Vlašské ořechy

Vlašské ořechy považujeme za zdravou svačinku. Důležité je ale nespotřebovat jich velké množství, protože jsou poměrně kalorické. A obsahují hlavně tuky. Kromě toho ale také zdravé bílkoviny. Menší hrst ořechů by měl spotřebovat každý den ten, který nejí maso a ryby, protože jeho strava může být chudá na bílkoviny a omega-3 mastné kyseliny. Obě tyto látky ve vlašských ořeších jsou.

Vlašské ořechy

Vlašské ořechy namísto ryb

Ryby i vlašské ořechy obsahují polynenasycené mastné kyseliny, které jsou pro lidské tělo velmi prospěšné. Tak například pomáhají snižovat hladinu cholesterolu a působí jako antikoagulant. Pokud sníte tři vlašské ořechy, získáte tím tolik omega-3 mastných kyselin, kolik potřebujete na celý den. Kromě toho jsou ořechy bohaté také na L-arginin. Jedná se o látku, která ovlivňuje rozšiřování koronárních cév – čímž může pomoci předcházet kardiovaskulárním chorobám. Kyselina ellagová obsažená v ořeších zvyšuje imunitu a také váže a neutralizuje karcinogeny.

Vlašské ořechy

Vlašské ořech a oběhový systém

Polynenasycené mastné kyseliny a rostlinné steroly, které se ve vlašských ořeších nachází v hojném množství, mají velmi příznivé účinky na náš oběhový systém. Tak zaprvé snižují hladinu špatného cholesterolu, mají protizánětlivé vlastnosti, snižují viskozitu krve a sklon ke vzniku krevních sraženin. Koenzym Q10 navíc pomáhá inaktivovat LDL („špatný“) cholesterol a L-arginin přispívá k dilataci cév, takže ve výsledku se snižuje krevní tlak i riziko infarktu.

Střevní mikroflóra

Pokud budete konzumovat vlašské ořechy (s mírou), dojde ke zlepšení složení gastrointestinální mikroflóry, což může mít za následek snížení patogenů. Už jste slyšeli o tom, že zdraví začíná ve střevech?

Reprodukce

Vlašské ořechy mají vlastnosti, které podporují mužskou reprodukční schopnost. Proto by je měli pravidelně konzumovat muži, kteří se snaží se svou partnerkou počít dítě. Díky ořechům dochází ke zlepšení kvality spermatu.

Vlašské ořechy

Protirakovinné vlastnosti

Vlašské ořechy obsahují spoustu antioxidantů, které jsou obecně známy tím, že dokážou ničit rakovinné buňky. Bojují proti potenciálně škodlivým volným radikálům, čímž snižují nejen riziko vzniku rakoviny, ale také dalších chorob.

Obsah vlašských ořechů

Jednou z velmi cenných látek, které vlašské ořechy obsahují, je vitamín E. V případě vlašských ořechů neá formu α-tokoferolu (jako mandle a lískové ořechy), ale γ-tokoferolu. Co to znamená? Vlašské ořechy mají speciální vlastnosti pro lidské zdraví, včetně krevního systému. Ze skupiny vitamínů B pak obsahuje thiamin, kyselinu listovou a vitamín B6.

Vlašské ořechy

Vysoká nutriční hodnota

Jakkoli jsou vlašské ořechy prospěšné, je nutné myslet na to, že mají také vysokou nutriční hodnotu. Na 100 g ořechů připadá 645 kcal, což je opravdu velké množství. A minimálně polovinu těchto kalorií tvoří tuky – které (i když jsou to tuky) jsou pořád ještě tuky a mohou tak přispívat k obezitě. Jak zní tedy odpověď na to, zda vlašské ořechy konzumovat nebo ne? Odpověď je tak trochu šalamounská: konzumovat ano, ale s mírou. Obvykle se jako zdravá svačinka uvádí malá hrstka vlašských ořechů (cca 30 g ořechů, což je asi 200 kcal).

Vlašské ořechy a hubnutí

Pokud se snažíte zhubnout, tak vás množství kalorií obsažených ve vlašských ořeších může na první pohled vyděsit. Pravděpodobně se jim budete snažit vyhnout. Nicméně to není správné řešení. Vědecky dokázaná pravda je, že vlašské ořechy pomáhají udržovat zdravou tělesnou hmotnost a jsou extrémně výživné. Zejména mohou být prospěšné pro zdraví u pacientů s metabolickým syndromem. Jen je potřeba myslet na omezené množství jejich konzumace. Navzdory množství kalorií mají vlašské ořechy nízký glykemický index. Obsahují také hodně vlákniny, takže se jedná o jídlo, které nás zasytí delší dobu.

Vlašské ořechy

Vlašské ořechy v kuchyni

Vlašské ořechy se skládají ze dvou částí. Tou první je část nejedlá, kterou tvoří skořápka. Tu je třeba před konzumací rozbít a vyjmout z ní část druhou: jedlé jadérko. Právě jádro je zdrojem cenných látek. Z 51 % procent je tvořeno vysoce kvalitním tukem, 10 % tvoří rostlinné bílkoviny. Ořechy můžete konzumovat jenom tak, po rozlousknutí skořápky. Můžete je přidávat do ovocných, zeleninových i luštěninových salátů, opražené nebo i syrové. Můžete je použít také při pečení sladkého, slaného pečiva nebo je přidat do klasického těsta na chléb či rohlíky.

Salát Waldorf

Tento svěží salát obsahuje ovoce i zeleninu, můžete jej použít i jako hlavní chod. Připravte si 1 středně velkou bulvu celeru, kterou oloupejte a nastrouhejte na hrubém struhadle. Práci vám může značně zjednodušit kuchyňský robot. Nyní si vezměte 2 kyselá jablka. Také ta oloupejte a nastrouhejte na hrubo. Promíchejte s celerem a přimíchejte k nim 1 lžičku citronové šťávy. Vezměte si půl šálku rozinek a zalijte je vroucí vodou. Nechte je ponořené po dobu několika minut. Mezitím nakrájejte na kousky 1 větší hrst vlašských ořechů. Orestujte je nasucho na pánvi. K jablkům a celeru přidejte opražené ořechy a nasekanou petrželku (nebo několik stonků nakrájeného řapíkatého celeru). V malé misce smíchejte 2 lžíce majonézy a 2 lžíce bílého jogurtu. Osolte a opepřete a vmíchejte do salátu. Ihned podávejte na listech ledového salátu.

Vlašské ořechy

Ořechové těsto

Z tohoto těsta můžete upéct bábovku, základ na nějakou buchtu (například jen potřenou čokoládovou nebo citronovou polevou) nebo třeba i korpus na dort. Vezměte si 1 hrnek vlašských ořechů a nasekejte je na jemno. Smíchejte 1 hrnek pšeničné a 1 hrnek vlašské mouky. Přidejte 2 lžíce prášku do pečiva, špetku soli, špetku jedlé sody a promíchejte. V jiné míse smíchejte 3 vejce a ½ hrnku cukru. Vlijte ½ hrnku pomerančového džusu a 5 lžic olivového oleje. Promíchejte a smíchejte s moučnou směsí. Přidejte špetku muškátového oříšku a kůru z 1 citronu a 1 pomeranče. Vlijte do zvoleného pekáče a pečte na 180 °C asi 50 minut.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno