Domů Sport Cestování Vlakem do Srbska

Vlakem do Srbska

Přímé vlakové spojení z Česka do Srbska v tuto chvíli není provozováno a bez kombinace s jinými dopravními prostředky se neobejdete ani v případě, že se rozhodnete pro cestování s přestupy.

Železnice v Srbsku

Historie srbských železnic

Výstavba železničních tratí na území dnešního Srbska byla zahájena v polovině 19. století. Běžný provoz byl nejprve zahájen na trati Bělehrad-Niš, a to v roce 1884. Později se železnice rozvíjela jako společná na území bývalé Jugoslávie. Postupně byly rušeny úzkokolejné tratě a byla také zahájena postupná elektrifikace. S rozdělením Jugoslávie se rozdělila i společná železnice. V důsledku války v 90. letech byla část železnic na území Srbska zničena. V současnosti existují Srbské železnice, které zahrnují tři společnosti, z nichž jedna provozuje železniční infrastrukturu (Infrastruktura Železnice Srbije) další se věnuje osobní přepravě (Srbija Voz) a poslední přepravě nákladní (Srbija Kargo). Pokud si chcete najít jízdenku přímo na Srbija Voz, bez znalosti srbštiny se vám to nepovede, stránky v angličtině nemají.

Železniční síť

Železniční tratě v Srbsku jsou propojeny jak s železnicemi států bývalé Jugoslávie, tak i dalšími okolními zeměmi. Pro cestu z Česka jsou logické dvě základní trasy, a to přes Maďarsko a přes Chorvatsko. Jak trať Bělehrad-Budapešť, tak i trať Bělehrad-Záhřeb jsou elektrifikované. Další možné cesty přes Rumunsko, Bulharsko, Severní Makedonii a Černou Horu jsou sice teoreticky možné, ale vzhledem ke vzdálenostem nedávají smysl.

Další tratě

Kromě hlavních elektrifikovaných tratí, které vedou od severu na jih a jedna západně do Chorvatska, existují v Srbsku i další neelektrifikované trasy, a to jak lokální, tak hlavní. Hlavní vedou do Bosny a Hercegoviny, do Rumunska a také do Bulharska. Nicméně na bulharské straně už jsou koleje elektrifikované. Část tratí sice existuje, ale není v provozu, což platí zejména pro území Kosova, jehož samostatnost Srbsko neuznává. Jiné tratě jsou určeny výlučně pro nákladní dopravu.

Vzorové cesty

Níže uvedené vzorové cesty jsou z Prahy do Bělehradu, samozřejmě mezi jinými městy lze najít i další spojení.

Cestování přes Budapešť

Ani na stránkách maďarské železnice Máv není přímé spojení z Budapešti do Bělehradu k nalezení a nepomohla ani snaha dostat se aspoň do hraničního města Subotica. Vlak je nutno zkombinovat s jinými způsoby dopravy. Návod můžete získat třeba na webu vlakem.net, ale časy si raději ověřte na stránkách jednotlivých přepravců, ne vše z webu platí.

Vlak EC 573 Metropolitan /273 R:

odjezd: 5.45 hod. Praha hl. n.

příjezd: 12.28 hod. Budapest-Nyugati pu

Vlak IC 724 NAPFÉNY INTERCITY

odjezd: 12.53 hod. Budapest-Nyugati pu

příjezd: 15.15 hod. Szeged

Taxi z vlakového na autobusové nádraží (maďarsky Szeged Autóbusz-Állomás)

Protože autobusové nádraží je od vlakového vzdáleno kolem 3 km, což běžnou chůzí představuje asi 45 minut času, doporučujeme si vzít taxi, kterým to zvládnete zhruba za 5 minut.

Autobus

Ze Szegedu dál vlak nejede, takže část cesty musíte jet autobusem.

Bus linka č. 607

odjezd: 15.40 hod. Szeged

příjezd: 19.05 hod. Novi Sad

Autobusové nádraží je tam hned vedle vlakového.

Vlak IC 563 (Coko)

odjezd: 20.00 hod. Novi Sad

příjezd: 20.36 hod. Beograd Centar

Z Nového Sadu jede vlak i dřív, už v 19.30, ale jedná se o regionální, který do Bělehradu dojede jen pár minut před výše zmíněným IC. Pokud byste měli zpoždění, další vlaky jedou ještě ve 21.30 IC a ve 20.45, 22.30 a 23.50 regionální.

Cestování přes Záhřeb

Jet vlakem také přes chorvatský Záhřeb, kam vypravuje své vlaky Regiojet, ale jen od července do konce září. S přestupy se ale dá jet i později, a to s více či méně přestupy.

1. Cesta přes Vídeň a Salcburg:

Vlak rj 525 Vindobona /rj 375

odjezd: 18.45 hod. Praha hl. n.

příjezd: 22.49 hod. Wien Hbf

Vlak NJ 446

odjezd: 22.55 hod. Wien Hbf

příjezd: 02.03 hod. Salzburg Hbf

Vlak EN 415 SAVA

odjezd: 02.10 hod. Salzburg Hbf

příjezd: 10.39 hod. Zagreb Glavni Kolodvor

Vlakové spojení mezi Záhřebem a Bělehradem aktuálně není provozováno, je možné, že bude příští rok, ale lze pokračovat autobusem. Jezdí zde například FlixBus z autobusového nádraží na adrese Avenija Marina Držiča 4, která je asi 25 minut chůze od vlakového nádraží, případně si můžete vzít taxi, to je tam asi za 3 minuty.

FlixBus:

odjezd: 14.00 hod. Záhřeb autobusové nádraží

příjezd: 19.30 hod. Bělehrad autobusové nádraží

Také jiní přepravci na této trase jezdí, ale jejich jízdenky nelze koupit online, museli byste to zkusit na místě. Dle jízdního řádu je přímý autobus například ve 12.00 a v Bělehradu je v 18.04 hod.

Bělehrad

2. Kratší variantou cesty do Záhřebu je vlakem přes Graz:

Vlak rj 257 Vindobona

odjezd: 10.45 hod. Praha hl. n.

příjezd: 17.34 hod. Graz Hbf

Vlak EC 159 Croatia

odjezd: 18.39 hod. Graz Hbf

příjezd: 22:25 hod. Zagreb Glavni Kolodvor

Bohužel, poslední večerní spoj FlixBusu odjíždí už ve 22.15, takže v případě tohoto spojení byste museli v Záhřebu přespat. První ranní FlixBus jede v 9.00 hod. Jízdenku doporučujeme rezervovat předem, spoje jsou často vyprodané. Můžete ještě zkusit jiného přepravce, například ve 23.45 odjíždí autobus směr Tuzla, odkud vám jeden po 45 minutách další bus do Bělehradu. Tam dorazíte v 10.30 hod. Ranní FlixBus s odjezdem v 9.00 ale jede jen 5,5 hodiny, takže v cíli budete bez přestupu ve 14.30 a tedy mnohem pohodlněji.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno