Vlakem do Španělska

Z České republiky se do Španělska nejčastěji cestuje letecky, autem nebo autobusem. Ale věděli jste, že to jde i vlakem? Bohužel neexistuje přímé spojení, ale i tak se dá vlakem cestovat pohodlně, jen si musíte vybrat trasu a tím i počet přestupů. Případně můžete vlak zkombinovat s jiným typem dopravy. Jako první cíl jsme si zvolili nejbližší velké město ve Španělsku, respektive Katalánsku – Barcelonu. V západní Evropě jezdí řada pohodlných rychlovlaků, kterými se jezdí rychle a bezpečně. Třeba francouzské TGV běžně jezdí rychlostí přes 300 km/h. Ale pokud nespěcháte, můžete cestu vlakem pojmout jako samostatný výlet, kdy i cesta je cílem, a prohlédnout si německá, francouzská či švýcarská města, která budou vašimi přestupními body. Někdy se to může vyplatit i proto, že cena jízdenek se v jednotlivé dny může lišit.

Nejméně přestupů
Pokud hledáte trasu s co nejméně přestupy, můžete jet do Barcelony přes Basilej a Paříž. Včetně čekání na další vlak na cestě strávíte celkem 27 hodin.

Praha hl. n. – Basel SBB

Do Basileje se dá dojet z Prahy přímým vlakem EC 458 Canopus přes Drážďany, Lipsko a Frankfurt nad Mohanem, který jede přes noc. Je v něm i lůžkový vůz, ale pozor při rezervaci, některé vozy, včetně jídelního končí už v Lipsku. Cesta trvá necelých 13 hodin.

Basilej SBB – Paris Gare De Lyon

Dál už budete pokračovat rychlovlaky TGV 9206. Nejprve pojedete z Basileje na pařížské nádraží Gare De Lyon neboli Lyonské nádraží. Vzdálenost mezi Basilejí a Paříží zvládne TGV za tři hodiny a několik minut.

Paris Gare De Lyon – Barcelona Sants

Odjíždíte ze stejného nádraží dalším vlakem TGV 9715 a do Barcelony přijede za 6,5 hodiny.

Nejrychleji
S více přestupy, někdy jen lokálními vlaky, celkově ale nejrychleji se do Barcelony dostanete přes Freiburg, Müllheim, Mulhouse Ville a Montpellier Saint Roch. Je to ale trochu dobrodružnější, takže se to spíše hodí pro mladé cestovatele s batohem než pro někoho, kdo si potrpí na pohodlí. Celkem strávíte na cestě, tedy pokud vám nic neujede, 22 hodin.

Barcelona

Praha hl. n. – Freiburg (Breisgau) Hbf

Pojedete stejným vlakem Canopus, ale vystoupíte už ve městě Freiburg in Breisgau. Freiburgů je víc, tento je kousek od německo-francouzské hranice. Tam budete mít jen pár minut na přestup, takže při zpoždění pravděpodobně přípoj nemusíte stihnout.

Freiburg (Breisgau) Hbf – Müllheim (Baden)

Cesta bude kraťounká, pojedete vlakem RE 5331 jen 21 minut a vystoupíte ve stanici Müllheim, což už je téměř na hranici. Čekat na přípoj budete jen čtvrt hodiny.

Müllheim (Baden) – Mulhouse Ville

Dalším lokální vlakem RB 87480, v kterém jsou ale výhradně vozy 2. třídy, se dostanete za necelou půlhodinku do Mulhouse Ville (česky Mylhúzy) ve Francii. Odtud už zase budete pokračovat pohodlně TGV.

Mulhouse Ville – Montpelier Saint-Roch

TGV 2203 ze Štrasburku (Strasbourg) staví i v Mulhouse Ville. Pojedete do Montpelier Saint-Roch a cesta potrvá asi 5 hodin.

Montpelier Saint-Roch – Barcelona Sants

TGV 9713 jede také z Paříže a staví v Montpelier Saint-Roch. Cesta do Barcelony trvá tři a čtvrt hodiny.

Vídeňská trasa
Ani nejrychlejší, ani s nejméně přestupy, ale určitě zajímavá je třetí alternativa, a to přes Vídeň. Na výběr máte buď trasu s 3 nebo dokonce se 4 přestupy, vždy bude jedním z přestupních míst Štrasburk a cesta potrvá kolem 26 hodin.

3 přestupy

Do Vídně vydáte slavným vlakem Vindobona. Na vídeňském hlavním nádraží vystoupíte po necelých 4,5 hodinách.  Nočním vlakem NJ 468 se pak dostanete po devíti a čtvrt hodině do Štrasburku. Na cestu si můžete zakoupit lůžko nebo lehátko. Po necelých 2 hodinách čekání nastoupíte do vlaku TGV 2203 a pojedete do již výše zmíněné stanice Montpelier Saint-Roch. Cesta trvá pár minut přes 6 hodin. Pak přestoupíte opět na TGV 9713 do Barcelony.

4 přestupy

Začátek je stejný, a to Vindobonou do Vídně a pak NJ 468 do Štrasburku. Tam ale přestoupíte už po cca hodině čekání na TGV 9890 a pojedete 2 hodiny na pařížské letiště Charles de Gaulle. Po půl hodině přestoupíte na TGV 9810, kterým pojedete něco přes 3 hodiny do Valence. Po třičtvrtě hodině čekání pojedete dál TGV 9713 až do Barcelony. Z Valence to potrvá asi 4,5 hodiny.

Cestování po Španělsku

Španělský železniční dopravce se jmenuje RENFE. Provozují jak rychle meziměstské spoje, které jsou označeny buď AVE nebo AVLO. V AVE jsou 3 třídy, v AVLO jen jedna, jedná se vlastně o nízkonákladové cestování po kolejích.

RENFE

Z Barcelony do Madridu se dostanete podle typu vlaku za 2,5 až 3 hodiny a pár minut. Různé jsou samozřejmě i ceny, které se výrazně liší podle času a zvoleného vlaku. Rozdíl v základním jízdném může být i přes 100 €. Jízdenky na tyto rychlovlaky se kupují výhradně online, platit lze kartou nebo pomocí Paypal.

RENFE

Naopak na místní lokálky, které staví všude, si zakoupíte lístek i přímo ve stanici. Pokud chcete utrácet za něco zvláštního, můžete si pořídit i jízdenku do luxusního vlaku pro turisty. Ocitnete se v interiéru podobnému například Orient expressu a krásy španělské krajiny si vychutnáte opravdu stylově. Více informací je i v angličtině na webu RENFE.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno