Výroba rakytníkového oleje

Má množství pozitivních účinků na naše zdraví, díky podpoře imunity ho oceníme zejména v zimních měsících a přitom výroba rakytníkového oleje není nijak složitá. Hravě ji zvládneme za jedno odpoledne, jakmile uplyne měsíc, můžete si začít užívat zdravou a prospěšnou dobrotu.

Rakytníkový olej lze užívat vnitřně i zevně, biologicky aktivní látky se uplatní při celé řadě nemocí a obtíží.

Výroba rakytníkového oleje

Užití rakytníkového oleje zvenčí

V zásadě ho uplatníte všude tam, kde například olej kokosový nebo obyčejný olivový. Regeneruje popáleniny a vrací pokožce ztracenou pružnost, hydratuje, pomáhá zacelovat tkáně.

Trpíme-li onemocněním křečových žil, používáme ho jako vynikající prostředek ke každodenní masáži postižených míst. A uplatní se i jako léčebný prostředek při nejrůznějších opruzeninách a ekzémech. Lze ho použít už u nejmenších dětí, novorozenců i kojenců.

Užití rakytníkového oleje zevně

Díky vysokému obsahu vitamínů a minerálů (zejména vitamínu C, A, řady B, E a léčivých silic) pomáhá při doplňování vitamínů a dalších výživově cenných látek do organismu. Funguje jako skvělý startovač imunity před chřipkovou sezónou i jako podpora při zotavování se z prodělaného onemocnění. Kromě toho také:

  • snižuje bolest (krom poranění kůže například i při onemocnění střev a žaludku)
  • pomáhá při žaludečních a střevních obtížích (zejména se uplatní při problémech s trávením)
  • pomoc nabídne i při zvládání žaludečních vředů a nemoci tlustého střeva
  • pomáhá při léčbě kardiovaskulárních onemocnění
  • účinné látky obsažené v plodech rakytníku pomáhají předcházet také zánětu žil
  • působí jako podpůrný prostředek při zánětu jícnu
  • najde využití při nepříjemných zánětech horních cest dýchacích a hltanu
  • používá se i v gynekologii při zánětech a infekcích jako léčivý výplach nebo obklad postižených míst (např. kůže poškozené genitální oparem, bradavičkami apod.)

Doporučená denní dávka při vnitřním užití jsou tři lžičky (jedna ráno, jedna v poledne a jedna večer) užívané před nebo po jídle. Rakytníkový olej lze užívat dlouhodobě, nemá na naše zdraví žádné negativní vedlejší účinky.

Výroba rakytníkového oleje

A jak si rakytníkový olej připravit? Opravdu je to snadné. Budeme potřebovat:

  • 2 hrsti sušených plodů rakytníku
  • 1 hrnek slunečnicového nebo ještě lépe olivového oleje

Usušené plody rozdrtíme v hmoždíři. Přesypeme je do dobře uzavíratelné nádoby nejlépe z tmavého skla a zalijeme olejem tak, aby byly zcela ponořené. Necháme 3 až 4 týdny odpočinout na chladném a tmavém místě.

Poté olej přecedíme přes jemné plátno nebo gázu a opět uskladníme v chladu a temnu. Užíváme podle potřeby. Dodržíme-li při odebírání potřebného množství všechny hygienické zásady, vydrží nám rakytníkový olej v perfektním stavu i více než rok.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno