Přípravné tréninkové období

Jak trénovat v začátku přípravného období?

Před začátkem nové cyklistické sezony je potřeba stanovit si své hlavní cíle na které se budeme chtít soustředit a jakým směrem se budeme ubírat. Podle toho si poté připravit tréninkový plán a začít s tréninkem.

Každý hobby cyklista nebo amatérský závodník by si po náročné závodní sezoně měl odpočinout. Většina závodníků (pokud nejde o cyklokrosaře a dráhaře) v našich podmínkách končí se závody koncem září a tak je následující měsíc, tedy říjen je vhodný na regeneraci. Na měsíc bychom měli kolo odložit úplně, nebo se jen ,,svézt“ jednou do týdne na hodinku a půl. To je zásadní problém, který si spousta cyklistů neuvědomuje a regeneraci prostě odloží. Poté mají sice na prvních závodech ,,formu“, ale v polovině sezony, kdy jsou nejdůležitější závody je už vůbec nevidíme nebo jsou na chvostu pelotonu. Odpočinek je opravdu důležitý, je sice pravda, že profesionální cyklisté najedou mnohem více tisíc kilometrů a také mnohem větší porci závodů. Ale každý by si měl uvědomit, že mají uplně jinou životosprávu, chodí na masáže a také využívají mnoho prostředků pro správnou regeneraci a strečink je nepostradatelnou součástí tréninku a proto si mohou dovolit mít kratší volno po sezoně a také s novou začít mnohem dříve.

Po volnu následuje přípravné období, kdy je vhodné zařadit jiné sportovní aktivity než jen kolo. Je důležité v začátku tréninkového období soustředit se na rozvoj všeobecné vytrvalosti a posílení jiných partií než jen nohou. S tréninkem začínáme začátkem listopadu. Z počátku začínáme velmi lehce a počet hodin navyšujeme vždy po tři týdny, po kterých následuje jeden odpočinkový. Ideální sportovní aktivity pro měsíc listopad a prosinec jsou: běh, ricochet, plavání, kolektivní hry, běžky, lehké posilování, jízda na válcích nebo trenažeru a samozřejmě kolo. Pro vytrvalost jsou vhodné běžky, pro trénink rychlosti zase kolektivní hry a sjezdové lyžování atd.. Celý trénink by tedy měl být opravdu pestrý. Každý si najde to své, ideální jsou běžky nebo běh a také kolektivní sporty. Spousta skvělých profesionálních cyklistů se věnuje hokeji, který ovšem klade jisté zápory kvůli možnému riziku zranění. Tréninkové zatížení je převážně aerobního charakteru, kolo a jiné sportovní aktivity by měli být v ideálním poměru 1:1. Po každé aktivitě je důležité zařadit strečink, který ovšem často cyklisté vynechají a poté dochází k horší regeneraci, další tréninková dávka tak strácí na kvalitě a v nejhorších případech může přijít i zranění. Koncem prosince se začínáme věnovat více kolu, pokud do kapsy nemáme hluboko a naše milovaná polovička si s námi kvůli závodům moc léto neužila, je možnost jet na vánoce do tepla a začít ve vytrvalosti najíždět kilometry třeba na Kanárských ostrovech, které jezdí navštěvovat v zimě především profesionální cyklisté. To zřejmě není náš příklad a tak zůstaneme doma a budeme kombinovat kolo a běžky pro rozvoj základní dlouhodobé vytrvalosti.

Uvedeme si příklad týdenního tréninkového mikrocyklu:

Pondělí: Tělocvična (kolektivní hry, lehké posilování, kruhový trénink,..) 1,5 hod. (poté podle možností 20 minut doma vyjetí na válcích v kompenzačním pásmu podle tepové frekvence)
Úterý: Běh 1 hod. (+ 20 minut vyjetí na válcích)
Středa: Kolo (základní dlouhodobá vytrvalost) 1,5 hod., poté doma možnost lehkého posilování nebo kvůli špatnému počasí lze využít trenažer
Čtvrtek: Běh 1 hod.
Pátek: Volno (vhodná masáž a strečink)
Sobota: Kolo (Základní dlouhodobá vytrvalost) 2 hod., 2. fáze Běh 1 hod.
Neděle: Jiné sportovní aktivity dle možností 4 hod. (běžky, kolektivní sporty, aktivní turistika,..)

Samotřejmě si musíme uvědomit, že příklad není šitý na míru a trénink je idividuální záležitostí.

Možností jak zvládnout trénink je opravdu mnoho. U nás se nabízí využití tréninkové pomoci u opravdových profesionálních trenérů. Těmi jsou: www.cyklotrenink.com, www.alltraining.cz, www.trenuj.cz a další.. Na závěr je důležité si uvědomit jaké jsou naše tréninkové možnosti, kolik kilometrů jsme v předcházející sezoně najeli a také bychom neměli přeceňovat naše možnosti. Individální trénink je opravdu důležitý, opovrhovat bychom neměli nad sportovním vyšetření po sezoně a nezapomínat na strečink!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno