Zavařování dýně

Ještě donedávna u nás tahle báječná zelenina sloužila spíš jako dekorace. Dnes se však začíná stále více mluvit o jejích báječných zdravotních účincích, a spolu s nimi i o jejím lepším využití. Nebojte se tedy zužitkovat podzimní úrodu – zavařování dýně je docela snadné a výsledek bezvadný.

Některé druhy dýní vám bez potíží vydrží ve spíži i 5 měsíců, bohužel pro ty nejoblíbenější, jako je ta máslová nebo Hokkaidó, to neplatí. I sebemenší ťuknutí nebo poškození způsobí, že se do několika týdnů zkazí. Navíc nesmí teplota klesnout pod 10°C a plody se nesmějí ničeho dotýkat.

Zavařování dýně

Zavařování dýně? Cenné látky uvnitř to neohrozí

To sklenice se zavařenou dýní můžete narovnat třeba do úhledných hraniček a kvalitu zeleniny uvnitř to přitom nijak neohrozí. A zachovají se i cenné výživové látky, například:

  • železo
  • draslík
  • hořčík
  • betakaroten

Všechno ale musíte stihnout dřív, než vaši úrodu poznamenají první podzimní mrazíky. Dýně jsou na ně náchylné. Zároveň je třeba sbírat jen dokonale zralé dýně – ty poznáte podle pevné slupky a zasychající stopky. Mimochodem, tu při sklizni nikdy neodstraňujte celou, ponechte ji alespoň v délce 5 cm a plod ještě několik dní dosušte. Kdybyste ji odstranily zcela, začaly by se dýně rychle kazit

Na zavaření využijete všechny dýně

Nezáleží na tom, jakou odrůdu na zahradě máte – musí být pouze jedlá. Dýně ochotně přijímá jiné chutě a vůně (podobně jako cuketa), takže jde o plodinu k zavařování přímo ideální. Kompot, džem či chutney zastane nebo doplní zcela bez potíží.

Důležité jsou pečlivě vymyté sklenice (nejlépe vysterilizované v troubě, která je zároveň osuší) a jejich postupné vychládání. Pokud vám někdo doporučuje po zavaření ihned kompoty či džemy zchladit studenou vodou, abyste je mohli rychleji uklidit, nevěřte mu. Šoková změna teploty dýním nesvědčí – přicházejí tak o svou strukturu i chuť.

Základní nálev pro zavařování dýně

  • 700 g cukru krupice
  • 250 ml octa
  • 1 citron
  • 1 sáček vanilkového cukru
  • 3 ks hřebíčku
  • 1 kus skořice
  • voda

Tento nálev vám vystačí asi na dva a půl až tři kilogramy dýně. A připravuje se spolu s ní, tak nebuďte překvapeni. Zatímco běžně se ovoce či zelenina zalévá nálevem a že ve sklenicích, tady je to vzhledem ke specifickým chuťovým vlastnostem dýně trochu jinak. Dýni je třeba omýt, oloupat (výjimku tvoří pouze dýně Hokkaidó) a nakrájet na větší kostičky. Ty vložíme do hrnce, zalijeme vodou tak, aby byly všechny ponořeny a přidáme 250 ml octa. Necháme odležet přes noc.

Druhý den je vodu třeba slít a převařit ji spolu s ostatními ingrediencemi. Jakmile dosáhne bodu varu, vložíme zpět i dýni. Vaříme, dokud není dýně měkká a částečně zesklovatělá – to může trvat různě dlouho, podle zvolené odrůdy. Je tedy třeba neustálý dozor.

Následně dýni přelijeme i s nálevem, do sterilovaných sklenici a zavařujeme 20 minut při 80°C.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno