Domů Zdravé recepty Zeleninové recepty Zálivka na salát z polníčku

Zálivka na salát z polníčku

Hledáte zajímavou a chutnou večeři? Pak vám určitě zachutná naše zálivka na salát z polníčku. Poradíme, co se k této nevšední bylince hodí a jak si zjednodušit celou přípravu až na úplné minimum.

A jakou bylinku vám dnes chceme představit? Jde o kozlíček polní (Valerianella locusta), dříve nazývaný také roztomilým kozlíček polníček. Roste u nás ve volné přírodě jako jednoletá bylinka, ovšem v poslední době si ho oblíbili i milovníci pestré kuchyně.

Hodí se do směsových salátů a i jako chutný solitér

Jeho lístky jsou opravdu jemné a křehké – zvláště sbírají-li se do velikosti několika centimetrů. Svou chutí ze všeho nejvíce připomíná baby špenát. Lze ho proto servírovat samostatně, ale také ve směsi listových salátů. Tady bude působit spíše v roli jakéhosi „pozadí“ pro jiné vybrané druhy salátů. Jeho chuť si oblíbí opravdu každý – od dětí až po seniory.

Kde lze ještě polníček uplatnit

Ovšem jeho doménou není jen studená kuchyně. I když jeho listy vypadají křehce, bez potíží snesou i tepelné zpracování. Klidně ho tak natrhejte do polévky nebo do omáčky, případně jeho lístky opravdu krátce oblanšírujte. Neztratí barvu ani chuť a skvěle doplní grilovanou nebo dušenou zeleninu.

Jaké ingredience vybrat na salát z kozlíku polního

Pamatujte si, že jde o opravdu nevýraznou salátovou zeleninu, takže mu prospěje cokoliv, co jeho chuťové možnosti posune o několik levelů výše. V zásadě tedy doporučujeme buď hodně sladké věci (jako například med) nebo naopak štiplavé záležitosti v čele s hořčicí.

Jak si připravit zálivku na polníček

Vezměte si ty nejvhodnější ingredience a spojte je dohromady v jeden harmonický celek. A jaké si vzít k ruce?

  • dvě polévkové lžíce medu
  • dvě polévkové lžíce BIO hořčice
  • 100 ml olivového oleje
  • 1 lžička jablečného octa
  • 100 ml vody
  • himalájská sůl podle chuti
  • jedna středně velká hrst rukoly
  • jedna středně velká hrst polníčku
  • šťáva z 1/2 citronu

Nejdříve si připravte rukolu a polníček. Dobře je omyjte a natrhejte a vložte do mísy. Poté připravte zálivku. Na tu budete potřebovat dvě polévkové lžíce medu nejlépe v Bio kvalitě, dvě polévkové lžíce BIO hořčice, 100 ml olivového oleje s dobrou kvalitou, 1 lžičku jablečného octa, 100 ml vody, himalájskou sůl podle chuti a šťávu z 1/2 citronu. Vše promíchejte a můžete servírovat.

Kokoška vám může posloužit jako hořčice

V teplém podnebí kvete celý rok, i u nás však projevuje značnou otužilost. První květy se na lodyhách objeví často už v únoru, poslední pak v listopadu. Z květů (resp. chocholičnatého hroznu) se později utvoří plody, alias šešulky srdcovitého tvaru. A právě ty si můžete nasbírat a použít k přípravě hořčice místo hořčičných semínek. Hodí se do salátů nebo do různých asijských jídel, kde se koření často jako základ celého pokrmu praží nebo smaží v tuku.

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno