Domů Sport Cestování Vlakem k Baltu

Vlakem k Baltu

Baltské moře je na sever od České republiky. Jednou z nejlepších možností je jet přes Polsko až do měst, jako je Gdyně nebo Gdaňsk, které se nachází v bezprostřední blízkosti pobřeží. A nemusíte se spoléhat pouze na své vlastní auto nebo leteckou dopravu. Dnes už se pohodlně k Baltskému moři dostanete také prostřednictvím vlaku. Své služby vám mohou nabídnou různé společnosti – od Českých drah až po další možností, které mohou být rychlejší nebo pohodlnější.

Výhody cesty vlakem

Cesta vlakem může být spojena s čekáním na spoje. Dálkové spoje jsou už ale natolik pohodlné, že se nemusíte bát nekonečného drnkání. Navíc si můžete kdykoli odskočit na záchod, aniž by se tím vaše cesta zdržela. Vzhledem k tomu, že nepotřebujete žádného řidiče (ani vlastní automobil), neexistuje ani omezení týkající se alkoholického nápoje za cesty (samozřejmě s mírou, příliš opilí cestující mohou být z vlaku vyloučeni). Cestování vlakem může být zábavnější, protože všichni pasažéři mohou sedět tváří v tvář, komunikovat spolu nebo si zahrát i nějakou tu hru (některé vlaky mají také stolky). Můžete se kochat výhledem z okna a nemusíte se bát žádné dopravní zácpy.

Vlak

Polské Baltské moře

Polsko je pro Čechy nejoblíbenější zemí, která zprostředkovává přístup k Baltskému moři. Proč? Ceny zde se od těch českých příliš neliší (mnohdy jsou dokonce levnější) a navíc je zde menší jazyková bariéra. I když neumíte polsky, leckteré výrazy jsou podobné, takže je pravděpodobné, že se domluvíte za jakékoli situace. Navíc je přístup dostupnější. Pro mnohé turisty je polské moře příjemnější, protože teploty zde jsou nižší než ve Středomoří.

Polská letoviska

Polská plážová letoviska se vyznačují čistými písečnými plážemi, což je něco, co spousta turistů vyhledává také ve Středomoří. Přístup do moře je na většině z nich pozvolný, což ocení zejména rodiny s dětmi. Pláže jsou dlouhé a široké, často obklopené lesoparky, takže nabízí různá vyžití. Nemusíte být plážovým povalečem, abyste si dovolenou u polského Baltu užili. Vyrazit můžete na procházky či výlety na kole a nemusí vás doprovázet teploty blížící se 40 °C.

  • Łeba patří k nejoblíbenějším místům. Nabízí pláže s bílými písky a spoustu cyklostezek. Pokud vyberete toto místo, nenechte si ujít Słowiński národní park s pohyblivými písečnými dunami.
  • Hel je dalším místem přístupným vlakem. Jedná se o poloostrov, kde kromě plavání a vodních sportů můžete vyrazit také na kole. Nenechte si ujít Fokarium, což je záchranná stanice pro tuleně.
  • Kolobřeh nabízí pláže, wellness a historické památky.
  • Międzyzdroje nabízí krásné pláže a promenádu hvězd s otisky rukou těch největších polských filmových a divadelních hvězd. Ve Wolinském národním parku můžete pozorovat volně žijící zubry.
  • Ustka nabízí pláže a nádherné historické centrum. Poblíž je Słowiński národní park.
  • Jastrzębia Góra aWładysławowo jsou dvě letoviska, která nabízí takové atrakce, jako je Lunapark Sowiński či Ocean Park.
  • Gdaňsk, Gdyně, Sopoty se vyplatí navštívit, pokud upřednostňujete památky před koupáním v moři.

Moře

České dráhy nabízí sezónní spoje

České dráhy vychází vstříc zvýšenému zájmu o Baltské moře, a proto nabízí sezónní spoje, které vás dopraví do některých z výše zmíněných letovisek. Na poloostrov Hel a Lebu se jsou zařazeny dokonce i lůžkové vozy, pokud budete chtít! Vozy ale nejsou příliš přepychové a obvykle nenabízí ani Wi-Fi ani klimatizaci. Můžete si zakoupit jízdenky do 1. třídy, nicméně počet míst je omezených. Sezónní nabídku můžete využít od června do konce srpna.

Jízdenky můžete zakoupit až 60 dní před odjezdem. Pro první třídu je prodej uzavřen 3 dny před termínem odjezdu, u druhé třídy je to jen 1 den před odjezdem. K Baltu se nejlépe dostanete odjezdem z Bohumína. Jednosměrné jízdenky můžete koupit už od 600 Kč. Vyjíždí se každý den v 16:51 a jede se přes Rybnik, Lodž, Malbork, Gdaňsk, Sopoty a Gdyni, přičemž do Helu dorazíte následující ráno v 7:37.

České dráhy k Baltu mimo sezónu

K Baltu se můžete dostat také mimo sezónu, ale připravte se na menší pohodlí a dražší jízdenky. I když můžete jet z různých měst (Praha, Brno aj.), nejjednodušší je cesta z Bohumína. Počítejte s větším množstvím přestupů.

  • Do Kolobřehu se můžete dostat s jedním, dvěma nebo třemi přestupy. Nejkratší dobu ve vlaku stráví paradoxně cestou se třemi přestupy (ve Varšavě, Szczecin Dabie a Bialogard), a to asi 14 hodin. Naopak s jedním přestupem v Krakově cesta vychází na 19 a půl hodiny.
  • Do Helu můžete jet s přestupem v Gdyni, kdy cesta trvá asi 11 hodin. Pokud byste zvolili cestu se dvěma přestupy (v Gliwicích a Gdyni) budete v cíli už za 10 hodin. Tentokrát bude nejdelší trasa se třemi přestupy, která zabere asi 14 hodin.

Vlak

Autem k Baltu

Pokud máte k dispozici auto, můžete se vyrazit k Baltu sami. Cesta vám potrvá kratší dobu, ale necestujete udržitelným způsobem, jakým je cestování vlakem. Protáhnout se můžete jedině tak, že si zastavíte na čerpací stanici. Pokud pojedete z Bohumína, cesta trvá asi 6 a půl hodiny a vychází na 714 km. Pokud bychom počítali, že cena benzínu je 39 Kč/l, pak za cestu zaplatíte cca 1 700 Kč. Cenově to tedy vychází podobně, jako cesta tří dospělých vlakem.

Letecky k Baltu

Pokud nechcete trávit dlouhé hodiny na cestě, pak můžete vyrazit i letecky. Nejoblíbenější je spojení Prahy s městem Gdaňsk, což vás může vyjít na dva až tři tisíce za zpáteční letenku. Let vychází asi jen na 1 hodinu 15 minut. Z Moravy je dobré přejet do Krakowa, odkud je letenka ještě levnější. Vychází do 500 Kč a cesta potrvá asi 1 a 10 minut. Z Gdaňsku je do do Sopot, Łeby nebo na poloostrov Hel už jen kousek cesty.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno