Vlakem do Alp

Do Alp se můžete vydat vlakem jak na celou cestu, tak jen na dílčí výlety.  Zjistěte, kam všude se můžete v Alpách vlakem dostat, jak si vybírat jízdenky a jaké možnosti cestování vlakem nabízí.

Do kterých zemí v Alpách se dá dojet vlakem?

Pohoří evropských Alp se rozpíná do devíti zemí v Evropě. V Maďarsku a Monaku se vyskytuje jen zlomek. Naopak nejzajímavější jsou v Rakousku, Itálii, Švýcarsku, Německu, Francii, Lichtenštejnsku a Slovinsku.

nejoblíbenějším cílům při cestování vlakem do Alp patří Rakousko, Švýcarsko, Francie a Itálie. Přímé spojení do tamních středisek z České republiky zatím neexistuje, a tak při kompletním cestování vlakem musíte počítat s přestupy.

Alpy přímo vlakem v zimě na lyže plánoval Regiojet, ale nevyšlo to

Naději vzbudil v roce 2021 Regiojet, který chtěl navázat na velký úspěch přímých nočních vlaků do Chorvatska v posledních dvou sezonách. V plánu bylo přímé noční spojení do lyžařských středisek v rakouských Alpách. Vlaky měly vyjíždět z Prahy a polské Varšavy, spojit se v Břeclavi a pokračovat do Rakouska. K zastávkám měla patřit ta nejoblíbenější střediska, jako je Zell am See nebo Kitzbühel. Kvůli covidové pandemii ale Regiojet od plánu upustil. Není vyloučené, že se cestovatelům neotevře tato možnost v budoucnu.

Jak si zajistit jízdenku do Alp vlakem za nejlepší cenu?

Při plánování cesty vlakem do zahraniční je nejlepší začít s větším předstihem. Můžete tak sehnat o dost levnější jízdenky nejen tam, ale i u nás. Někdy není možné koupit si lístek na trasu okolo hranic přes internet, a tak musíte počítat s jeho pořízením až ve vlaku (a menší přirážkou). Na cestu zpátky je výhodnější koupit jej v dané zemi. Jakmile si naplánujete cíl své cesty, zkuste zapátrat na fórech nebo blozích od zkušených cestovatelů. Mají trasy projeté a nabízí konkrétní tipy, při jakých kombinacích typů lístků jsou ceny nejvýhodnější.

Pokud nechcete řešit jízdenky sami, můžete se podívat po zájezdech vlakem organizovaných cestovními kancelářemi a agenturami. Výhodou je, že součástí těchto zájezdů jsou ověřené destinace, pojištění a český průvodce, díky kterému ani nemusíte znát cizí jazyk.

Alpy

Vlakem se dají Alpy projet i při menších výletech

Protože se vlaky snadno dostanou i do velmi vysokých poloh (jak to můžete znát například ze slovenských Tater a jejich zubaček-ozubnicových drah), najdete v Alpách spoustu zajímavých tras. Cesta vlakem navíc může být pro lidi trpící závratí lepší varianta, než pohupování se nad propastí v lanovce.

Úzkorozchodné ozubnicové dráhy najdete i v Rakousku, kde Schneebergbahn patří k vyhledávaným turistickým cílům. Z Vídně sem totiž dojedete vlakem za půl hodiny a pak už stačí jen přestoupit do klasického motoráčku Schienenschweine (v překladu kolejové prasátko) nebo na modernější Desiru.

Neméně zajímavá místa nabízí německé Alpy, které navíc v roce 2022 můžete projet velmi levně. Německo se kvůli inflaci a drahým pohonným hmotám rozhodlo zavést experiment a všem s jízdenkou za devět eur umožní neomezené cestování hromadnou dopravou (mimo tu dálkovou). Platí to vždy pro měsíc, ve kterém jízdenku koupíte, a zatím jde o červen, červenec nebo srpen.

Alpy

Pravým královstvím jízdy vlakem je Švýcarsko

Pokud jste fanoušek vysokohorské krajiny a vlaků, jen těžko najdete krásnější výhledy, než nabízí Švýcarsko. Panoramatické vlaky totiž nikde jinde v Evropě nejsou. Jejich prosklená okna a střechy nabízí ničím nerušený výhled na celou krajinu, zatímco sedíte v pohodlí krytého prostoru.

Také složení tras je velmi bohaté, protože na nich můžete potkat ledovce stejně jako palmy. Navíc je tu jedna ze tří železnic na světě, které patří na seznam kulturního dědictví UNESCO. Jde o Rhétskou dráhu Bernina, která je zároveň nejvýš položenou dráhu v těchto velehorách. Vede z města Chur, přes Svatý Mořic až do Italského Tirana a Lugana. Po cestě vás uchvátí ledovce, na dvě stě mostů a pětapadesát tunelů v pěti hodinách.

Vaší pozornosti by neměl uniknout ani další proslulý vlak, a sice Ledovcový expres (Glacier Express). Jde o nejslavnější vyhlídkový vlak Švýcarska, protože cestujícím umožňuje prohlédnout si okolí opravdu důkladně. Jede totiž celých sedm hodin ze Zermattu do Svatého Mořice a je to tak nejpomalejší rychlík na světě.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno