Zvětšená játra: Příčiny a nemoci

Játra jsou klíčovým orgánem v našem těle. Mají na starosti metabolismu většiny látek a prochází přes ně proto i řada škodlivin. Jak pohmatem zjistit, zda máte zvětšená játra? Co zvětšení jater signalizuje?

Játra jsou v těle ukryta na pravé straně pod žebry. Pokud jsou játra v normálním stavu, můžeme nahmatat pouze jejich spodní okraj. V případě, že dojde k jejich zvětšení, jsou játra na omak tvrdší.

Ačkoli si můžeme játra prohmatat sami, bez lékařských zkušeností těžko zjistíme, zda skutečně máme játra zvětšená. Při podezření na onemocnění souvisejícím s játry nebo jejich zhoršenou funkcí je proto vhodné vyhledat lékaře. Ten může játra vyšetřit pohmatem i sonem.

Proč jsou játra zvětšená?

Příčin zvětšených jater je celá řada. Se zvětšením jater se setkáváme zpravidla při infekčních onemocněních, jako je například mononukleóza nebo žloutenka. Ze závažných onemocnění může stát za zvětšením jater také rakovina.

Zvětšená játra se ale mohou objevit i v případě, že nevedeme zrovna zdravý životní styl – především játra nedobře nesou konzumaci tučných jídel, nadměrné množství alkoholu, sladkostí. Obezita nebo alkohol pak mohou stát za tzv. steatózou, kdy dochází k ukládání tuku v jaterních buňkách a játra se proto zvětšují.

Bohužel ztučnění jater není nemoc, která bolí. Ani velmi zvětšená nepřináší žádné výrazné zdravotní komplikace. Zpravidla se setkáváme s nespecifickými příznaky, jako je například únava, pocti plnosti nebo snížení výkonnosti.

Co se zvětšenými játry?

Jestliže příčina zvětšených jater souvisí s některou infekční chorobou, je třeba zahájit léčbu podle předpisu lékaře. Součástí zpravidla bývá i jaterní dieta. I v případě steatózy (ztučnění jater) může pomoci dieta, zejména omezení příjmu tučných jídel a sladkostí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno