Vodní sloupec u bundy

Vyrážíte čas od času do přírody i během deštivého počasí a poohlížíte se po nepromokavé bundě? Pak jste možná narazili na parametr vodního sloupce u bundy. Přečtěte si, co vodní sloupec u bundy znamená a pro jaký se rozhodnout.

U mnoha bund z kategorie outdoorového oblečení narazíte na parametr pojmenovaný jako vodní sloupec. O co se jedná a má vůbec význam se o něj zajímat? Pokud hledáte bundu do deštivého počasí, ve které jen tak nepromoknete a která vás udrží v suchu, určitě se o hodnotu vodního sloupce u bundy zajímejte. Udává totiž, kolik vody materiál vydrží, než začne postupně prosakovat. Vodní sloupec se udává v milimetrech – ve chvíli, kdy na bundu naprší daný počet mm vody, začne propouštět. Pochopitelně tak platí, že čím vyšší hodnotu vodního sloupce bude bunda mít, tím bude odolnější vůči dešti.

Sportovní bunda - vodní sloupec

Voděodolnost není totéž co vodoodpudivost

Při výběru outdoorového oblečení bychom měli být na pozoru. Výrobci se totiž snaží spotřebitele zlákat různými marketingovými triky. Dejte si například pozor na to, že voděodolnost není totéž co vodoodpudivost. Právě voděodolnost se označuje hodnotou vodního sloupce a značí, jaký tlak vody materiál skutečně vydrží. Vodoodpudivost pak často jen udává, že je materiál opatřen povrchovou úpravou, která zajistí stékání vody. I když voda nezačne přímo prosakovat, protože se na materiálu dlouho nevydrží, nezajišťuje dlouhotrvající ochranu proti dešti v pravém slova smyslu.

Vodní sloupec u bundy není jediným kritériem výběru

Vodní sloupec u bundy by nám měl při výběru pomoci, rozhodně bychom se však neměli pro konkrétní výrobek rozhodovat jen na základě tohoto parametru. Každý výrobce sportovního oblečení má totiž trochu jinou metodiku, a tak výsledky nemusí být vždy směrodatné. Mnohem důležitější než vodní sloupec u bundy je výběr podle konkrétního materiálu a kvality provedení všech prvků. U bundy by například měly být švy podlepení, aby nedocházelo k promokání. Pokud by nebyly švy bundy zpevněné, nezajistila by bunda adekvátní ochranu před deštěm, a to ani v případě, kdy by byl použitý materiál obzvláště kvalitní a voděodolný.

Pro jaký vodní sloupec u bundy se tedy rozhodnout? Obecně se doporučuje pro pobyt v dešti sáhnout po vodním sloupci 8 000 a více, toto číslo však berte jen orientačně. Doporučujeme vybírat podle konkrétních zkušeností dalších sportovců. Udávané hodnoty vychází z laboratorních měření, v reálném prostředí se může bunda chovat úplně jinak. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv outdoorovou bundu, vybírejte ji vždy s ohledem na všechny důležité parametry – kvalitu materiálu, pevnost švů, kvalitu zipů a podobně. Pokud chcete v deští trávit dlouhé hodiny, vždy dejte přednost kvalitnějším výrobkům od renomovaných výrobců, které vás jen tak nezklamou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno