Cestování do zahraničí nemusí být žádný problém, a to ani v případě, že nemáte vlastní auto nebo se bojíte cestovat letecky. Bohužel to v současné době bez přestupu nepůjde. Nejlepší možností je vzít to přes Budapešť, hlavní město Maďarska. Odtud už můžete jet nejenom do Bukurešti, hlavního rumunského města, ale i do dalších míst v tomto státě. Cesta vychází na cca 30 hodin. Jaké společnosti vás do Rumunska dopraví? A na kolik vás to přijde? Je levnější cestovat vlakem?
České dráhy
Z České republiky se do Rumunska dostanete vlaky EuroCity a EuroNight – vždy s přestupem v Budapešti. Cestovat se dá z velkých českých měst: z Prahy, Pardubic a z Brna. Obvykle to funguje tak, že vyjíždíte dopoledne (z Prahy) a do Bukurešti budete v poledne následujícího dne. A zpět? Funguje to podobně, ale dopoledne vyrážíte z Bukurešti kolem poledne následujícího dne jste v Praze. Plánujete-li stejnou cestu zpět, vyplatí se vám koupit zvýhodněné zpáteční jízdenky (dvě osoby zaplatí za cestu tam a zpět okolo 6 500 Kč.
Regio Jet
Ani prostřednictvím Regio Jet se přímo do Rumunska nedostanete. V nabídce je ale jízdenka do Bukurešti, za kterou dvě osoby zaplatí asi 2 300 Kč. Cesta sem potrvá asi 11 hodin. To příjemné na tom je fakt, že jedete přes noc (z Prahy to vyjíždí ve 23:00 a dorazíte okolo 10. hodiny ranní). Z Bukurešti už si můžete vybrat, do které části Rumunska se dál vydáte.
ÖBB (Rakouské spolkové dráhy)
I z Vídně se dá cestovat do Rumunska. Pokud jste například z Jižní Moravy, budete to mít do Vídně kousíček. Avšak ani tady se nedostanete přímou linkou – budete muset nejprve do Budapešti, odkud se dá přestoupit na různé rumunské spoje. Vlaky, které touto společností jezdí, jsou moderní, můžete se dokonce připojit na WiFi. Když vás přepadne hlad, můžete si koupit i něco na zub. A rozhodnout se můžete, zda budete cestovat první nebo druhou třídou. Jízdenky pro dvě osoby vychází na asi 3 000 Kč.
Proč cestovat vlakem?
Cestování je pro mnohé lidi pohodlnější. Nikdo není řidič, nikdo tak nemusí na vlastní pěst studovat přesnou cestu – prostě se nechá vést. Pokud cestujete ještě s někým, můžete se v klidu všichni bavit, a dokonce tváří v tvář. Odpadá respektování řidiče. Nikdo ze skupiny není vyčleněn, protože musí řídit. Při jízdě můžete obdivovat krásy okolní krajiny nebo si třeba zahrát karty. Navíc máte víc prostoru kolem sebe a v případě nutnosti se můžete projít, aniž byste si museli udělat pauzu v jízdě. Některé společnosti umožňují dopravu přes noc, takže se můžete v klidu prospat a druhý den už vyrazíte na výlet v cílové destinaci.
Nižší uhlíková stopa
Kromě většího pohodlí existuje ještě jeden aspekt, proč se k vlakové dopravě lidé stále vrací: je to ekologičtější. Společné cestování zkrátka způsobuje nižší uhlíkovou stopu, než kdyby se do daného místa vydal každý vlastním autem.
Bez starostí
Cestování vlakem je vcelku bez starostí. Stačí si zakoupit jízdenku, zjistit přestupy a je to. Nemusíte přemýšlet nad tím, kde zaparkujete, nebo co byste neměli mít v zavazadle, aby vám to při kontrole nezabavili. Ohledně zavazadel a jejich rozměrů existuje méně požadavků. Cesty bývají často bez zácpy, v níž byste mohli strávit i hodiny. Velice často vás dopraví do centra, odkud už se můžete dostat kamkoli. To je oproti letištím, která jsou na okrajích měst, velkou výhodou.
Tipy pro cestování vlakem do Rumunska
I když je Rumunsko součástí Evropské unie, pokud máte, doporučujeme vzít nejenom občanský průkaz, ale také cestovní pas. Nikdy neuškodí mít s sebou více cestovních dokladů. Jednotlivé jízdy si rezervujte ideálně předem, zejména lůžkové a lehátkové vozy se obvykle vyprodávají rychle – a hlavně v letní sezóně! Výhoda navíc? Včasná rezervace přináší lepší ceny jízdenek. Protože navíc cestujete s přestupem, je vhodné naplánovat si celou trasu předem tak, aby vám jednotlivé spoje navazovaly.
Co si vzít s sebou?
To, co si sbalíte do kufru, závisí na vaší cílové destinace. Rumunsko je zemí horských oblastí, moře i měst, což bude hlavní kritérium, podle kterého se budete balit. Co si ale sbalit do vlaku? Při ruce byste vždy měli mít doklady a jízdenky, dále pak láhev s pitím a popřípadě i něco k zakousnutí (ne všechny vlaky nabízí možnost nákupu občerstvení). Hodit se může i něco pro zábavu – přece jen je to dlouhá cesta – takže kniha, mobilní telefon, powerbanka (zejména v rumunských vlacích můžete mít problém s nefunkčními zásuvkami) apod. Cestujete-li v noci, možná oceníte i deku a malý polštář.
Jak se domluvíte?
Rumunštinu asi ovládá jen málokterý obyvatel z České republiky. Ve velkých městech by neměl být problém domluvit se anglicky, nicméně pár rumunských frází nikdy neuškodí. Navíc – pokud projevíte trochu vstřícnosti a snahy, mohou se k vám zaměstnanci jednotlivých oddělení chovat lépe. Popřípadě mějte po ruce překladač, což v dnešním moderním světě už nebývá problém.
Do Rumunska k moři
Rumunsko omývá Baltské moře a teploty zde jsou velmi podobné těm v České republice. Constanța patří mezi nejznámější přístavy, nabízí městskou turistiku i pláže. Mamaia nabízí osmikilometrovou písečnou pláž a směs dražšího i levnějšího ubytování. Eforie Nord či Eforie Sud patří mezi vyhlášené lázeňské oblasti s léčivým bahnem. Hodí se pro klidnější dovolenou, například s dětmi. Také ceny jsou zde podobné jako u nás, takže Rumunsko nemůžeme zařadit do drahých zemí, jako je například Německo nebo Francie. Pravdou ale je, že v některých vyhlášených místech můžete zaplatit více.