Lněné semínko a jeho použití

Lněné semínko se poslední dobou objevuje v řadě diskuzí o zdravé výživě. Jaké je použití lněného semínka? Jaké jsou mu přisuzovány účinky? Proč byste ho měli čas od času zařadit do svého jídelníčku?

Lněné semínko – drobná zrníčka z tobolky dnu setého jsou nenápadná, ale zato bohatá na omega–3 mastné kyseliny nebo vlákninu, které by ve zdravém jídelníčku neměly rozhodně chybět.

Jak pomáhá lněné semínko?

Lněné semínko je bohatým zdrojem vlákniny, která nám často chybí. Vláknina je přitom nezbytná pro zdravé fungování naší trávicí soustavy, pročišťuje střeva a pomáhá například při zácpě i dalších zažívacích problémech.

Ve lněném semínku najdeme také kyselinu alfa-linolenovou, která patří k Omega 3 nenasyceným mastným kyselinám. Ty jsou pro správné fungování našeho organismu nepostradatelné. Mimo jiné fungují jako prevence srdečních onemocnění, například eliminují riziko srdečního infarktu a mozkové mrtvice. Snižují hladinu cholesterolu v krvi, posilují paměť, imunitu a dobře působí na naši nervovou soustavu.

Lněné semínko je také bohaté na tzv. slizy. Má totiž schopnost nasáknout do sebe značné množství vody, při čemž vytvoří sliz, který protáhne střeva a pomůže je pročistit. I z tohoto důvodů pomáhá lněné semínko při zácpě a průjmech. Kromě toho, že lněné semínko funguje jako přírodní projímadlo, snižuje také riziko nádorových onemocnění, pomáhá při lupénce nebo ekzému.

Použití lněného semínka v kuchyni

V kuchyni můžete lněné semínko použít při přípravě různých pokrmů. Hodí se jako ozdoba na saláty, posypat s ním můžete také těstoviny nebo si doma můžete upéct houstičky, které lněným semínkem posypete. Přidat ho můžete také do müsli nebo jogurtů.

Ovšem pozor! Aby vaše tělo mohlo využít látky, které lněné semínko obsahuje, je třeba ho důkladně rozkousat, případně ho před použitím rozdrtit. Jinak totiž projde trávicím ústrojím neporušené a vaše tělo ho bez užitku vyloučí.

Lněné semínko můžete také pít. Asi dvě lžičky zalijte čtvrt litrem vroucí vody, nechte chvilku odstát a následně vypijte. Ani s konzumací lněného semínka to ovšem nepřehánějte. Přehnaná konzumace může způsobit nevolnost, zvracení, průjem nebo bolesti břicha.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno