Vlakem na Slovensko

Cestování autem považujeme za nejpohodlnější možnost, protože si můžeme dělat zastávky tak, jak potřebujeme. Nemusíte čekat na spoj, odjezd si totiž organizujete sami. Můžete si sbalit i to, co tak nutně nepotřebujete, protože máte k dispozici celý kufr svého auta – nic nenosíte v rukou. Avšak cestování vlakem může také přinést určité výhody.

Koleje

Výhody cestování vlakem

Protože tak často cestujeme autem, jsou pro nás cesty vlakem už téměř svátkem. Proto ale může jít o zážitek z dovolené navíc! Cestování vlakem má své výhody a nemusíte se obávat toho, že budete muset cestovat ve vydýchané soupravě. Vlaky na delší vzdálenosti jsou klimatizované a nabízí pohodlnou možnost cestování. Jaké jsou hlavní výhody cestování vlakem?

  • Cestování vyjde pravděpodobně levněji (v závislosti na destinaci, kam jedete, a zvoleném spoji).
  • K dispozici máte více prostoru. Pokud se potřebujete protáhnout, můžete se krátce projít uličkou mezi sedačkami. Pro sezení máte více prostoru než v autě či autobuse.
  • Nemusíte vlastnit auto ani řidičský průkaz. Už po cestě si můžete dopřát alkoholický nápoj (v rozumné míře).
  • Zážitek navíc. Zejména děti cestu vlakem milují, protože jim nabízí větší okénka a něco nového, co běžně nezažívají.
  • Lepší interakce s přáteli, se kterými cestujete. Ať už cestujete jako rodina či parta přátel, můžete si krátit cestu hovorem, kdy si vidíte přímo do obličeje.

Cestování vlakem na Slovensko

Cesty na Slovensko se nemusíte obávat, i když nevládnete žádným cizím jazykem. Se Slováky se zkrátka domluvíme navzdory tomu, že se jedná o zahraniční zemi. Nemusíte mít proto strach, že budete na nádraží bloudit a nebudete vědět kudy kam. Přímé spoje na Slovensko jsou obvykle dostupné jen z těch největších českých měst – tedy z Prahy, Brna či Ostravy. Do těchto měst se ale můžete snadno dopravit, a to s jedním či dvěma přestupy.

Nádraží

České dráhy

Když se řekne vlak, drtivá většina obyvatel si představí právě České dráhy. Ty jsou totiž pro přepravu osob nejběžnější. Dostanete se s nimi i na Slovensko a využít k tomu můžete následující možnosti:

  • Přímé vlaky EC – dostanete se do takových slovenských měst, jako je Bratislava, Žilina, Poprad či Košice. Tyto vlaky jezdí z Prahy i Brna přibližně jednou za dvě hodiny.
  • Pendolino – z Prahy do Košic se můžete dostat vlakem SC Pendolino Košičan. I když není nejlevnější možností, řadí se mezi ty nejrychlejší.
  • Rychlíky – z Ostravy se můžete do střední části Slovenska dostat rychlíky, které vás sem převezou bez nutnosti přestupu. Jezdí několikrát za den.

EuroNight Trains

Pokud chcete cestovat v noci, můžete k tomu využít vlaky EuroNight. Ty jezdí od 22. hodiny večerní až do 6. hodiny ranní. Spojují pouze velká města v celé Evropě, takže se nemusíte bát častého zastavování. Vlaky jsou vybaveny spacími vozy a jezdí na hlavních tratích. Vaši bezpečnost hlídá stevard, který je v každém voze. Na území České republiky je přítomná bezpečnostní kontrola, která dohlíží na vaše bezpečí. Lůžkové vozy nabízí oddělení pro ženy a muže. Jestliže cestujete jako pár, zvolte si možnost Double.

RegioJet

Vlaky od této společnosti označujeme kvůli jejich barvě „žluté vlaky“. Poznáte je jednoduše a už z dálky, protože mají žlutou barvu. Mohou vás dovézt do různých států Evropy. V rámci Slovenska se můžete dostat do Bratislavy, Popradu, Košic, Žiliny, Ružomberoku, Liptovského Mikuláše, Trnavy, Trenčína či Piešťan. Pokud cestujete do jiných míst, tak s dopravou do těchto větších měst je pravděpodobné, že rychle najdete navazující spoj do vaší cílové destinace.

Vlak

LeoExpress

Tyto vlaky jezdí z Prahy a Ostravy a můžete se s nimi dostat do takových slovenských měst, jako jsou Košice, Poprad, Prešov či Liptovský Mikuláš. Kromě vlaků nabízí LeoExpress také autobusy, které obvykle zajišťují spojení do dalších měst bez zbytečného čekání. Vlaky nabízí čtyři třídy – economy, economy plus, business a premium.

Cena za vlaky

I když existují speciální jízdy, které jsou navrženy tak, abyste cestovali co nejlevněji, obvykle chceme cestovat co nejvíce pohodlně. A od toho se může odvíjet také cena. V závislosti na komfortnosti zvolené třídy se cesta vlakem může lišit samozřejmě i cenově. Záleží ale také na dnu v týdnu, času jízdy (noční vlaky bývají dražší) a typu vlaku.

České dráhy

Z Prahy do Bratislavy zaplatíte okolo 600 Kč, z Prahy do Košic ještě asi o 200 Kč více. Pokud se rozhodnete pro noční spoj, připravte si částky až dvojnásobné. Lůžkové vozy jsou zkrátka dražší, ale také pohodlnější – zejména když cestujete na delší vzdálenosti.

RegioJet

Ve srovnání s Českými drahami jsou jízdenky vlaku RegioJet mnohem levnější. Za cestu z Prahy do Bratislavy zaplatíte do 400 Kč, do Košic vás cesta vyjde na asi 500 Kč.

LeoExpress

LeoExpress nabízí pohodlnou možnost cestování, která vám pomůže zajistit přestup do vzdálenějších lokalit. Nevýhodou je, že pokud chcete na Slovensko cestovat z Jihomoravského, Zlínského kraje či jiných krajů, které se nachází v bezprostřední blízkosti slovenských hranic, pak tuto možnost nemáte k dispozici. Leoexpress totiž jezdí z Prahy či Ostravy.

  • Cena z Ostravy do Košic vychází okolo 600 Kč. Pokud chcete ušetřit, vydejte se na cestu v noci, kdy je cena okolo 350 Kč.
  • Cesta z Prahy do Košic stojí asi 800 Kč.

Cestování vlakem

Délka cesty na Slovensko

Samozřejmě záleží na tom odkud jedete a kam přesně. Nejdelší je cesta z Prahy do Košic, která trvá asi 7 hodin (noční vlaky mohou jet i 9 hodin). Z Brna do Košic pojedete asi 6 hodin. Pokud byste do Košic jeli z Ostravy, počítejte, že cesta potrvá asi 4,5 hodiny. Z Prahy do Bratislavy cestujete 4 hodiny.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno