Zavařování paprik

Při rychlém zpracování si úroda paprik z vaší zahrádky zachová většinu své chuti, ale také vitamínů, minerálů a dalších prospěšných látek. Zavařování paprik patří k nejoblíbenějším postupům. Poradíme vám, jak na něj, aby se zaručeně povedlo.

Vcelku nezáleží na tom, zda se rozhodnete zpracovávat úrodu vlastní nebo pořízenou někde na tržišti. Vždy však dbejte na to, abyste ve svém košíku měli vždy jen dokonale vyzrálé plody bez černých skvrn a dalších nedokonalostí.

Zavařování paprik

Zavařování paprik v sladkokyselém nálevu

Ať máte papriky spíše sladké nebo štiplavé, zavařování ve sladkokyselém nálevu je jistotou. Skvěle konzervuje a díky své chuti se dá použít jako příloha k mnoha druhům jídel nebo třeba na přípravu leča.

Nálev si můžete upravit podle sebe, diabetici tak použijí místo cukru umělé sladidlo, milovníci kyselosti zase přidají více octa. Dvě konzervační látky by však neměly v žádném případě chybět: sůl a ocet.

Měli byste vědět: Sůl vždy používejte obyčejnou kuchyňskou, ta mořská není příliš vhodná, protože může způsobit zhořknutí zavařené zeleniny.

Ocet lze nahradit také kyselinou citronovou, ta je vhodná zejména pro lidi trpící trávicími obtížemi, protože méně dráždí žaludeční sliznice. A nakonec zbývá chuť a vůně celé kompozice. Tu může zajistit nejrůznější koření v čele s kmínem, hřebíčkem, černým pepřem nebo novým kořením. Stejným způsobem lze použít i menší množství jiné zeleniny, třeba křenu, cibule, česneku, celeru, petržele, mrkve apod.

Zavařování paprik

A pokud nemáme vlastní recept na nálev, můžeme použít i ty komerční. Ať už použijete jakýkoliv recept, pamatujte si, že paprika se nikdy nesmí sterilovat déle než 10 minut při 80 stupních, aby její struktura zůstala křupavá a plná zdraví prospěšných látek. Papriku krájíme na tenčí proužky, ale i na velké klínky – podle toho, jaké využití pro sterilovanou papriku plánujeme. Velké kousky se lépe uplatní jako chuťovka třeba k pivu, ty malé využijeme do vaření. Hodí se pod maso, do omáček, ale také do salátů. Lehce osmažené na cibulce vytvoří spolu s volskými oky chutnou snídani, ozdobí slavnostní chlebíčky… Možností je zkrátka hodně.

Náš tip: menší papriky je možné zavařovat i vcelku. Zejména to platí pro plody hruškovitého tvaru nebo chilli papričky.

Osvědčený sladkokyselý nálev pro zavařování paprik

Hledáte-li příjemně sladkokyselou chuť a nevadí vám sáhnout do kuchařky vaší babičky, měli bychom jeden tip.

Ingredience:

  • 4 litry vody
  • 150 gramů soli
  • 1 litr octa
  • 400-500 gramů cukru (doporučujeme průběžně ochutnávat)
  • 4 kuličky černého pepře
  • 4 kuličky nového koření
  • 2 bobkové listy
  • 1 lžíce hořčičného semínka:

Postup:

Všechny ingredience svaříme dohromady. Koření můžeme poté přecedit nebo nechat v nálevu. Ještě horkou tekutinou zaléváme nakrájené papriky ve sklenici, dobře zavíčkujeme a vysterilujeme maximálně 10 minut při 80°C.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno