Zánět zubního nervu

Návštěvy zubaře se většina z nás bojí víc, než čehokoliv jiného. Když se však zuby ozvou, nemá cenu nic odkládat. Dnes se podíváme na zánět zubního nervu. Ten se projevuje jako většina potíží v dutině ústní – bolestí. A pořádná bolest už člověka donutí objednat se na prohlídku k zubaři. Bolest zubního nervu je specifická a měla by pro nás znamenat poslední varování. Zánět nervu v zubu totiž nevzniká přes noc, ale naopak je důsledkem dlouhodobého zanedbávání zubní hygieny.

Na počátku každého zánětu zubního nervu stojí kaz. Ten by se dal zjednodušeně popsat jako narušení zubní Ženský úsměv s odhalenými bílými zubyskloviny. Většinou k tomu dochází po jejím oslabení sladkou potravinou (nápojem). Nečistíme-li si zuby dostatečně často a hlavně kvalitně, dáváme možnost bakteriím napadnout naši sklovinu.

Bakterie žijí na našich zubech běžně, ale pokud jíme často sladké a nedodržujeme zásady správné zubní hygieny, koledujeme si o vznik zubního kazu. Bakterie začnou rozkládat sacharidy na organické kyseliny a tím zub rozleptají a odvápní.

Nejprve kaz vůbec nebolí a jestliže chodíte na pravidelné kontroly, bývá objeven ještě před tím, než stihne napáchat větší škody. Jenže ne všichni jsou tak důslední. Neléčený kaz postupuje hlouběji do zubu (k zubní dřeni a k nervu) a působí bolest. Z bílé tečky se stane hnědý flek a z něj načernalá díra. A přesně v ten moment je ohrožen i zubní nerv.

Příznaky zánětu zubního nervu

Jak už jsme psali, zánět nervu bolí. Jedná se o bolest schovanou hluboko v zubu, která pulsuje a je doprovázená brněním. Nemocný nemá chuť k jídlu a jediné, na co může myslet, je jak moc ho zub bolí. Bohužel si za takový stav může člověk v drtivé většině případů sám. Už samotný zubní kaz je nepříjemný a jeho přecházením si jen pěstujete půdu na další zubní pohromu.

Není však pravidlem, že musí zánět nervu vzniknout pouze ze zanedbaného zubního kazu. Někdy stačí špatně udělaná plomba, pod kterou se dostane zbytek stravy a zánět vypukne do několika dnů. Hlavní je nečekat až na preventivní kontrolu a vydat se k zubaři co nejdříve.

Jak se takový zánět léčí?

Dobrou zprávou je, že léčba (pokud se k ní člověk odhodlá) má skoro pokaždé stoprocentní úspěšnost. Vždy je nutné kaz vyvrtat, nerv vyndat (tím se zub umrtví, ale zároveň zachová) a díru po vrtání zadělat zubní výplní. Existuje ruční a strojové ošetření. Obecně se doporučuje strojové, protože po ručním má zánět tendenci se vracet.

A pokud vám lékař nabídne umrtvující injekci, rozhodně neodmítejte. Přeci jenom se bude jednat o práci s holým nervem a bez umrtvení by se zákrok blížil mučení zaživa.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno