Domů Zdravé recepty Polévky Zavařování vývaru

Zavařování vývaru

Pracujete často s vařeným masem, ale vývar vám zbývá? Nebo si chcete připravit do zásoby příkrmy či jídlo na chatu? Zavařování vývaru by se mělo stát základem každé poctivé domácí kuchyně, jejíž majitelka však nechce každý den trávit u sporáku. Není to totiž nutné.

Je velmi jednoduché, ovšem aby bylo také bezpečné, je třeba dodržet několik zásad. Určitě už jste slyšeli o riziku vzniku botulotoxinu alias klobásového jedu, který se u konzervovaných masných výrobkům může objevit. A ani vývar není v tomto ohledu výjimkou. Bohužel.

Jak vyčistit zakalený vývar

Zavařování vývaru

Především si připravte dostatečně kvalitní sklenice. Rozhodně nejsou vhodné použité skleničky od příkrmů, byť se šroubovacím závitem. Nejde o nijak kvalitní zboží (koneckonců stačí se podívat na to, za kolik se tyto skleničky prodávají). Víčka nedrží, odskakují a při vystavení varu se z nich mohou uvolňovat i škodlivé látky. Nakupte proto raději novou sadu skleniček se šroubovacími víčky z obchodu. Lze je používat opakovaně a rozhodně jde o investici, která se vám dlouhodobě vyplatí

Dbejte rovněž na to, aby byly skleničky i víčko pořádně umyté. Vypaření horkou vodou z konvice nestačí, mnohem jistější je sterilizace skleniček v hrnci s horkou vodu nebo v troubě. Stačí je postavit na pekáč a na utěrku a nechat při teplotě 180 °C uvnitř alespoň půl hodiny. Musíte však s nimi manipulovat rychle, aby nevychladly. Rozhodně se tedy neobjedete bez pořádných rukavic.

Do sklenic lijte vývar ještě horký, dobře zavíčkujte a otočte dnem vzhůru. Jakmile vývar vychladne pak sklenici obraťte. To však není vše, abyste si byli skutečně jistí nezávadností vývaru, musíte následující den tento proces opakovat. Sklenice postavte na utěrku do hrnce se studenou vodou a pomalu zahřívejte k hranici 90 °C. Pak zdroj tepla vypněte a nechte zchladnout. Teprve poté lze vývar bezpečně uložit do spíže. Skladujte ho v temnu a chladu. Při správném zavaření vydrží i rok.

Dbejte na to, aby při otevírání vývaru víčko sklenice vždy řádně „luplo.“ V opačném případě je pravděpodobné, že zavření neproběhlo úplně v pořádku. Takový vývar pak pro jistotu vyhoďte.

Náš tip: Zavařit můžete čistý vývar, ale i kompletní polévku např. s masem, zeleninou a nudlemi.

Vývar můžete i zamrazit

V chladu, tedy nejlépe v lednici vám vývar bez potíží vydrží dva dny. Pokud ho uložíte do vakuovací krabičky, pak i týden. Záleží na tom, zda je čistý nebo obsahuje zeleninu, maso nebo dokonce těstoviny. Všeobecně platí, že čistá polévka vydrží déle než již hotová.

Pro zamražení použijte nejlépe mrazící sáčky nebo krabičky. Mrazte vždy takovou porci, kterou aktuálně spotřebujete. Rozmrazování a opětovné mrazení vývaru rozhodně nesvědčí. Vývar rozmrazujte pomalu nejlépe v chladničce

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno