Vlakem do Řecka

Řecko nepatří mezi vysloveně vlakové destinace. Železniční tratě v Řecku zdaleka nejsou tak husté, jak jsme zvyklí třeba v České republice, což je vlastně v zemi, která se z velké části rozkládá na menších i větších ostrovech, celkem přirozené. Nicméně vlakem se do Řecka dojet dá, stejně jako projet po kolejích část jeho území, ale chce to trochu hledat spojení a připravit se na to, že od nás žádný přímý vlak až na Apeninský poloostrov nejede.

Vlakem do Řecka

Řecko a železnice

Celková délka železniční sítě v Řecku je kolem 2,5 tisíce kilometrů, což je proti ČR zhruba čtvrtina. Tato síť zahrnuje jak koleje se standardním rozchodem, včetně elektrifikovaných a v některých částech i dvoukolejných úseků, tak i tratě s metrovým či kombinovaným rozchodem a úzkokolejky s rozchodem 75 nebo 60 cm. V Řecku je část vybudovaných tratí v běžném provozu, část slouží pouze k přepravě turistů a část není v současnosti aktivně provozována vůbec.

Hranice Řecka železnice překonává do dvou států, a to do Bulharska a Severní Makedonie. Přímých vlaků sice na Balkán moc není, ale dostat se až do Řecka můžete, i když budete muset párkrát přesedat. Jako výchozí stanici jsme zvolili Prahu, jako cíl Atény. Více o řecké železniční síti najdete na https://ose.gr/.

Co je to Interrail/Eurorail

Zřejmě nejvýhodnější způsob cestování vlakem po Evropě nabízí Interrail/Eurorail. Díky němu lze cestovat vlakem do 33 evropských zemí. Lze si pořídit mezinárodní jízdenku na určitý počet dní a v jejím rámci cestovat bez omezení. Do Řecka se lze s takovou jízdenkou vydat po několika trasách. Kromě jízdenky už neplatí žádné poplatky, s výjimkou povinných rezervací místenek pro některé vlaky. Pokud si třeba zakoupíte jízdenku pro pět dní na jeden měsíc, můžete s ní cestovat třeba 2 dny do Řecka, pak jeden den kdykoli během onoho měsíce po Řecku a zase 2 dny zpět domů. Více informací o jednotlivých typech jízdenek je na www.interrail.eu.

Jízdenky si můžete vybrat dle délky, ale při cestě do Řecka nelze použít jízdenku omezenou na jednu zemi, ale vždy musíte mít mezinárodní a tím i poněkud dražší jízdenku. U ní ale existují slevy pro děti, mladé lidi, seniory a čas od času se i u nás objevují speciální akce na zakoupení třeba se slevou až 50 %, což může při cestě do Řecka představovat značnou finanční úsporu. Na výše zmíněném webu se můžete zaregistrovat a nabídky slev vám budou chodit přímo na e-mail. Pozor ale na omezení pro výchozí zemi, kde lze cestovat jen za striktně vymezených podmínek.

Do Řecka přes Severní Makedonii

Asi nejpřímější cesta z Prahy do Řecka vede vlakem přes Rakousko, Srbsko a Severní Makedonii, tedy po trase Praha – Vídeň – Budapešť – Bělehrad – Skopje – Soluň – Atény. Detailní spojení se samozřejmě liší podle konkrétního data, kdy chcete cestovat. Ne vždy se podaří najít vlak navazující v řádu několika hodin. Samozřejmě během hlavní turistické sezóny v létě spojení najdete jednodušeji.

Alternativní trasa přes Bulharsko

O něco delší je trasa, která se shoduje až do Bělehradu, ale pak pokračuje přes Sofii do Soluně a Atén. Ještě delší je trasa přes Rumunsko, tedy po trase Praha – Vídeň – Budapešť – Bukurešť – Sofie – Soluň – Atény.

Do Budapešti se dá samozřejmě jet i přes Bratislavu, ale ta není na hlavní trase Interrail/Eurorail. Konkrétní plán cesty si můžete naplánovat na  webu.

Trajekt a vlak

Interrail/Eurorail zahrnuje také jízdenky na trajekty zapojených společností, takže poslední alternativou je cesta do italské Ancony a odtud trajektem do řeckého přístavu Patras a z něj vlakem až do Atén.

Cestování po Řecku

Kombinovat vlak v Řecku můžete i s dalšími způsoby přepravy. Například doletět do Řecka a tam cestovat jen vlakem buď s národní jízdenkou Interrail/Eurorail pro Řecko, nebo s jízdenkou místního dopravce Helenic Train, který patří do sítě FSI Group, což je třetí největší železniční společnost v Evropě. Provozuje několik typů vlaků:

  • ETR Network – místní rychlostní vlaky (ICity Express) na trase Soluň – Atény
  • InterCity Network – mezinárodní vlaky IC
  • Příměstské vlaky pro oblast Atén, Soluně a Patras

Například cesta ze Soluně do Atén stojí v současnosti 2. třídou (B class) 55 eur, 1. třídou (A class) 65 eur. Na zpáteční jízdenku je 20 % sleva a dítě do 4 let (bez vlastního sedadla) cestuje zcela zdarma. Existují i další slevy pro děti, rodiny, seniory a studenty. Cesta trvá kolem čtyř hodin.

Kromě toho jsou v nabídce Helenic Train i speciální turistické vlaky do nejoblíbenějších destinací. Jejich aktuální nabídku včetně nabízených slev najdete na webu, kde jsou i informace o vlakovém spojení v Řecku. Web má adresu: https://www.hellenictrain.gr/.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno