Žampiony

Žampiony jsou jedním z nejznámějších druhů hub, které mají poměrně tlustý, i když krátký stonek. Jejich klobouček je zcela hladký a obvykle má bělavou kůži. Existují však také žampiony hnědé, které mají namísto krémově bílou barvy hnědou. Uprostřed třeni se nachází prstenec. Dospělá houba nepřesahuje 10 cm a průměr na výšku je asi 6 cm. V současné době je jedním z největších producentů Polsko a Nizozemsko.

Trochu historie

Žampiony byly pěstovány již před několika tisíci lety, a to v Číně. V Evropě se však také objevily a již v 16. století vznikaly ve Francii první pěstírny žampionů. V té době byla ale jejich cena velmi vysoká a někteří ji srovnávali dokonce s dnešními lanýži. A to nejen cenou, ale také prý chuťově mohly žampiony konkurovat nejdražším houbám na světě. Na začátku 19. století se ale žampiony staly poměrně rozšířenou pochoutkou.

Žampiony

Žampiony v kuchyni

Žampiony se používají obvykle tepelně opracované – může jít o smažení, dušení, zapékání nebo vaření. Je ale možné je jíst také syrové, nicméně v této podobě si na nich pochutnává málokdo. Pokud se jí syrové, mohou být součástí salátů nebo obložených chlebů. Velice často kombinujeme houby s masovými i vegetariánskými omáčkami. Jsou skvělé k dušenému masu, do mletého masa (ať už řízků, sekané nebo karbanátků) nebo se s masem zapékají. Skvělé jsou ale také do polévek, na pizzu nebo třeba do těstovin. Recepty se žampiony si můžete vymyslet sami – například plněné žampiony je možné konzumovat v mnoha různých podobách. Používají se také do paštiky nebo na masové rolády.

Česnekové žampiony

Do hluboké pánve dejte 4 lžíce másla a 1 lžíci olivového oleje. Zahřejte a až se máslo rozpustí, přidejte ½ cibule nakrájené na jemno. Jakmile zprůhlední, přidejte i 500 g žampionů vcelku, ty větší můžete rozpůlit. Restujte je asi pět minut, až budou opečené dozlatova a na okrajích budou křupavé. Poté přidejte 2 lžíce suchého bílého vína a restujte ještě 2 minuty. Následně přidejte 1 lžičku čerstvě nasekaných tymiánových listů, 2 lžičky čerstvě nasekané petrželky a 4 stroužky utřeného česneku. Opékejte ještě 30 minut a pak odstavte. Osolte a opepřete, ještě teplé podávejte.

ŽAMPIONY

Rigatoni s houbovou omáčkou

Dejte si vařit těstoviny: 500 g riganoni nebo klidně jiných druhů těstovin. Nejprve si v hluboké pánvi rozpalte 4 lžíce másla a 2 lžíce olivového oleje. Přidejte 500 g žampionů a restujte asi 7 minut do zlatova. Poté přidejte 4 stroužky utřeného česneku. Přidejte 150 ml bílého vína a nechte jeho objem zredukovat na polovinu. Poté vlijte ještě 150 ml kuřecího vývaru a znovu zredukujte objem kapaliny na polovinu. Poté vlijte 150 ml smetany a 5 lžic parmazánu. Krátce povařte a přidejte nasekané bylinky: 2 lžíce šalvěje a 2 lžíce petrželky. Osolte a opepřete.

Nutriční obsah žampionů

Žampiony skvěle chutnají, zajímavý je ale také jejich nutriční obsah. Obsahují zejména vodu, čehož si můžeme všimnout při dušení, kdy zmenšují svůj objem. Obsahují ale spoustu vitamínů ze skupiny B: kyselinu listovou, riboflavin, niacin či thiamin. Dále obsahují vlákninu, která napomáhá trávení i snižování hladiny cholesterolu v krvi. Budete-li žampiony konzumovat pravidelně, může u vás dojít ke snížení rizika aterosklerotických onemocnění a rakoviny, zejména prsu, střev, žaludku nebo prostaty. Zaměřte se na jejich konzumaci zejména na podzim a v zimě, protože prospěšně ovlivňují také imunitní systém člověka.

Plněné žampiony

Vitamín D

Žampiony jsou zdrojem vitamínu D2. Souvisí to s vystavením plodnic UV záření nebo slunečnímu záření. V lidském těle se vitamín D2 přeměňuje na aktivní formu, kterou označujeme jako vitamín D3. Ta je potřebná k mineralizaci kostry. Pokud nemáme dostatek tohoto vitamínu, vede to k oslabení svalů, osteoporóze a dalším nepříznivým účinkům.

Bílkoviny

Žampiony obsahují více bílkovin, než ty nejbohatší zeleninové zdroje bílkovin. To je prospěšné zejména pro osoby, které se zaměřují na rostlinnou stravu.

Houby a jejich zdraví prospěšné vlastnosti

Houby jsou dychtivě konzumovány nejen kvůli svým nutričním hodnotám, ale také kvůli mnoha vlastnostem podporujícím zdraví.

Žampiony

Antioxidanty

Antioxidanty si dokážou poradit s potenciálně škodlivými volnými radikály v těle. Ty jsou důvodem vzniku mnoha chronických chorob, včetně rakoviny. Antioxidanty předchází škodlivým účinkům oxidačního stresu, který vede k poškození buněk. Abnormality v buňkách se projevují nejen zdravotními problémy, jako je například rakovina, ale také zrychlením stárnutí a onemocnění srdce.

Fenolické sloučeniny

Žampiony obsahují flavonoidy a fenolové kyseliny. Ty mohou působit jako antioxidanty, které zlepšují životaschopnost buněk.

Polysacharidy

Polysacharidy, které jsou jednou z hlavních bioaktivních sloučenin hub, se také podílejí na prevenci rakoviny.

Žampiony

Vitamín C, selen

Mezi pozoruhodné antioxidanty obsažené v houbách patří vitamín C a selen. Tyto látky stimulují produkci imunitních buněk, včetně NK buněk, které pomáhají chránit tělo před vznikem určitých typů rakoviny.

Jak nakupovat houby?

Žampiony se obvykle prodávají vcelku, ale také nakrájené na plátky. Je možné je koupit ale také zmrazené, sušené, konzervované nebo dokonce ve formě prášku.

Jak skladovat houby?

Čerstvé houby mají krátkou trvanlivost. V lednici vydrží obvykle 3 až 4 dny. Je tedy zapotřebí je použít co nejdříve po zakoupení. Pokud víte, že to nestihnete, můžete si je usušit nebo po blanšírování (krátké povaření při nedosažení bodu varu) zmrazit. Maximum prospěšných složek ale získáte z čerstvých hub.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno