Zánět nosohltanu: příznaky a léčba

Hepčí a na zdraví! Už zase smrkáte, kašlete, škrábe vás v krku. Jde o zánět nosohltanu? S největší pravděpodobností ano. Jak se zánětu nosohltanu zbavíte? Proč může být i životu nebezpečný a jak můžete posílit imunitu, aby se vám zánět vyhýbal?

Zánět nosohltanu je název pro onemocnění, které postihuje sliznici nosohltanu. Rozlišujeme zánět způsobený viry, který se projevuje zejména rýmou a kašlem. Setkat se u něho můžeme i se zvýšenou teplotou a zánětem spojivek.

Bakteriální zánět nosohltanu je nebezpečnější – může vyústit v angínu nebo infekční mononukleózu, což jsou onemocnění, která mohou být životu nebezpečná. Bakterie postihují v tomto případě mandle, na kterých se objevuje povlak (setkáváme se s bolestí v krku). Přesnou diagnózu by měl v případě bakteriálního zánětu nosohltanu určit lékař.

Léčba zánětu nosohltanu

  • Virový zánět nosohltanu, který se projevuje rýmou, kašlem, popř. škrábáním v krku a má podobné příznaky jako chřipka, je vhodné léčit především klidem na lůžku, zvýšeným příjmem tekutin, bylinkovým čajem (lipový a bezinkový květ), zapařujícími obklady, popř. podáváním nosních kapek.
  • Bakteriální zánět nosohltanu, jenž se projevuje např. bolestí v krku, je zpravidla nutné léčit antibiotiky a neobejede se bez návštěvy lékaře. I v tomto případě je ale důležitý klidový režim, dostatečný příjem tekutin i vitamínů.

Aby se vám zánět vyhýbal

Zánět nosohltanu je způsobený především tzv. kapénkovou infekcí. Riziko, že „něco chytneme“ se zvyšuje v období chřipkové sezóny v uzavřených prostorách s větším počtem osob (tramvaje, školní třídy apod.). Virům a bakteriím usnadňuje práci oslabený imunitní systém, nezdravý životní styl (kouření) a nedostatek vitamínů.

Neváhejte proto svoji obranyschopnost posílit:

  • Zvyšte přísun vitamínů – nejlépe z ovoce a zeleniny
  • Dbejte na pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu
  • Vyhýbejte se kouření a znečištěnému prostředí

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno