účinky těchto bylin a způsoby jejich užívání.

Léčivé byliny do domácí lékárny

Heřmánek lékařský – využívá se především pro své dezinfekční a protizánětlivé účinky. Použití je možné vnitřně i zevně na různé rány a poranění. Zklidňuje žaludek, podporuje tvorbu žluči. Využívá se také při zánětlivých onemocněních ústní dutiny.

Měsíček zahradní – kvete krásnými žlutými nebo oranžovými květy. Má protizánětlivé a hojivé účinky. Zevně se užívá k hojení ran, vnitřní užití je doporučováno při žaludečních potížích. Tiší bolesti při menstruaci. Pozitivně působí na pleť.

Lipový květ – sušený lipový květ nám pomůže poprat se s podzimním nachlazením. Lipový čaj oslazený medem zmírňuje teplotu, rýmu a kašel. Je vhodným doplňkem při léčbě chřipky nebo angíny. Používá se i jako přísada do kloktadel.

Květ černého bezu – před heřmánkem smekni, před bezem klekni, říká lidové pořekadlo. Bezový květ a bez vůbec je velmi účinnou bylinkou, která by neměla chybět v žádné domácnosti. Květ černého bezu se užívá k léčbě kašle, protože podobně jako lipový květ podporuje odkašlávání. Kromě toho má močopudné účinky a užití najde i při léčbě cévních onemocnění.

Kopřiva dvoudomá – tato bylinka je známá především pro své pročišťující účinky. Odvar z kopřivy bychom měli pít především na jaře. Má močopudné a protizánětlivé účinky. Využívá se při léčbě chudokrevnosti a podporuje vznik mateřského mléka.

Šalvěj lékařské – v lidovém léčitelství známá jako babské ucho. Užívá se zejména pro své dezinfekční účinky, pozitivně působí na nervy nebo proti nadměrnému pocení. Nezastupitelná je při léčbě nemocí ústní dutiny, jako jsou bolesti v krku, afty nebo záněty.

Řepík lékařský – má velmi široké využití. Používá se zevně i vnitřně. Uplatnění najde při léčbě zažívacích potíží, průjmu, žlučníkových záchvatech, při léčbě poranění, oděrek apod.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno