Zánět (zápal) mozkových blan: příznaky, léčba – Meningitida

Zánět mozkových blan neboli Meningitida patří mezi vážná infekční onemocnění. Uvedeme si příznaky a projevy zápalu mozkových blan. Řekneme si také základní informace o léčbě.

ánět mozkových blan je nejčastěji způsobován viry, bakteriemi nebo plísněmi. Někdy může být vyvolán i parazity. Velmi často za něj mohou bakterie: Streptococcus pneumoniae (laicky pneumokok) , Neisseria meningitidis (laicky meningokok). Nejvíce nebezpečná je meningokoková Meningitida. Tito původni zápalu mozkových blan zasáhnou mozkové blány. Obecná je bakteriální Meningitida mnohem více riziková než virová Meningitida. Je tu i riziko úmrtí. Větší riziko Meningitidy je v případě, že má je jedinec oslabenou imunitu. Onemocnění je častější u dětí, než u dospělých. Dnes už existuje i očkování (vakcína), která funguje jako prevence před tímto onemocněním.

Inkubační doba:
Přenos probíhá kapénkami a inkubační doba je 1 až 8 dní.

Příznaky a projevy zánětu mozkových blan

Zánět mozkových blan se bude projevovat především těmito hlavními příznaky a projevy:

  • horečka – zvýšená tělesná teplota těla
  • bolest hlavy – mají dlouhodobý charakter. A nepřestávají.
  • ztuhlost šíje – ztuhlost šíje a krční páteře
  • zvracení – nebo pocit na zvracení
  • přecitlivělost na světlo
  • bolest svalů
  • drobné modřinky – na kůži se objevují spíše malé a drobné modřinky. Někdy to může vypadat jako vyrážka modré barvy.

Léčba Meningitidy

Pokud máte podezření na toto onemocnění, tak je nutné ihned vyhledat lékaře. Při vyšetření se většinou provádí lumbální punkce, kdy se odebere mozkomíšní mok. Tak se zjistí původce zápalu mozkových blan. U bakteriálního zápalu mozkových blan se podávají antibiotika přímo do žíly.

Následky
Meningitida je velmi nezpečné onemocnění, celých 5 procent postižených na toto onemocnění umírá. Následkem může být také zhoršený zrak, sluch nebo poškození srdečního nervu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno